Nawas - Ausschnitt - FeD

dimace · 2 · 2171

dimace

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2058
    • Gender:Male
  • Dimitris Nawas
Επειδή και μόνο το είπα και δε μιλώ ποτέ στον αέρα, ένα ελάχιστο απόσπασμα από το νέο μου βιβλίο, που φέτος, ελπίζω, να δει το φως της δημοσιότητας στη Γερμανία. Είναι γραμμένο στα γερμανικά και το μόνο που θα γίνει, πριν κυκλοφορήσει, είναι αισθητικές μικροπαρεμβάσεις και η αναγκαία επιμέλεια. Αυτό δε, θα φέρει και το νέο μου όνομα, για να μη χρεωθεί αδίκως σε κανέναν άλλον χριστιανό και τον απελάσουν δια βίου από την χώρα. :)

Das kühle Lüftchen begann seine kurze Reise bei Grötö.

 Es wehte eilig über die wenigen Häuser von Stora Varholmen und die felsige Einöde von Mansholmen hinweg und drang schwächer werdend  in den Golf von Hällsvik ein. Im Inneren des Jachthafens von Sjömärkesvägen schwangen die Masten der Segelboote sacht hin und her wie ausklingende Pendel, und die Bäume in den Gärten rauschten im Vorbeistreichen des Windes. Als er dort ankam, wo das Wasser aufhörte, war er zu einem asthmatischen Hauch geworden, aber immer noch dazu fähig, die über der Brust offenen Hemden der Männer aufzubauschen und verspielt in die geblümten Röcke der Frauen zu  fahren.
 Er zog sein schwarzes Jackett aus und warf es gleichgültig auf den Bug des roten Bootes neben sich. Dann krempelte  er die Hemdsärmel  hoch,  lehnte sich lässig mit dem Rücken an die alte Helling und atmete tief die Gerüche des Meeres ein, die sich mit dem des Teers und der frischen Farbe von der benachbarten Bootswerft vermengten. Einige Meter weiter entwirrten zwei junge Fischer geschickt ein Knäuel Netze und pfiffen dabei eine heimatliche Melodie, während die Sonne über ihren weißen Mützen langsam den Zenit erreichte.


Είμαι ανοιχτός σε οιαδήποτε κριτική στο ύφος, στο γράψιμο και ιδιαίτερα, με μεταφραστές έχω να κάνω, στη γλώσσα. Επαναλαμβάνω, πως το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να διαφέρει λίγο, διότι μπορεί να χρειαστούν κάποιες αισθητικού τύπου αλλαγές.

*το περιεχόμενο είναι νομικά κατοχυρωμένο.   

**τίτλο δεν έχω (όχι πως δεν υπάρχει), γιατί είθισται, οι εκδότες, ό,τι κι αν κάνουμε, να βάζουν αυτόν που γουστάρουν. Όπως με τα εξώφυλλα ένα πράμα...
« Last Edit: 06 Jan, 2014, 22:10:28 by wings »
South Africa (1961-1994) presidents: Charles Swat, Jozua Naude, Jacobus Fouche, Johannes de Klerk, Nicolaas Diederichs, Marais Viljoen, Balthazar Vorster,  Pieter Botha, Chris Heunis, Frederik de Klerk.


dimace

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2058
    • Gender:Male
  • Dimitris Nawas
Για τους φίλους του ΦΒ, που μου λένε, πολύ κουλτουρέ, πως δεν καταλαβαίνουν τι στο διάολο γράφω... :)

  Το δροσερό αεράκι, άρχισε το σύντομο ταξίδι του από το Grötö.

  Πέρασε γρήγορα πάνω από τα λιγοστά σπίτια του Stora Varholmen και την βραχώδη ερημιά του Mansholmen και εξασθενημένο τρύπωσε στον κόλπο του Hällsvik. Στον μυχό, τα κατάρτια των  ιστιοφόρων της μαρίνας στο Sjömärkesvägen  ταλαντεύτηκαν αδύναμα σαν ξεκούρδιστα εκκρεμή και τα δέντρα στους κήπους θρόισαν στο χάδι του. Όταν έφτασε εκεί που το νερό τέλειωνε, είχε γίνει ασθματική πνοή, ικανή ωστόσο να φουσκώνει τ’ ανοιχτά στο στήθος πουκάμισα των αντρών και να παιχνιδίζει με τα λουλουδάτα φουστάνια των γυναικών.
  Έβγαλε το μαύρο του σακάκι και με μια ανέμελη κίνηση το πέταξε στην πλώρη της κόκκινης βάρκας δίπλα του. Σήκωσε τα μανίκια της μπλούζας του και νωχελικά ακούμπησε την πλάτη στο γέρικο σκαρί, ανασαίνοντας τις μυρωδιές της θάλασσας που ανακατεύονταν μ’ εκείνες της πίσσας και της φρέσκιας μπογιάς από το γειτονικό καρνάγιο. Μερικά μέτρα μακριά του, δυο νεαροί ψαράδες, ξέμπλεκαν επιδέξια μια μπάλα δίχτυα, σφυρίζοντας ένα σκοπό του τόπου τους, καθώς ο ήλιος πάνω από τ’ άσπρα τους κασκέτα ετοιμαζόταν να μεσουρανήσει.

*Τα σουηδικά ονόματα είναι νησιά και παραλίες κοντά στο αγαπημένο μου Γκέντεμποργκ, που είναι πιο ζεστή και όμορφη πόλη στον κόσμο. Α! Και αυτή με την καλύτερη όπερα και τα καλύτερα ιταλικά εστιατόρια. Όσο για τις γυναίκες; Μη συνεχίσω...:)



South Africa (1961-1994) presidents: Charles Swat, Jozua Naude, Jacobus Fouche, Johannes de Klerk, Nicolaas Diederichs, Marais Viljoen, Balthazar Vorster,  Pieter Botha, Chris Heunis, Frederik de Klerk.



 

Search Tools