Texto

tsamourasj

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 121
    • Gender:Male
Καλησπέρα στο forum.
 
Πρώτη ερώτηση: Έχει ακούσει κανείς τη μεταφραστική εταιρεία texto; Μου έστειλαν τη σύμβαση σε pdf και πρέπει να συμπληρώσω τα στοιχεία μου, να την εκτυπώσω και να τους την ταχυδρομήσω. Η σύμβαση έχει επικολλημένη το όνομα και την υπογραφή της υπευθύνου της εταιρείας και την σφραγίδα της εταιρείας. Αναρωτιέμαι αν με αυτή τη σύμβαση εγώ είμαι κατοχυρωμένος νομικά μια που είναι λίγο do-it-yourself. Συν τοις άλλοις, εγώ δεν θα έχω κάποιο επίσημο αντίτυπο. Μίλησα με το λογιστήριο της εταιρείας και μου είπαν ότι σύμφωνα με το δικηγόρο τους είναι νόμιμη. Ποια είναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.


Γιάννης Τσαμουράς
« Last Edit: 15 Oct, 2010, 18:46:52 by tsamourasj »
Γιάννης Τσαμουράς


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Η συζήτηση για τη Lionbridge καλό θα είναι να γίνει εδώ.

« Last Edit: 19 Oct, 2010, 09:04:27 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



mariposa

  • Newbie
  • *
    • Posts: 70
    • Gender:Female
Γεια χαρά!
Γνωρίζω την texto, είχα κάνει κάποια σεμινάρια διερμηνείας εκεί. Κάποτε μου ανέθεσαν και ένα μικρό κείμενο (5-6 σελίδες), αυτό πριν 5 χρόνια είναι η αλήθεια, επομένως δε θυμάμαι και πολλά. ... Πάντως με την πληρωμή ήταν εντάξει.

Όλγα Γκαρτζονίκα


rogne

  • Newbie
  • *
    • Posts: 64
    • Gender:Male
Ήθελα να ενημερώσω κι εδώ, εκ μέρους του ΣΜΕΔ, ότι από το φθινόπωρο η Texto πληρώνει τους εξωτερικούς συνεργάτες της τρεις μήνες μετά την έκδοση ΑΠΥ-ΤΠΥ, κατά παράβαση της εγχώριας και ευρωπαϊκής νομοθεσίας για τις καθυστερήσεις πληρωμών στις εμπορικές συναλλαγές. Προ ημερών, μάλιστα, εξωτερικοί συνεργάτες της εταιρείας ειδοποιήθηκαν ότι οι τρεις αυτοί μήνες θα γίνουν τέσσερις!

Η εταιρεία έχει ήδη ειδοποιηθεί επισήμως να αναθεωρήσει χωρίς καθυστέρηση αυτή την πολιτική της. Σε αντίθεση περίπτωση, επιφυλασσόμαστε να μεταχειριστούμε κάθε νόμιμο μέσο για την υπεράσπιση των συμφερόντων των συναδέλφων.



Dimi

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 403
Όταν εγώ είχα κάνει συμβόλαιο πριν πολλά χρόνια με την Texto υπήρχαν δύο υπογεγραμμένα αντίγραφα. Πώς θα αποδείξεις τη σχέση αν δεν έχεις υπογεγραμμένο αντίγραφο; Δεν είμαι σίγουρη αν η ηλεκτρονική σφραγίδα σε σύμβαση έχει ισχύ. Απαίτησε τον κλασικό τρόπο.

Δήμητρα Σταφυλιά


 

Search Tools