Κινηματογραφική Προβολή "Ο λαβύρινθος του Πάνα"

kapa18 · 161 · 26118

stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Απ' ό,τι φαίνεται, αυτό είναι το short list των κινηματογράφων (πρόσθεσα και το ΑΕΛΛΩ γιατί είναι μια μέση λύση μεταξύ κέντρου και Αγ. Ελευθερίου):

ΕΛΛΗ   
Ακαδημίας 64 (ΜΕΤΡΟ Πανεπιστήμιο), 2103632789.
Πεμ. - Τετ.: 17.30/ 20.00/ 22.30  

ΑΘΗΝΑΙΟΝ 1 NESCAFE   
Β. Σοφίας 124 (ΜΕΤΡΟ Αμπελόκηποι), 2107782122.
Πεμ. - Τετ.: 18.20/ 20.40/ 23.00 

ΑΕΛΛΩ CINEMAX 5+1 ΑΙΘΟΥΣΑ 2   
Πατησίων 140, 2108259975, 2108215327.
Πεμ. - Τετ.: 16.00/ 18.30/ 21.00/ 23.30. Κυρ. & 13.40 

STER CINEMAS ΑΓ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΑΙΘΟΥΣΑ 8   
Αχαρνών 373-375. (ΗΣΑΠ Αγ. Ελευθέριος), 2102371000. Τηλ. Κρατήσεων 2102371000.
Πεμ. - Τετ.: 17.50/ 20.20/ 22.45 


Εγώ είμαι υπέρ της Έλλης και του Αθήναιον, αλλά φαίνεται ότι τα STER έχουν σουξέ στο φόρουμ. Δεν ξέρω όμως τι επιλογές έχουμε στον Αγ. Ελευθέριο για το after. Ό,τι πει ο λαός.
Όσο για την ώρα, έχω μια κάποια προτίμηση για τη δεύτερη προβολή αντί της τελευταίας.
Θα παρακαλέσω όσους σκέφτονται σοβαρά να έρθουν αύριο, να αρχίσουν να τοποθετούνται συγκεκριμένα ώστε να βγάλουμε άκρη.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εγώ το σκέφτομαι σοβαρά και θα ακολουθήσω την πλειοψηφία, απλώς προτείνω τη δεύτερη προβολή που λες κι εσύ για να έχουμε άνεση στο μετέπειτα. Αλλά:

Εγώ είμαι υπέρ της Έλλης και του Αθήναιον

γιατί «υπέρ της Έλλης» αλλά «του Αθήναιον»; Και όχι «υπέρ του Έλλη και του Αθήναιον»; Ή «υπέρ της Έλλης και του Αθήναιου»;

Off topic, off topic! Να κλείσει εδώ αμέσως!



stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Εγώ το σκέφτομαι σοβαρά και θα ακολουθήσω την πλειοψηφία, απλώς προτείνω τη δεύτερη προβολή που λες κι εσύ για να έχουμε άνεση στο μετέπειτα.

Ε ναι, κι εγώ γι' αυτό το λέω (και επειδή προβλέπεται να είμαι ψιλοκομμάτια).


γιατί «υπέρ της Έλλης» αλλά «του Αθήναιον»; Και όχι «υπέρ του Έλλη και του Αθήναιον»; Ή «υπέρ της Έλλης και του Αθήναιου»;

Off topic, off topic! Να κλείσει εδώ αμέσως!

Ήμουν βέβαιος. Ο αιώνιος Χάρολντ... Θα σου απαντήσω από κοντά.
Τα άλλα παιδάκια τι λένε; (Δεν αναφέρομαι στην κλίση των σινεμάδων.) Για να αυτο-οργανωνόμαστε!


paraskevi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 703
    • Gender:Female
Για μετά, μες στο Ster υπάρχει ένα μπαράκι (τίποτα ιδιαίτερο - αλλά καλό για συζήτηση. Μαζεύει πολύ νεολαία). Δίπλα στο Ster, υπάρχει κι άλλο ένα μπαράκι-καφετέρια, που επίσης ενδείκνυται για συζήτηση. Αυτά, σε ό,τι αφορά τα κοντινά στο Ster. Υπάρχουν και πιο μακρινά αλλά θα χρειαστεί ποδαρόδρομος.
Εγώ θα ξέρω αργότερα αν θα μπορώ να έρθω στην παράσταση των 20.20.
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.



Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Μια κριτική για την ταινία από το Δημ. Χαλιώτη...

Ο Μεξικανός Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο είναι ένας μάλλον παραγνωρισμένος δημιουργός. Οι μέχρι τώρα αγγλόφωνες δουλειές του (Mimic, Hellboy, Blade II) ήταν από κακές έως αδιάφορες. Με τον, ισπανικής καταγωγής, «Λαβύρινθο του Πάνα» μας συστήνεται από την αρχή, πολύ πιο γοητευτικός, ολοκληρωμένος, σκοτεινός και φαντασμαγορικός ταυτόχρονα. Ακροβατώντας στα όρια του μύθου και της πραγματικότητας, της «αλήθειας» και της «φαντασίας», ο Ντελ Τόρο μας ταξιδεύει στην ισπανική επαρχία του 44 και μας διηγείται ένα σκοτεινό παραμύθι, μία νέα ανάγνωση της «Αλίκης στην χώρα των θαυμάτων».

Μέσα σε ένα σκηνικό μίσους και παραλογισμού, η μικρή Οφηλία θα ανοίξει την πόρτα στον μύθο δραπετεύοντας από τη σκληρή πραγματικότητα σε έναν κόσμο όπου τα αδύνατα γίνονται δυνατά. Μυστικές πύλες, ανθρωποφάγα τέρατα, βάτραχοι - γίγαντες και μικροσκοπικές νεράιδες κυριαρχούν στην άλλη πλευρά του νου, εκεί όπου η «αλήθεια» υποκλίνεται στη φαντασία και οι αδελφοκτόνες διαμάχες είναι παντελώς άγνωστες. Μπροστά στον αβάσταχτο πόνο και το αίσθημα της απώλειας, η Οφηλία βρίσκει καταφύγιο στα όνειρά της υψώνοντας τα δικά της τείχη απέναντι στην μουντή πραγματικότητα, ώσπου οι δύο «όχθες» θα συγκλίνουν σε μία, με τον πιο δραματικό τρόπο. Ο Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο δεν φτιάχνει μία αμιγώς πολιτική ταινία. Ο «Λαβύριθος του Πάνα» όμως δεν στερείται πολιτικών προεκτάσεων, αφού στην ουσία μιλάει για τον παραλογισμό της βίας και την αξία της ανθρώπινης θυσίας.

Περιττό να σας πούμε ότι τα τεχνικά χαρακτηριστικά της ταινίας είναι άρτια, η φωτογραφία υπέροχη και η μουσική μεθυστική. Στο φινάλε ετοιμάστε τα χαρτομάντιλα, γιατί θα σας χρειαστούν...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
Παρόλο που εγώ ξεκίνησα το νήμα και θα ήθελα πάρα πολύ να έρθω, ενημερώνω ότι λόγω ασθενείας δεν θα μπορέσω. :-((((
Περιμένω όμως τις κριτικές σας για την ταινία και εκτενή ενημέρωση για την βραδιά γενικώς!


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Παρόλο που εγώ ξεκίνησα το νήμα και θα ήθελα πάρα πολύ να έρθω, ενημερώνω ότι λόγω ασθενείας δεν θα μπορέσω. :-((((
Περιμένω όμως τις κριτικές σας για την ταινία και εκτενή ενημέρωση για την βραδιά γενικώς!

Χαρτί από γιατρό έχεις; Γιατί έχεις ήδη μείνει από απουσίες...
Οι συντρόφισσες στη γαλέρα θα κάνουν καμία δήλωση;


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Καλημέρα, συντρόφισσα γαλέρας εδώ (η μία τουλάχιστον...)

εγώ, μάλλον, θα έρθω αλλά μόνο εάν πάμε κάπου κέντρο-κέντρο (that means: ΕΛΛΗ ή ΑΘΗΝΑΙΟΝ). Τα Ster, αν και θέλω να τα δω, είναι λίγο μακρά να έρχομαι μόνη μου (σε περίπτωση που η Χρυσούλα δεν μπορέσει) και προπάντων να φεύγω μόνη μου κάποια από αυτές τις λογικές ώρες που φεύγουμε.

« Last Edit: 09 Feb, 2007, 12:13:20 by Pink Panther »
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Παίδες, καλό λαβύρινθο χωρίς εμένα -- η πολλή δουλειά τρώει το σινεμά του αφέντη.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Ένας-ένας την κάνουμε βλέπω... Αναμένουμε λοιπόν την καταλυτική παρέμβαση του Νίκου Ευγηρίας.

ΥΓ: Η μπλεξούδα του Πάνα...


kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
Χαρτί από γιατρό έχεις; Γιατί έχεις ήδη μείνει από απουσίες...
Οι συντρόφισσες στη γαλέρα θα κάνουν καμία δήλωση;

Εμ πως να μη μείνω από απουσίες που όλο Σάββατα κανονίζετε;; Τα Σάββατα αδυνατώ! Δείξτε και λίγη κατανόηση για τη συνάδελφο! Χαθήκαν οι Παρασκευές;!
« Last Edit: 09 Feb, 2007, 14:18:02 by wings »


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Θα το αποδομήσω λίγο το νήμα: Και που δεν χάθηκαν οι Παρασκευές... πας και αρρωσταίνεις!
« Last Edit: 09 Feb, 2007, 14:18:15 by wings »
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


kapa18

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
Θα το αποδομήσω λίγο το νήμα: Και που δεν χάθηκαν οι Παρασκευές...πας και αρρωσταίνεις!

Άμα δεν παίρνει το μέρος σου ούτε ο φίλος, καταλαβαίνεις την κατάντια των σχέσεων σήμερα!


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Θα το αποδομήσω λίγο το νήμα: Και που δεν χάθηκαν οι Παρασκευές...πας και αρρωσταίνεις!

Μ' αρέσει που της τα λες φορουμικώς, ενώ την έχεις δίπλα σου. :)

Μην αποδομείτε παρακαλώ, εγώ της έστειλα πμ (λέγοντάς της το ίδιο πράγμα βέβαια).
Μπορούμε να έχουμε αποφασίσει (οτιδήποτε) έως τις 5 ας πούμε;


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Αφού είναι άρρωστη λέμε! Πώς την έχω δίπλα μου;
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


 

Search Tools