XML translation in TagEditor

Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Καλημέρα,

έχω να μεταφράσω ένα μικρό αρχείο xml. Όταν πάω να το ανοίξω μέσω του TagEditor για να το μεταφράσω μου βγαίνει το εξής μήνυμα:

This document contains the unknown DOCTYPE declaration/root element "soco-backend". A tag settings file has not yet been defined for this document type. Would you like to specify the settings file now?

Αν πατήσω Yes τότε εμφανίζεται το Τag Setting Manager.

Γνωρίζετε από κει και κάτω τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ.


Έντιτ: ΟΚ, το βρήκα. Πήγα και πρόσθεσα ένα .ini για το XML. Αν θέλετε καταπληκτικοί μοδεράτορες μπορώ να σβήσω το post.
« Last Edit: 30 Jul, 2007, 11:28:36 by Pink Panther »
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


λinaπ

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
    • Gender:Female
  • Love my dog, love me
Αντί να το σβήσεις φφφανταστική (δανεισμένο...) Ροζουλίνα πανθηρίνα, δε μας λες πώς πρόσθεσες το .ini αρχείο να ξέρουμε κι εμείς, μήπως και μας τύχει;

Λίνα Παπαδοπούλου



Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει γιατί ο πελάτης είχει αποθηκευμένο τοπικά το .ini αλλά:

TagEditor → Tools → Tag Settings → Open → Ψάχνουμε να βρούμε το .ini που αντιστοιχεί στο XML (ο πελάτης αυτό το είχε αποθηκευμένο τοπικά αλλά φαντάζομαι ότι όταν κάνετε εγκατάσταση του Tradoς αυτά τα αρχεία .ini κάπου θα υπάρχουν όπως για το HTML κλπ) αφού το βρούμε → double clik → OK



Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Καλησπέρα!

Από την εμπειρία μου, τα ini που εγκαθίστανται με το Trados δεν καλύπτουν όλες τις περιπτώσεις. Πρέπει πάντα να κοιτάμε αν ο πελάτης έχει στείλει ini (συνήθως το επισημαίνει και μόνος του), γιατί πολλές φορές αυτό το συγκεκριμένο tag settings file είναι και το μόνο με το οποίο μπορεί να ανοίξει το αρχείο και να γίνει σωστά η επεξεργασία του. :-)
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)



 

Search Tools