π.χ. ή λ.χ.;

Elias71 · 7 · 13364

Elias71

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 192
    • Gender:Male
Ποια είναι η διαφορά μεταξύ τα δύο; Ξέρω ότι το π.χ. σημαίνει παραδείγματος χάρη και νομίζω ότι το λ.χ. σημαίνει λόγου χάρη... αλλά πότε χρησιμοποιούμε το ένα και πότε το άλλο; Όλο τα μπερδεύω αφού τα βλέπω και τα δύο σε παρόμοιες περιπτώσεις, και για αυτό συνήθως γράφω πάντα το π.χ. για να ξεμπερδέψω, αλλά θέλω να μάθω να τα χρησιμοποιώ σωστά.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Και οι δύο φράσεις είναι θεόσωστες και είναι και συνώνυμες και μπορείς να τις χρησιμοποιείς ανά πάσα στιγμή και εναλλάξ. Κανείς δεν θα θεωρήσει ότι κάνεις λάθος, αρκεί να τις χρησιμοποιείς όταν θέλεις να δώσεις ένα παράδειγμα.

Στη διεύθυνση: http://www.komvos.edu.gr/dictionaries/dictonline/DictOnLineTri.htm μπορείς να ανατρέχεις στο ΛΚΝ (Λεξικό της Κοινής Νεοελληνικής) για να λύνεις εκ του ασφαλούς κάθε απορία τέτοιου είδους.
« Last Edit: 17 Mar, 2006, 22:06:07 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Elias71

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 192
    • Gender:Male
Κοίταξα εκεί στο link που μου έδωσες (το χρησιμοποιώ πολύ, καλό είναι) αλλά δεν είχε τίποτα για το λ.χ. ή το π.χ. όταν έψαξα. Αλλά αφού μου λες ότι και τα δύο είναι το ίδιο πράγμα, το πρόβλημα λύθηκε. :)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Aν πας στη λέξη "χάρη" και διαβάσεις προσεκτικά, θα δεις ότι δίνει τις δύο φράσεις ως συνώνυμες. Στα λεξικά αυτού του είδους κοιτάζουμε τις λέξεις, όχι τις συντομογραφίες, για να είμαστε σίγουροι.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Elias71

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 192
    • Gender:Male
Δεν το σκέφτηκα αυτό, είμαι συνηθισμένος με το λεξικό μου (αγγλικό είναι όμως, όχι ελληνικό) που είναι για το σχολείο και έχει τις συντομογραφίες. Τι να κάνω... με έχει κάνει τεμπέλη. :(


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854562
    • Gender:Male
  • point d’amour
Απλά να ξέρεις ότι αυτό που χρησιμοποιείται συνήθως είναι το π.χ.


Elias71

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 192
    • Gender:Male
Απλά να ξέρεις ότι αυτό που χρησιμοποιείται συνήθως είναι το π.χ.

Και να σε ρωτήσω... το λ.χ. γιατί ακριβώς το έχουμε εάν είναι ίδια; Αρχικά σκέφτηκα μήπως είναι σαν τα eg. και ie. στα αγγλικά που το ένα το έχουμε για να πούμε ένα παράδειγμα και το άλλο για να εξηγήσουμε τι ακριβώς εννοούσαμε με την φράση ή τον όρο που χρησιμοποιήσαμε. Μήπως το ένα είναι πιο παλιό και απλά δεν το χρησιμοποιούμε τόσο πολύ τώρα;


 

Search Tools