Ξέχασες να αλλάξεις γλώσσα; Μη χτυπιέσαι άλλο! [Δουλεύει μόνο σε Windows XP]

user2 · 51 · 22482

user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Σε περίπτωση που δεν γνωρίζετε αυτό το θαυματουργό και σωτήριο εργαλειάκι, ήρθε η ώρα να σας συστηθεί:

Πρόκειται για το Microsoft Keyboard Convert Service, στο οποίο χρωστάω πολλά!

Ένα παράδειγμα:

an jex;aseiw na gyr;iseiw th gl;vssa kai gr;aceis koit;vntaw to plhktrol;ogio, epil;egeiw to ke;imeno poy ;egracew, pat;aw to koymp;aki poy ua yp;arxei d;ipla sthn ;endeijh gl;vssaw kai... ua;yma!

αν ξεχάσεις να γυρίσεις τη γλώσσα και γράψεις κοιτώντας το πληκτρολόγιο, επιλέγεις το κείμενο που έγραψες, πατάς το κουμπάκι που θα υπάρχει δίπλα στην ένδειξη γλώσσας και... θαύμα!

Δουλεύει τέλεια σε Office, αλλά στον Tageditor κάποιες φορές πεισματώνει.

Αυτά, enjoy :-)

« Last Edit: 27 Nov, 2017, 21:41:38 by spiros »


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
μμμμ... Αν εννοείς σε μια κόπια του λογισμικού την οποία έχεις δανειστεί από κάποιο γνωστό, τότε : Ναι δουλεύει (δοκιμασμένο).
Ωστόσο, σε τέτοια περίπτωση μάλλον θα έχεις πρόβλημα στο να το κατεβάσεις από τη μικρομαλακή (πρώτα επιχειρεί να τρέξει το εργαλείο επιβεβαίωσης γνησιότητας λογισμικού). Αν είναι έτσι, σφύρα μου να σου το στείλω (πες αν εχεις ελληνικά ή αγγλικα παράθυρα :-)





banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Εγώ θα είχα να δώσω μια μικρή συμβουλή, κυρίως προς τους πιο νέους συναδέλφους, γιατί ίσως για τους παλιότερους είναι αργά:

Μάθετε να γράφετε τυφλό σύστημα στο πληκτρολόγιο. Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ, και κυριολεκτικά "σας λύνει τα χέρια". Θα πολλαπλασιάσετε την ταχύτητά σας και θα μειωθούν στο μηδέν τα λάθη σας (όπως π.χ. να γράφετε χωρίς να έχετε αντιληφθεί ότι δεν αλλάξατε γλώσσα στο πληκτρολόγιο).

Είναι που είναι (συνήθως) κακοπληρωμένη η δουλειά μας, αν αυξάνουμε και το χρόνο πληκτρολόγησης, τότε πραγματικά τα χρήματα που παίρνουμε είναι ψίχουλα.



user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Δείχνει εύχρηστο, με πρώτη ευκαιρία θα κάτσω να εξασκηθώ (αν και φαντάζομαι ότι θα μου στερήσει την εκτόνωση του να βαράω το πληκτρολόγιο!)
Ευχαριστώ Αλεξάνδρα!


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Ξέρεις όμως τι γίνεται με το τυφλό? (Τουλάχιστο σε μένα). Όταν γράφω οτιδήποτε άλλο, κοιτάζω στην οθόνη και δεν ξεφεύγει τίποτε, αυτό είναι αλήθεια. Όταν όμως έχω μετάφραση, το βλέμμα μου είναι καρφωμένο στο έντυπο που μεταφράζω (στο χαρτί εννοώ), και μόλις αποστρέψω το βλέμμα μου και κοιτάξω στην οθόνη να δω τι έκανα, χάνω τη σειρά στο έντυπο κείμενο και αργώ αρκετά (έστω και το λεπτό μετράει σε αυτήν την περίπτωση). Ούτε και με τους χάρακες βολεύομαι πολύ. Το πιο συχνό μου λάθος, ομολογώ, είναι να μην πατηθούν καλά τα Shift και Alt, οπότε καταλαβαίνετε τι γίνεται, ειδικά αν υπάρχουν αναφορές σε αγγλικά ονόματα ή τίτλους βιβλίων διάσπαρτα στο κείμενο. Θα με βοηθούσε πολύ το προγραμματάκι αυτό. Yannis, είναι πολύ γλυκό που προσφέρεσαι να μου το στείλεις. Ευχαριστώ πάρα πολύ. Αλλά για να μην μπαίνεις σε extra κόπο καλοκαιριάτικα, επιφυλάσσομαι να σου το ζητήσω κάποια φορά που θα έχω μετάφραση να δουλέψω. Ως γνωστόν, εγώ δουλεύω ως καθηγήτρια βασικά, η μετάφραση είναι ας πούμε, ένα χόμπυ για μένα.


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Quote
Όταν όμως έχω μετάφραση, το βλέμμα μου είναι καρφωμένο στο έντυπο που μεταφράζω (στο χαρτί εννοώ)
Αυτό το πρόβλημα το έχω αντιμετωπίσει αγοράζοντας ένα απλό σταντ, απ' αυτά που χρησιμοποιούν για να στήνουν διαφημιστικά έντυπα, και βάζοντας το χαρτί που διαβάζω δίπλα στην οθόνη μου.
Πάντως, αν μειώσεις κατά ένα τα σημεία που πρέπει να πάει διαδοχικά το βλέμμα σου (κείμενο, πληκτρολόγιο, οθόνη) νομίζω ότι βοηθάει αρκετά.


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Μόνο αρκετά??? It's a life-saver! Να είναι καλά το RAM Type! Όντως, το stand εξυπηρετεί επίσης.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Αχ, Αλεξάντρα μου, δεν σε είχα πριν 45 χρόνια που έβαζα τα δυο μου δάχτυλα στη γραφομηχανή του πατέρα μου και άρχισα να τη βαράω. Και από τότε κανένα πληκτρολόγιο δεν είχε τη χαρά να νιώσει πάνω του ταυτόχρονα και τα δέκα ακροδάχτυλά μου.

Γιάννη, μ' έσωσες!

Απορία: γιατί να είναι προεπιλεγμένο το Alt-Shift για την αλλαγή ελληνικών-αγγλικών; Η πρώτη δουλειά που κάνω σε καινούργιο υπολογιστή είναι να το γυρνάω σε Control-Shift.


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
το βλέμμα μου είναι καρφωμένο στο έντυπο που μεταφράζω (στο χαρτί εννοώ), και μόλις αποστρέψω το βλέμμα μου και κοιτάξω στην οθόνη να δω τι έκανα, χάνω τη σειρά στο έντυπο κείμενο και αργώ αρκετά (έστω και το λεπτό μετράει σε αυτήν την περίπτωση). Ούτε και με τους χάρακες βολεύομαι πολύ.
κάτι τέτοιο χρειάζεσαι

επιφυλάσσομαι να σου το ζητήσω κάποια φορά που θα έχω μετάφραση να δουλέψω
ένι τάιμ ντίαρ :-)

Γιάννη, μ' έσωσες!
Πολύ χαίρομαι! Εγώ ακόμα ψάχνω να βρω για ποιο λόγο μου αλλάζει η γλώσσα στο Word όταν επιστρέφω από το παράθυρο του concordance (δουλεύω κατά 98% με trados). Εξ ου η χρησιμότητα του εργαλείου για μένα, αλλά και η ανάγκη να χτυπήσω το πληκτρολόγιο!

Αιώνια ευγνωμοσύνη θα χρωστάω στον καλό άνθρωπο που θα φτιάξει μια μακροεντολή για ενσωμάτωση της γραμμής εργαλείων του trados στο Writer

Απορία: γιατί να είναι προεπιλεγμένο το Alt-Shift για την αλλαγή ελληνικών-αγγλικών; Η πρώτη δουλειά που κάνω σε καινούργιο υπολογιστή είναι να το γυρνάω σε Control-Shift.
Φαντάζομαι ότι απλώς "κληρώθηκε" ο συγκεκριμένος συνδυασμός. Ωστόσο, θα αλλάξω και εγώ σε Ctrl-Shift μπας και λυθεί το δικό μου θέμα....


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Τι ωραίο πράγμα η εργονομία!! Και το Ctrl+ Shift τέλειο! Έτσι θα δουλεύει και με μπουνιά!!!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Πολύ χαίρομαι! Εγώ ακόμα ψάχνω να βρω για ποιο λόγο μου αλλάζει η γλώσσα στο Word όταν επιστρέφω από το παράθυρο του concordance (δουλεύω κατά 98% με trados). Εξ ου η χρησιμότητα του εργαλείου για μένα, αλλά και η ανάγκη να χτυπήσω το πληκτρολόγιο!

Κι εγώ κι εγώ... :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ένα από τα προβλήματα που έχω με τα λάπτοπ είναι το μικρό πληκτρολόγιο. Με αποτέλεσμα να μην έχω δουλέψει ποτέ κανονικά σε λάπτοπ και να αγκομαχώ κάθε φορά που κάθομαι να κάνω κάτι σε τέτοιο μπιμπελό.

Μου αρέσουν τα πληκτρολόγια με τη χαράδρα ανάμεσα στα πλήκτρα. Τα κρεμ πληκτρολόγια που βρομίζουν εύκολα. Όπου κάποια στιγμή τα παιδιά μου μού έκαναν δώρο ένα μαύρο πληκτρολόγιο γιατί δεν μπορούσαν πια να βλέπουν το χιλιοβρομισμένο πάνω στο γραφείο μου.

Να φέρω εδώ μέσα να βλέπουμε την αντίδρασή μου (είναι το τζιφάκι που υπέδειξε ο Γιάννης):

Διότι το μαύρο πληκτρολόγιο δεν είχε χαράδρες. Δεν έκανε θόρυβο. Και τα λάθη μου πολλαπλασιάστηκαν. Άντεξα δύο εβδομάδες. Γύρισα πάλι στο παλιό βρόμικο πληκτρολόγιο. Τα παιδιά μου δεν το έχουν ακόμα αντιληφθεί. (Ίσως γιατί είναι όσο μαύρο όσο και το καινούργιο που μου έδωσαν;)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Το δικό μου μαύρο πληκτρολόγιο το βρίσκω κουκλί αλλά γίνεται μπεζ από τη βρόμα.:-))))))))))

Για τα λάπτοπ συμμερίζομαι τον πόνο σου. Είμαι ο μόνος άνθρωπος που κουβαλάει λάπτοπ και σε σακούλα ένα πληκτρολόγιο (γκρι και βρομερό) και ένα ποντίκι κανονικό κι ανθρώπινο. Γιατί το άλλο μου πρόβλημα στο λάπτοπ λέγεται ποντίκι.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Άμα αλλάξεις και σε Control-Shift, Βίκη, θα έρθει να δέσει η συμβατότητα.

Αλλά να και κάτι άλλο που ανακάλυψα ότι δεν το ξέρουν όλοι: το ClearType.

Πηγαίνετε στις Ιδιότητες / Properties της οθόνης, Appearance, Effects, και ενεργοποιήστε το ClearType. Τα γραμματάκια στην οθόνη θα πάψουν να δείχνουν σαν να πέρασε στρατός με ποντικάκια και τα ροκάνισε.


 

Search Tools