government official → κυβερνητικός αξιωματούχος, κυβερνητικός υπάλληλος, αξιωματούχος της κυβέρνησης, κρατικός αξιωματούχος, κρατικός λειτουργός, διοικητικός υπάλληλος

emmanef

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 142
    • Gender:Female
public official vs government official

Έχω ένα κείμενο όπου αναφέρονται και οι δύο όροι.

Έχω καταλήξει στο:

public official = δημόσιος αξιωματούχος (ή κρατικός λειτουργός;)

government official = κρατικός αξιωματούχος

Έχει καταλήξει κανείς σε κάποια αντιστοιχία;

Ευχαριστώ,

Έφη

« Last Edit: 19 Jan, 2018, 11:40:24 by spiros »




Agent Cadmus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2859
    • Gender:Male
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Καλησπέρα κιόλας ...

Το public official αναφέρεται και ως κρατικός /δημόσιος λειτουργός, και ως δημόσιος αξιωματούχος.

Τo government official αποδίδεται στο IATE ως μόνιμος δημόσιος υπάλληλος , διοικητικός υπάλληλος, καθώς και κυβερνητικός αξιωματούχος. Επίσης, ο Χιωτάκης τον αποδίδει ως ανώτερο δημόσιο υπάλληλο και/ ή κυβερνητικό εκπρόσωπο (?!?) (Χιωτάκης Μιχάλης Σ., Αγγλοελληνικό λεξικό Νομικών-Εμπορικών Όρων, Αθήνα, Δαίδαλος -Ι. Ζαχαρόπουλος, 1992, σελ. 466).

Μπορείς να μας δώσεις λιιιιιίγο συγκείμενο; :)


emmanef

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 142
    • Gender:Female
Καλησπέρα!

Είναι ένα κείμενο σχετικά με την πολιτική μιας εταιρίας κατά της δωροδοκίας και αναφέρει:

Our Company prohibits bribery, including the bribery of government, or public, officials, anywhere we do business.

Be aware of the strict rules and serious consequences that can result from improper interactions with government officials.

Don't pressure anyone into taking actions that might be seen as an attempt to influence local public officials.





emmanef

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 142
    • Gender:Female
Ακριβώς επειδή υπάρχουν τόσες αποδόσεις έχω μπερδευτεί και εγώ και προσπαθώ να καταλήξω κάπου... με την ευγενική σας βοήθεια : )


Agent Cadmus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2859
    • Gender:Male
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Χμμμ ...

«Η επιχείρηση μας απαγορεύει την δωροδοκία, συμπεριλαμβανομένης της δωροδοκίας προς τους αξιωματούχους του δημοσίου ή της κυβέρνησης, στο σύνολο των επιχειρηματικών της δραστηριοτήτων».

«Έχετε υπόψη σας τους αυστηρούς κανόνες και τις σοβαρές συνέπειες που μπορούν να προκύψουν από τις μη νόμιμες συναλλαγές με κρατικούς αξιωματούχους».

«Μην ωθείτε κανέναν στην άσκηση πράξεων ή δράσεων που μπορούν να θεωρηθούν ως απόπειρες επηρεασμού προς τους τοπικούς δημόσιους αξιωματούχους».


Για πείτε ...


 

Search Tools