Γράμματα σε αριθμούς ταυτοτήτων, κυκλοφορίας αυτοκινήτων ΔΕΝ ΜΕΤΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ

vassia · 34 · 25761

user10

• Hero Member
Εγώ διαφωνώ με τη μεταγραφή, όπως είπαν και πολλοί από τους προηγούμενους. Σκέψου το εξής: αν γράψεις identity card number PSO 1111, ο υπάλληλος στα ελληνικά τι θα ψάχνει να βρει; ΨΟ 1111 ή ΠΣΟ 1111; Το γράμμα είναι αριθμός, όπως είπε η Κατερίνα.

Επίσης, και πάλι όπως είπε η Κατερίνα, αν μεταφράσεις στοιχεία π.χ. αγγλικού διαβατηρίου και ο αριθμός είναι GJZ 1111, στα ελληνικά τι θα γράψεις; ΤΖΤΖΖ 1111; ΓΚΤΖΖ 1111; Όχι, φαντάζομαι, θα αντιγράψεις απλώς το νούμερο.

Και ακόμα ένα παράδειγμα: αν είχες πινακίδα αυτοκινήτου θα τη μετέγραφες; Αυτό που εννοώ είναι ότι δε μας ενδιαφέρει αν ο αγγλόφωνος (γερμανόφωνος, γαλλόφωνος κτλ) υπάλληλος μπορεί να διαβάσει ή όχι τα γράμματα στον ΑΔΤ. Μας ενδιαφέρει να μπορεί να τον χρησιμοποιήσει για να εντοπίσει, αν χρειαστεί, το άτομο το οποίο αφορά το πιστοποιητικό.

vassia

• Jr. Member
  • **
Πείστηκα λοιπόν για την ορθότητα της μη μεταγραφής. Μόλις τηλεφώνησα στον πελάτη και η αλλαγή θα γίνει αφού το έγγραφο δεν έχει πάει ακόμα στο δικηγόρο.

Ευχαριστώ πολύ όλους σας!

banned8

• Jr. Member
  • **
Άλλαξα τον τίτλο του νήματος (και τη θέση του) με σιγουριά που, ομολογώ, δεν την έχω. Αναρωτιέμαι, ας πούμε: ο Εγγλέζος αστυνομικός ή μεταφραστής που δουλεύει σε κομπιούτερ και έχει μπροστά του μια ελληνική ταυτότητα (παλιά; οι καινούργιες έχουν το ίδιο σύστημα;) ή έναν αριθμό κυκλοφορίας με ένα Ξ, τι κάνει; Ψάχνει να βρει το Ξ στο πληκτρολόγιό του; Ή μεταγράφει σε κάτι σαν X (ksi); Δεν έχω ψάξει, αλλά δεν έχω δει πουθενά ως τώρα μια επίσημη αντιμετώπιση του θέματος.

auditor

• Hero Member
Γι αυτό ακριβώς τον λόγο, οι ελληνικοί αριθμοί κυκλοφορίας αυτοκινήτων ΔΕΝ περιλαμβάνουν γράμματα που δεν υπάρχουν στο λατινικό αλφάβητο. Δεν το έχετε προσέξει;
Nick Roussos

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Γι αυτό ακριβώς τον λόγο, οι ελληνικοί αριθμοί κυκλοφορίας αυτοκινήτων ΔΕΝ περιλαμβάνουν γράμματα που δεν υπάρχουν στο λατινικό αλφάβητο. Δεν το έχετε προσέξει;

Ακριβώς. Άρα, μας μένει το θέμα των ταυτοτήτων.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

auditor

• Hero Member
Πάντως η καινούργια μου ταυτότητα φέρει ένα αρκετά ευρωπαϊκοπρεπές ΑΒ. Ίσως ξεκίνησε και εκεί το κόλπο.
Nick Roussos

banned8

• Jr. Member
  • **
Γι αυτό ακριβώς τον λόγο, οι ελληνικοί αριθμοί κυκλοφορίας αυτοκινήτων ΔΕΝ περιλαμβάνουν γράμματα που δεν υπάρχουν στο λατινικό αλφάβητο.

Άρα και αντιστρόφως, να μην ψάχνουμε κι εμείς τι να κάνουμε το Q.

psifio

• Sr. Member
Πάντως η καινούργια μου ταυτότητα φέρει ένα αρκετά ευρωπαϊκοπρεπές ΑΒ. Ίσως ξεκίνησε και εκεί το κόλπο.

Κι η δικιά μου ταυτότητα καινούρια είναι, αλλά φέρει ένα εξαιρετικά ελληνοπρεπές Φ. Μάλλον το ΑΒ το πήρες επειδή τους τελειώσανε τα γράμματα. :)

Oblitron

• Full Member
psifio, φαντάζομαι ότι όταν λες "καινούρια" εννοείς ότι δεν αναγράφει θρήσκευμα και επάγγελμα. Αν όμως είναι Φ, τότε πρέπει να την έβγαλες το αργότερο το 2004. Ακόμη πιο μετά, οι ταυτότητες ξεκίνησαν να αριθμούνται με ΑΑ, ΑΒ κ.ο.κ. και συμπίπτουν με τον αριθμό διαβατηρίου του πολίτη, εφόσον και αυτό είναι νέου τύπου (με το σατανικό barcode στη σελίδα 3). Η ταυτότητα του auditor δεν είναι απλώς καινούρια, είναι ολοκαίνουρια, του κουτιού!

psifio

• Sr. Member
Γιέι, αυτό εννοώ... Δεν το ήξερα ότι έχει και πιο καινούριες. Θέλω κι εγώ τέτοια!!!

auditor

• Hero Member
Άρα και αντιστρόφως, να μην ψάχνουμε κι εμείς τι να κάνουμε το Q.

Καλά, το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

@ομπλίτρονα, ναι, μπραντ νιου είναι το δελτίον μου. Το άλλο, βλέπεις, το είχα από το 1981, ξεφλουδισμένο εντελώς και με μια φωτογραφία σαν τον Βιολάρη στα παιδικά του χρόνια.
Nick Roussos

kapa18

• Sr. Member
Καλά, το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

@ομπλίτρονα, ναι, μπραντ νιου είναι το δελτίον μου. Το άλλο, βλέπεις, το είχα από το 1981, ξεφλουδισμένο εντελώς και με μια φωτογραφία σαν τον Βιολάρη στα παιδικά του χρόνια.

Δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει, Όντι μου, αλλά πάντα έμοιαζες σε κάποιον σελέμπριτι! Το '81 στον Βιολάρη, το 2007 στον Φου Μαντσού... Τι μας επιφυλάσσεις άραγε για το 2030;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει, Όντι μου, αλλά πάντα έμοιαζες σε κάποιον σελέμπριτι! Το '81 στον Βιολάρη, το 2007 στον Φου Μαντσού... Τι μας επιφυλάσσεις άραγε για το 2030;

Κάτι σε Σαβάλας ίσως; Θα αλλάξει πάλι ταυτότητα ως τότε;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

auditor

• Hero Member

Φου, βρε, θα σε σβήσω.
Nick Roussos

stathis

• Hero Member
Κάποια στιγμή μάλιστα, ήταν φτυστός ο Βαμβακούλας. Ή ο Roger Daltrey; Θα σε γελάσω.
;)))

Search Tools