The lower 48

mydaisy · 16 · 6983

mydaisy

  • Σιγά μωρέ παλιόκοσμε, που θα κάτσω να προγραμματίσω! Ν. Καρούζος
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 109
    • Gender:Female
The term continental United States can refer to either:

-the 48 contiguous states plus the District of Columbia; or

-the 48 contiguous states plus the District of Columbia and Alaska.

The term "the lower 48 (states)" arose before Hawaii became a state, and is no longer accurate since Hawaii is the southernmost state of the Union. If interpreted literally, the term would refer to all states except Alaska and Minnesota, the two northernmost states. Regardless of its accuracy, though, "the lower 48" is commonly understood to mean the contiguous U.S., excluding Alaska and Hawaii (especially when spoken from the vantage point of Alaska).
In Alaska, the term "lower 48" is used, in addition to "continental United States," to refer to the contiguous states. Long-time residents often simply call this area "Outside".

Εμένα μ' ενδιαφέρει αν ξέρει κάποιος την απόδοση του the lower 48 . Αλλά αν γνωρίζετε και το contiguous U.S., θα ήταν χρήσιμο να υπάρχουν και τα δύο στο ίδιο νήμα. Αν και υποψιάζομαι ότι μια απόδοση θα υπάρχει και για τα δύο, αφού είναι το ίδιο πράγμα. Δε νομίζω δηλαδή να υπάρχει κάτι με τον αριθμό "48".
Ή μήπως υπάρχει; Ευχαριστώ!
Life is not a spectator show. Να το βλέπω, να το θυμάμαι.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Θα έλεγα «οι συνεχόμενες Πολιτείες» (για το lower 48).



mydaisy

  • Σιγά μωρέ παλιόκοσμε, που θα κάτσω να προγραμματίσω! Ν. Καρούζος
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 109
    • Gender:Female
Θα έλεγα «οι συνεχόμενες Πολιτείες» (για το lower 48).

Κι εγώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα, οι συνεχόμενες ή οι ενιαίες Πολιτείες. Απλά κάτι δε μου αρέσει.
Life is not a spectator show. Να το βλέπω, να το θυμάμαι.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Όχι οι «ενιαίες». Ούτε οι «όμορες».



eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Αν πεις «οι 48 χερσαίες Πολιτείες», αφού ούτως ή άλλως την Αλάσκα την υπολογίζει έξτρα;
Καλά, μη βαράτε...
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


mydaisy

  • Σιγά μωρέ παλιόκοσμε, που θα κάτσω να προγραμματίσω! Ν. Καρούζος
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 109
    • Gender:Female
Αν πεις «οι 48 χερσαίες Πολιτείες», αφού ούτως ή άλλως την Αλάσκα την υπολογίζει έξτρα;
Καλά, μη βαράτε...

Δεν είν' κακό... Την Αλάσκα και τη Χαβάη τις έχει απέξω. Μ' αρέσει η χρήση του 48. Έχει κάποιος άλλος να προσθέσει κάτι;

@nickel Όντως, το "ενιαίες" δεν είναι ωραίες. Και η λέξη lower πιστεύω ότι δίνει ένα τόνο περισσότερο πεζό, στο δικό μου αυτί ακούγεται σαν καθομιλουμένη, στα υπόλοιπα αυτιά;
Life is not a spectator show. Να το βλέπω, να το θυμάμαι.


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Μια άλλη επιλογή που έχεις, η εύκολη, είναι οι ηπειρωτικές πολιτείες. Έχει και κάτι λίγα ευρήματα στο Γκουγκλ.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Να το εξηγήσω, πριν γίνει οφσάιντ.

Όταν οι Πολιτείες ήταν 49, υπήρχαν 48 που ήταν όλες μαζί (η μια κολλητή πάνω στην άλλη) και η Αλάσκα (που δεν έχει σύνορα με καμία από τις 48). Τότε δηλαδή ήταν η Αλάσκα και οι 48 νοτιότερες. Έγινε μετά η Χαβάη η 50η πολιτεία και χάλασε η συνταγή. Τώρα οι 48 δεν είναι νοτιότερες, είναι μόνο συνεχόμενες.

Τα «χερσαίες» και «ηπειρωτικές» δεν περνάνε γιατί τέτοια είναι και η Αλάσκα.


eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Αυτό, Νίκο μου, το καταλάβαμε. Ελλείψει άλλης απόδοσης το πρότεινα αυτό, κι επειδή τώρα έχει χαλάσει η συνταγή. :)
Πάντως νομίζω πως, αν το κείμενο απευθύνεται σε κάποιον με στοιχειώδεις γνώσεις για τις ΗΠΑ, θα καταλάβει τι εννοεί κανείς λέγοντας «48 χερσαίες/ ηπειρωτικές».
« Last Edit: 23 May, 2007, 20:18:05 by eirini »
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Νίκο, έχεις δίκιο, απλώς αν δεις εδώ αναφέρει δύο χρήσεις του όρου μία σωστή και μία συμβατική. Χρησιμοποιούνται όμως και οι δύο.

« Last Edit: 18 Apr, 2007, 00:49:28 by σα(ρε)μαλι »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Το contiguous USA το έχω αποδόσει ως γειτονικές ή γειτνιάζουσες ΗΠΑ. Και το συνεχόμενες, βεβαίως, δεν είναι απορριπτέο, όπως επίσης και το όμορες.
« Last Edit: 18 Apr, 2007, 00:55:54 by mavrodon »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Τώρα έχω κάτι συνεχόμενες δουλειές να παραδώσω. Θα καβγαδίσω αύριο.



mydaisy

  • Σιγά μωρέ παλιόκοσμε, που θα κάτσω να προγραμματίσω! Ν. Καρούζος
  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 109
    • Gender:Female
Τώρα έχω κάτι συνεχόμενες δουλειές να παραδώσω. Θα καβγαδίσω αύριο.

Κύριοι! Δεν ήταν στις προθέσεις μου να σας κάνω να καυγαδίσετε! Ειρήνη. Σας χρειαζόμαστε σώους, οι απορίες είναι σαν τις υποχρεώσεις στο δημόσιο και τις δουλειές της νοικοκυράς. Δεν τελειώνουν ποτέ.
Life is not a spectator show. Να το βλέπω, να το θυμάμαι.


eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Ποιος καυγάς, καλέ; Εγώ μετά απ' αυτό, με το θείο δεν ξαναμαλώνω! :ΡΡΡ
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Όλοι οι όροι που πρότεινα και ο όρος του Nickel είναι αποδεκτοί. Δεν υπάρχει θέμα αντιπαράθεσης.
Καληνύχτα


 

Search Tools