Addon για Firefox - μετατρέπει τους ελληνικούς χαρακτήρες στους αντίστοιχους αγγλικούς όταν πληκτρολογούμε στην γραμμή διεύθυνσης

pierros14

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 7
Παιδιά γειά σας,
Είμαι νέος στο ενδιαφέρον φόρουμ σας και θα ήθελα να συμβάλλω δίνοντας σας 2 προγραμματάκια δικής μου κατασκευής που, πιστεύω, βοηθούν στην χρήση της ελληνικής.

  • Το πρώτο, είναι ένα Addon για τον Firefox:
    Piboard: αυτό που κάνει είναι να μετατρέπει τους ελληνικούς χαρακτήρες στους αντίστοιχους αγγλικούς όταν πληκτρολογούμε στην γραμμή διεύθυνσης. (URL bar)
    είναι μία κατάσταση στην οποία έχω βρεθεί πολλές φορές, όταν γράφω ελληνικά και μετά θέλω να πάω σε μία άλλη ιστοσελίδα και από κεκτημένη ταχύτητα γράφω με ελληνικά: ςςς.γοογλε.γρ αντί του :www.google.gr
    Το addon είναι σε "experemental state" (πρέπει να περάσει χρόνος και να βαθμολογηθεί από τους χρήστες για να γίνει ελεύθερα προσβάσιμο), προς το παρόν, για να το εγκαταστήσει κάποιος πρέπει να κάνει login ή register στο Firefox addon central η εγγραφή είναι δωρεάν και αξίζει...
    Είναι συμβατό μέχρι και την τελευταία έκδοση 3.06.
    https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/10876

Και τα δύο είναι δωρεάν και ελπίζω να βοηθήσουν...
« Last Edit: 26 Feb, 2009, 13:22:45 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour


pierros14

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 7
Πιέρρο,

Ευχαριστούμε και καλώς όρισες. Για το δεύτερο πρόγραμμα, βλέπε παρατήρηση εδώ:
https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=37333.0

Αντίστοιχο εργαλείο για περιβάλλον Windows:

Ξέχασες να αλλάξεις γλώσσα; Μη χτυπιέσαι άλλο!

Φίλε spiro, για το δεύτερο πρόγραμμα σου απάντησα στο ποστ σου.

Όσο για το Addon, αυτό που κάνει είναι στον Firefox να αλλάζει ΑΥΤΟΜΑΤΑ, τα εκ παραδρομής, ελληνικά στα αντίστοιχα αγγλικά.
Είναι εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας και για άλλη χρήση από το πολύ χρήσιμο πρόγραμμα που παράθεσες.




elmak

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 519
    • Gender:Female
  • Eleni Makantani
Όσο για το Addon, αυτό που κάνει είναι στον Firefox να αλλάζει ΑΥΤΟΜΑΤΑ, τα εκ παραδρομής, ελληνικά στα αντίστοιχα αγγλικά.
Είναι εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας και για άλλη χρήση από το πολύ χρήσιμο πρόγραμμα που παράθεσες.

Αγαπητέ Πιέρο,

Καλησπέρα και καλώς όρισες στην παρέα μας.

Κατέβασα το add-on που αναφέρεις και όντως είναι πολύ χρήσιμο. Έχω όμως μια μικρή παρατήρηση:

Η γραμμή διεύθυνσης στον Mozilla 3 δεν χρησιμοποιείται μόνο ως τέτοια, ως γραμμή διεύθυνσης, αλλά και ως γραμμή αναζήτησης. Αν κάποιος εγκαταστήσει το add-on που αναφέρεις, δεν μπορεί πλέον να τη χρησιμοποιήσει ως γραμμή αναζήτησης για ελληνικά στοιχεία. Αναγκάζεται έτσι να χρησιμοποιήσει κάποιο άλλο πλαίσιο αναζήτησης ή γραμμή εργαλείων (π.χ. Google Toolbar), πράγμα που δεν είναι ούτε αρνητικό ούτε δύσκολο, εδώ που τα λέμε, θα πρέπει όμως να αλλάξει μια από τις συνήθειές του για αναζήτηση στο Ίντερνετ.

Σε παρακαλώ, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Σκοπός μου με την παρατήρηση αυτή δεν είναι να σε αποθαρρύνω, αλλά να σου επισημάνω μια πτυχή που σηκώνει, ίσως, βελτίωση.

Σε ευχαριστούμε, όπως και να ΄χει, για τα καλούδια σου!


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour

pierros14

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 7
Αγαπητέ Πιέρο,

Καλησπέρα και καλώς όρισες στην παρέα μας.

...

Σε παρακαλώ, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Σκοπός μου με την παρατήρηση αυτή δεν είναι να σε αποθαρρύνω, αλλά να σου επισημάνω μια πτυχή που σηκώνει, ίσως, βελτίωση.

Σε ευχαριστούμε, όπως και να ΄χει, για τα καλούδια σου!

Για την Ελένη :
πολύ σωστή η παρατήρηση σου και σε ευχαριστώ. Η νέα έκδοση, παρέχει την δυνατότητα να το απενεργοποιήσεις αποεπιλέγοντας το Tools→Piboard...

Το δοκίμασα. Ένα πράγμα δεν μετατρέπει: την αγγλική άνω και κάτω τελεία [Shift+;] (π.χ. αν κανείς εισαγάγει http:// ...).

Για τον Σπύρο:
Η νέα έκδοση εκτός από την Ελένη, ελπίζω να ικανοποιήσει και εσένα ;ο)

Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας...


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Πριν λίγο το εγκατέστησα και μόλις το απεγκατέστησα! Χρήσιμο στη γραμμή διευθύνσεων (Σπύρο, μου έβαζε άνω και κάτω τελεία και με τα δύο πληκτρολόγια), αλλά, όταν ξεκίνησα να γράψω ένα ποστ εδώ, στα γράμματα με τόνο πέταγε και ένα ελληνικό ερωτηματικό πριν. Επίσης, όταν πάταγα το κουμπί του τόνου για οποιοδήποτε λόγο, με πήγαινε πάνω-κάτω στο κείμενο.
Laughter translates into any language.



pierros14

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 7
Τελευταία έκδοση: 1.1.1 τέλος τα βάσανα μου, σου, του, της ... ελπίζω...
ευχαριστώ για την κατανόηση...
Διορθώθηκαν και τα ερωτηματικά που πεταγόντουσαν και τα ... ";;" , "::" ...

Όσο πιο πολλοί το κατεβάσουν, τόσο πιο γρήγορα θα τελειοποιηθεί...


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Ευχαριστώ! Ελπίζω τώρα να μην έχει πρόβλημα γιατί είναι χρήσιμο εργαλείο. Ίσως μπορείς να προσθέσεις και τη λειτουργία να μετατρέπει αυτόματα τη γλώσσα όταν γράφουμε γενικά σε πεδία που δεν επιτρέπονται τα Ελληνικά, όπως πεδία username και πεδία αναζήτησης σε ξένες ιστοσελίδες. Δεν έχω ιδέα καν αν γίνεται, απλώς μου ήρθε :)
Laughter translates into any language.


pierros14

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 7
Γεια σας παιδιά
και καλή Σαρακοστή...

Το Addon είναι τώρα στην 1.2.0 έκδοση.

Έγιναν κάποιες διορθώσεις (στα κεφαλαία για παράδειγμα).
Μπορείτε τώρα να εφαρμόσετε την λειτουργία του σε όποιο πεδίο εσείς κρίνετε (username, password ) κλπ...

Θυμηθείτε ! λόγω του ότι είναι ακόμη experimental  δεν γίνεται αυτόματα η αναβάθμιση...
Πρέπει να πάτε πάλι στο: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/10876
« Last Edit: 03 Mar, 2009, 10:16:31 by pierros14 »


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Γενικά, με είχε βολέψει το συγκεκριμένο add-on, στην καινούργια, όμως, έκδοση του Mozilla (3.0.8) έχει τρομερό πρόβλημα με την άνω-κάτω τελεία και το Qq! Αυτό που έλεγε και ο Σπύρος με την προηγούμενη έκδοσή του. Για τη γραμμή διευθύνσεων μιλάω.

Αν διορθωθεί το πρόβλημα, θα ήθελα να ποστάρεις ένα ok (ή στείλε μου ένα PM), ώστε να το ξανακατεβάσω.

Thanks.
Laughter translates into any language.


pierros14

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 7
Πρέπει να είναι εντάξει τώρα.
Έκδοση 1.2.2

Ευχαριστώ για την παρατήρηση...
Εάν δεν έχεις κάνει rating, καλό είναι να κάνεις μπας και βγει από το sandbox.

Λόγω του ότι είναι ακόμη σε experimental state η αναβάθμιση δεν γίνεται αυτόματα και πρέπει να επαναλάβεις την αρχική διαδικασία.
Ευτυχώς, η παλαιά έκδοση αντικαθίσταται αυτόματα ...

Δεν μπορώ να σου κάνω ΡΜ ...
« Last Edit: 01 Apr, 2009, 19:25:40 by pierros14 »


 

Search Tools