Αλλαγή γραμματοσειράς μετά από παύλα στο Trados

user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Α, όχι, δεν υπάρχει. Σχηματικά το έβαλα. Δεν το έχω δοκιμάσει, απλώς μια ιδέα πέταξα. :)
Αν κάνεις copy/paste μια long dash από το word, δηλαδή.
Θενκς, θα το δοκιμάσω από αύριο που θα ξεκινήσω ένα νέο έργο και θα το ξανασυναντήσω!
Γιάννιιιηηηη, ούτε αυτό δούλεψε, τα ίδια κάνει: μετά την παύλα αλλάζει η γραμ/σειρά...
(δεν θα σκάσω κιόλας, αλλά αν έχεις καμιά έμπνευση καλό θα ήταν να του σπάσουμε τον τσαμπουκά λίγο:-)


Dimitris

  • Newbie
  • *
    • Posts: 69

Αν μιλάμε για την μεσαία παύλα, την "κεραία", στα Windows μπορεί να την εισάγει κανείς σε οποιοδήποτε κείμενο κρατώντας πατημένο το αριστερό Alt και γράφοντας με το αριθμητικό πληκτρολόγιο (τους αριθμούς δεξιά δηλαδή, όχι τους πάνω) το 0150. Δηλαδή "–"= Alt+0150 (η μεγάλη παύλα (—) είναι Alt+0151). Όταν την εισάγω μπαίνει πάντα στη γραμματοσειρά που γράφω – εκτός από τις περιπτώσεις που απαντώ σε ημέιλ σταλμένα σε γραμματοσειρές που δεν υπάρχουν σε μένα. Δηλαδή κάποιος φίλος μου από την Αμερική γράφει σε Geneva, που δεν την έχω, οπότε μόλις εισάγω την κεραία αλλάζει γραμματοσειρά και εμφανίζεται αυτή που έχω ορίσει ως "βασική" στο Word. Υποθέτω, ότι η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείς στο έγγραφο που επεξεργάζεσαι  δεν υπάρχει στον "Πίνακα Χαρακτήρων" των Windows.

Ενημερώνω τους ενδιαφερόμενους ότι και η "άνω στιγμή" (·) μπορεί να εισαχθεί με το Alt+0183. Και αν αυτά τα δύο σημεία στίξεως οριστούν με μακροεντολές, μπορούν μετά εύκολα να εισάγονται στα κείμενά  του Word (υποθέτω και σε άλλα) και να γλιτώσουν από τον αφανισμό στον οποίο οδηγούνται επειδή δεν υπάρχουν στο πληκτρολόγιο. Το κόλπο με το Alt λειτουργεί και εδώ, στα πόστερ εννοώ.



Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Αν μιλάμε για την μεσαία παύλα, την "κεραία", στα Windows μπορεί να την εισάγει κανείς σε οποιοδήποτε κείμενο κρατώντας πατημένο το αριστερό Alt και γράφοντας με το αριθμητικό πληκτρολόγιο (τους αριθμούς δεξιά δηλαδή, όχι τους πάνω) το 0150. Δηλαδή "–"= Alt+0150 (η μεγάλη παύλα (—) είναι Alt+0151). Όταν την εισάγω μπαίνει πάντα στη γραμματοσειρά που γράφω – εκτός από τις περιπτώσεις που απαντώ σε ημέιλ σταλμένα σε γραμματοσειρές που δεν υπάρχουν σε μένα. Δηλαδή κάποιος φίλος μου από την Αμερική γράφει σε Geneva, που δεν την έχω, οπότε μόλις εισάγω την κεραία αλλάζει γραμματοσειρά και εμφανίζεται αυτή που έχω ορίσει ως "βασική" στο Word. Υποθέτω, ότι η γραμματοσειρά που χρησιμοποιείς στο έγγραφο που επεξεργάζεσαι  δεν υπάρχει στον "Πίνακα Χαρακτήρων" των Windows.

Ενημερώνω τους ενδιαφερόμενους ότι και η "άνω στιγμή" (·) μπορεί να εισαχθεί με το Alt+0183. Και αν αυτά τα δύο σημεία στίξεως οριστούν με μακροεντολές, μπορούν μετά εύκολα να εισάγονται στα κείμενά  του Word (υποθέτω και σε άλλα) και να γλιτώσουν από τον αφανισμό στον οποίο οδηγούνται επειδή δεν υπάρχουν στο πληκτρολόγιο. Το κόλπο με το Alt λειτουργεί και εδώ, στα πόστερ εννοώ.


Καλησπέρα,

δεν εννοώ ότι είναι διαφορετική η γραμματοσειρά του source από το target. Εννοώ ότι ενώ γράφω σε Arial μία πρόταση στην οποία περιέχεται η παύλα, όσα έχω γράψει πριν από την παύλα είναι Arial και όσα γράφω μετά από την παύλα γίνονται άλλη γραμματοσειρά (δεν ξέρω ποια ακριβώς!).
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


Dimitris

  • Newbie
  • *
    • Posts: 69

Υποθέτω ότι η "–" εισάγεται στη γραμματοσειρά που την έχει ορίσει ως ειδικό σύμβολο ο κατασκευαστής του προγράμματος. Με copy-paste σε Word, δεν μπορείς να δεις τι γραμματοσειρά είναι; Η εισαγωγή με το Alt+0150 δουλεύει στο πρόγραμμά σου;



Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Υποθέτω ότι η "–" εισάγεται στη γραμματοσειρά που την έχει ορίσει ως ειδικό σύμβολο ο κατασκευαστής του προγράμματος. Με copy-paste σε Word, δεν μπορείς να δεις τι γραμματοσειρά είναι; Η εισαγωγή με το Alt+0150 δουλεύει στο πρόγραμμά σου;


Την "–" την βάζω από τη γραμμή εργαλείων που μου εμφανίζει το Trados. Την αντέγραψα και στο Word και η γραμματοσειρά παραμένει Arial αλλά το μυστήριο παραμένει άλυτο!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


Dimitris

  • Newbie
  • *
    • Posts: 69

Το Alt+0150 δουλεύει; Δίνει την κεραία; Και αλλάζει πάλι η γραμματοσειρά;


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Το ίδιο γίνεται και μετά από “ και ” , γενικά μετά από οποιοδήποτε σχεδόν "μη συνηθισμένο" σύμβολο.
Ακόμα κι αν τα σύμβολα μπουν με τη μέθοδο «Alt & κωδικός», η αλλαγή γραμματοσειράς συμβαίνει και πάλι. Πρέπει να είναι κάτι εσωτερικό του TagEditor.


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Το ίδιο γίνεται και μετά από “ και ” , γενικά μετά από οποιοδήποτε σχεδόν "μη συνηθισμένο" σύμβολο.
Ακόμα κι αν τα σύμβολα μπουν με τη μέθοδο «Alt & κωδικός», η αλλαγή γραμματοσειράς συμβαίνει και πάλι. Πρέπει να είναι κάτι εσωτερικό του TagEditor.

Ακριβώς!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


Dimitris

  • Newbie
  • *
    • Posts: 69


Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι αν στο πρόγραμμα είναι ορισμένη κάποια γραμματοσειρά ως "βασική",  όπως συμβαίνει με τα στυλ στο Word, τότε φαίνεται ότι έχει και τα σύμβολα ορισμένα μόνο σε αυτή και είναι σαν να κάνεις copy-paste ανάμεσα σε διαφορετικές γραμματοσειρές. Αν είναι αυτό και μπορεί κανείς να ορίσει ως βασική γραμματοσειρά αυτή στην οποία δουλεύει κάθε φορά, τότε ίσως  το πρόβλημα λύνεται.


Evmorfia

  • My Website
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 638
    • Gender:Female
Καλημέρα σε όλους.

Το ίδιο πρόβλημα παρουσιάστηκε και σε μένα: μετά από παύλες, αρίθμηση ή και χωρίς προφανή λόγο, μου αλλάζει τη γραμματοσειρά.

 Παρατήρησα ότι αν αλλάξω τη γλώσσα (alt+shift) σε Αγγλικά και μετά ξανά σε Ελληνικά η αρχική γραμματοσειρά επιστρέφει (δουλεύει με το word, αλλά δεν το δοκίμασα σε TagEditor).
« Last Edit: 01 Dec, 2007, 12:25:32 by Evmorfia »


mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Κι εμένα μου έχει τύχει και έκανα το εξής: αντιγραφή του αρχικού κειμένου, μετακίνηση του κέρσορα στο δεύτερο γράμμα μετά την παύλα και διαγραφή του πρώτου μετά την παύλα με backspace αφού γράψω έστω ένα γράμμα.

Κι εγώ δυστυχώς στη "χειροκίνητη" αυτή λύση αναγκάζομαι να καταφεύγω, και όχι σπάνια...
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


 

Search Tools