Γλωσσάρι με τονισμό ακρωνυμίων

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μια το το 'φερε η κουβέντα, κάτι για το οποίο δεν έχω δει να γίνεται σοβαρή συζήτηση:

Υποθέτω ότι οι ξένοι που μαθαίνουν την ελληνική έχουν πρόβλημα όταν διαβάζουν ταμπέλες (τις λίγες που έχουν μείνει στα ελληνικά) ή τίτλους με κεφαλαία. Γιατί δεν θα ξέρουν πού να ρίξουν τον τόνο. Σ' έναν γνωστό ιστότοπο, γράφουν και τους μεγαλογράμματους τίτλους με τόνους, έτσι:
ΤΑ ΝΈΑ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΆΔΑΣ

Νομίζω λοιπόν ότι χρειάζεται ένα γλωσσάρι με όλα τα ακρωνύμια και την προφορά τους. Είχε αναρωτηθεί ο andy πριν από καιρό αν υπάρχει κάποιος κανόνας να ξέρουμε πού τονίζονται. Γιατί δηλαδή ΝΆΤΟ και ΕΛΈΤΟ (ή μήπως ΕΛΕΤΌ), αλλά ΟΤΈ και ΕΛΌΤ;

Ελληνικά αρκτικόλεξα και ακρώνυμα υπό το πρίσμα των σύγχρονων επικοινωνιακών αναγκών (Κώστας Βαλεοντής)
Κατασκευή βάσης δεδομένων ελληνικών ακρωνυμίων σε ελληνικά νομικά κείμενα (Τσιμπούρης Χαράλαμπος, Κυριάκος Σγάρμπας)
Προφορά ελληνικών αρκτικόλεξων και ακρωνυμίων
Γλωσσάρι με τονισμό ακρωνυμίων
αρκτικόλεξο vs ακρωνύμιο
Is there a shorthand way of pronouncing Greek abbreviations?
« Last Edit: 04 Dec, 2021, 12:21:58 by spiros »


frem

  • Newbie
  • *
    • Posts: 71
Nickel, πιθανόν η παρουσία τόνων στο παράδειγμα που αναφέρεις να μην είναι ηθελεμένη. Το έχω πάθει κι εγώ, να γράφω τους τίτλους με μικρά και να μου βγαίνουν με κεφαλαία.

Από εκεί και πέρα, ποιοι άλλοι έχουν προχωρήσει (για διευκόλυνση των ξένων) σε μια τέτοια καινοτομία για να προχωρήσουμε εμείς; Οι υπόλοιποι ούτε στα μικρογράμματα κείμενα δεν σημειώνουν την τονούμενη συλλαβή.



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Α πα πα! Δεν κάνω τέτοια πρόταση (ν' αρχίσουμε να βάζουμε τόνους στα κεφαλαία -- αν και, πότε πότε, βάζω στο όνομά μου για να μη μου τονίζουν το επώνυμο στη λήγουσα). Η πρόταση που κάνω είναι να φτιάξουμε ένα γλωσσάρι με την προφορά ακρωνυμίων. Οι υπόλοιπες λέξεις έχουν τους τόνους τους, έχουν το ΛΚΝ τους (με τις προφορές) -- τα ακρωνύμια, όμως;


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854566
    • Gender:Male
  • point d’amour
Quote
Νομίζω λοιπόν ότι χρειάζεται ένα γλωσσάρι με όλα τα ακρωνύμια και την προφορά τους.

Άπλά, στα υπάρχοντα λήμματα προσθέτεις ένα πεδίο προφοράς (με IPA ή μικρογράμματη γραφή). Εκτός αν εννοείς πώς να συλλέξεις όλα τα σχετικά λήμματα. Ίσως θα μπορούσες να δημιουργήσεις μια μακροεντολή που να ψάχνει όλες τις περιπτώσεις 2 συνεχόμενων ελληνικών κεφαλαίων και να τα κάνει εξαγωγή σε νέο αρχείο ή να τα χαρακτηρίζει με κάποιο τρόπο.
« Last Edit: 06 Apr, 2006, 00:27:20 by spiros »



 

Search Tools