this has killed my credit → Άντε να πάρω δάνειο τώρα, Δεν έχω πρόσωπο, Μου κόψανε την πίστωση

cataplum

  • Newbie
  • *
    • Posts: 64
    • Gender:Female
Καλημέρα! Το κείμενο μιλάει για μια μητέρα που έχει πνιγεί στα χρέη και λέει ότι αυτό έχει επηρεάσει και την οικογένειά της, this has killed my credit. Έχει κολλήσει το μυαλό μου από χθες το βράδυ και δεν μπορώ να βρω μια έκφραση της προκοπής στα ελληνικά...
« Last Edit: 24 Feb, 2007, 11:03:06 by spiros »


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Εξαρτάται από το συγκείμενο. Αν θες καθομιλουμένη, μπορείς να πεις κάλλιστα: "Δεν έχω πρόσωπο" ή "Μου κόψανε την πίστωση".
Ή και περιφραστικά, "Άντε να πάρω δάνειο τώρα".
Nick Roussos



nimatiks

  • νηματώδης
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 150
    • Gender:Male
  • ...I'm just a man, still learning how to fall...
έχασα την αξιοπιστία μου (απέναντι σε...);

..."The quicksand of life drags us
     Down into the circle
     One day. we might not catch you"...


nimatiks

  • νηματώδης
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 150
    • Gender:Male
  • ...I'm just a man, still learning how to fall...
Το Credit χρησιμοποιέιται μήπως με την τραπεζικη/χρηματοοικονομική του έννοια, που είναι συγκεκριμένη;
« Last Edit: 24 Feb, 2007, 10:14:39 by nimatiks »
..."The quicksand of life drags us
     Down into the circle
     One day. we might not catch you"...



cataplum

  • Newbie
  • *
    • Posts: 64
    • Gender:Female
Όχι, εννοεί ότι έχει χάσει το credit από την οικογένειά της, ότι πλέον δεν την εμπιστεύονται επειδή τους έμπλεξε στα χρέη.


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Αφού μιλάς για credit απέναντι στην οικογένειά της και όχι απέναντι στις τράπεζες, νομίζω ότι ταιριάζει το "η οικογένειά μου δε μ' εμπιστεύεται πια". Αν πρόκειται για τράπεζες, συμφωνώ με την πρόταση του Auditor.


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Όχι, εννοεί ότι έχει χάσει το credit από την οικογένειά της, ότι πλέον δεν την εμπιστεύονται επειδή τους έμπλεξε στα χρέη.

Το killed my credit σημαίνει αυτό που είπα παραπάνω: δεν έχω "πρόσωπο" απέναντι στους δανειστές μου-γενικά στην πιάτσα. Φόρμαλυ: εξανεμίστηκε η πιστοληπτική μου ικανότητα.
Πες πολύ απλά "δεν θα με δανείζει κανένας" ή κάτι παρόμοιο. "Τέρμα ο βερεσές". Υπάρχουν πολλά παρεμφερή, ανάλογα με το κείμενό σου.

Αφού μιλάς για credit απέναντι στην οικογένειά της και όχι απέναντι στις τράπεζες, νομίζω ότι ταιριάζει το "η οικογένειά μου δε μ' εμπιστεύεται πια". Αν πρόκειται για τράπεζες, συμφωνώ με την πρόταση του Auditor.
Ή ίσως να έλεγες "ούτε η οικογένειά μου δε μ' εμπιστεύεται πια με χρήματα/δάνεια".
Nick Roussos


nimatiks

  • νηματώδης
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 150
    • Gender:Male
  • ...I'm just a man, still learning how to fall...
Έχασε την αξιοπιστία της δηλαδή...
..."The quicksand of life drags us
     Down into the circle
     One day. we might not catch you"...


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Έχασε την αξιοπιστία της δηλαδή...

Δεν θα το έλεγα. Μπορεί να μην της ξαναδανείσουν ούτε δραχμή, θα της αφήσουν όμως το μωρό να το φυλάξει. Έτσι δεν είναι; Κανείς δεν είπε "they don't trust me any more". Ας μην πούμε αξιοπιστία.
Nick Roussos


venus

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 149
    • Gender:Female
Εφόσον μιλάμε για οικογενειακή υπόθεση, «Δεν μ' εμπιστεύονται πια» ή «Δεν έχω πρόσωπο» (που παραπέμπει και στο οικονομικό θέμα) νομίζω ότι είναι τα καλύτερα.
Δεν θα το έλεγα. Μπορεί να μην της ξαναδανείσουν ούτε δραχμή, θα της αφήσουν όμως το μωρό να το φυλάξει. Έτσι δεν είναι; Κανείς δεν είπε "they don't trust me any more". Ας μην πούμε αξιοπιστία.
Σίγουρα δεν μιλάμε για το "trust" αλλά για να μην μπορείς να κουμαντάρεις τα οικονομικά, μάλλον δεν είσαι και πολύ υπεύθυνο άτομο! Ελπίζω να μην είμαι πολύ αυστηρή με τη μητέρα!
"δεν θα με δανείζει κανένας"
:-)) Μήπως να το κάναμε «μου»;
Beauty lies in the eyes of the beholder!


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Σίγουρα δεν μιλάμε για το "trust" αλλά για να μην μπορείς να κουμαντάρεις τα οικονομικά, μάλλον δεν είσαι και πολύ υπεύθυνο άτομο! Ελπίζω να μην είμαι πολύ αυστηρή με τη μητέρα!:-))

Ας μου επιτραπεί να διαφωνήσω. Άνθρωποι ικανότατοι σε πολλούς τομείς τα κάνουν μαντάρα στα οικονομικά. Δεν θέλει πολύ, παιδιά. Μια λάθος εκτίμηση αρκεί. Και μετά το credit σου πάρει περίπατο.
Nick Roussos


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Εννοείται ότι αν συναντήσουμε ποτέ μια φράση του τύπου "it has killed my credit with the butcher/grocer etc." μπορούμε κάλλιστα να πούμε "τέρμα ο βερεσές απ' τον χασάπη/μπακάλη κ.λπ."
Nick Roussos


 

Search Tools