Mail Washer (Spam protection)

banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Δοκίμασα την δωρεάν έκδοσή του και είμαι τόσο ευχαριστημένη που θα δώσω τα 37 δολάρια και θα αγοράσω την pro.

Αντί να ελέγχω το ταχυδρομείο μου μέσω Outlook Express, οπότε κατέβαιναν και τα spam, που κανένα φίλτρο δεν μπορούσε να τα σταματήσει, και μετά έπρεπε να τα σβήσω, τώρα το ταχυδρομείο ελέγχεται μέσω του Mail Washer. Μου δείχνει τα στοιχεία του μηνύματος, και αν είναι spam, με ένα κλικ γίνεται bounce, delete, blacklisted και εξαφανίζεται χωρίς να το κατεβάσω από το σέρβερ της Forthnet. Μετά από αυτόν τον έλεγχο, πατάω mail program και ανοίγει το Outlook Express μόνο με τα μηνύματα που αποφάσισα να κρατήσω.

Βέβαια, οφείλω να αναφέρω ότι η Forthnet προστατεύει τους συνδρομητές της σε πολύ μεγάλο βαθμό, σε αντίθεση με την ΟΤΕnet, όπου λάμβανα γύρω στα 30 spam την ημέρα, και γι' αυτόν και μόνο το λόγο διέκοψα τη συνδρομή μου και άλλαξα provider.


Evmorfia

  • My Website
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 638
    • Gender:Female
Λέω να το δοκιμάσω κι εγώ, γιατί έχω βαρεθεί τα "γνωστά" σε όλους μας μηνύματα που καταφθάνουν μαζικά στον υπολογιστή μου.

Thanks για την ενημέρωση :-)



zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male

Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Ειδάλλως, Thunderbird. :)

Καλημέρα. Γιάννη, αυτό εννοείς; Ενδιαφέρον...Για πες κι άλλα! (Ως γνωστόν, εμένα μου τα εξηγούν...μπακαλιστί!! Ε, θειουλίξ;;;) ;-)))
"Only Love can leave such a... Mark!"



zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Αυτό ακριβώς, Αναστασία. Ίσως χρειάζεται λίγο περισσότερο χρόνο στη ρύθμισή του, αλλά τα αποτελέσματα δικαιώνουν το χρόνο (όχι κάνα σοβαρό χρόνο, μη νομίζεις). Έχει και δυνατότητα import από το Outlook, οπότε δεν χάνεις τίποτα. :)


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Αυτό ακριβώς, Αναστασία. Ίσως χρειάζεται λίγο περισσότερο χρόνο στη ρύθμισή του, αλλά τα αποτελέσματα δικαιώνουν το χρόνο (όχι κάνα σοβαρό χρόνο, μη νομίζεις). Έχει και δυνατότητα import από το Outlook, οπότε δεν χάνεις τίποτα. :)

Ευχαριστώ πολύ. Θα κάνω μια απόπειρα εγκατάστασης. Αν ακούσεις για καμιά έκρηξη στη Θεσσαλονίκη, δεν είναι...πυροσωλήνας!!! ;-)))
"Only Love can leave such a... Mark!"


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Α, από την ίδια οργάνωση με τον auditor κι εσύ, τον Μ.Α. (i.e., Μεταφραστικός Αγώνας);
 



Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Ναι, εγώ ανήκω στα...βλήματα*!




*(προκαλώ εκρήξεις) ;-)))
"Only Love can leave such a... Mark!"


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Βέβαια, οφείλω να αναφέρω ότι η Forthnet προστατεύει τους συνδρομητές της σε πολύ μεγάλο βαθμό, σε αντίθεση με την ΟΤΕnet, όπου λάμβανα γύρω στα 30 spam την ημέρα, και γι' αυτόν και μόνο το λόγο διέκοψα τη συνδρομή μου και άλλαξα provider.

Ναι, τους προστατεύει τόσο καλά που δεν μπορείς να στείλεις mail σε Forthnet από Yahoo... :((
Τέτοια καλοσύνη να έλειπε!


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Quote
Ναι, τους προστατεύει τόσο καλά που δεν μπορείς να στείλεις mail σε Forthnet από Yahoo... :((
Να σου πω, Στάθη μου, κάποτε μια αμερικάνικη εταιρεία που είχα συνεργασία λάμβανε τόσα spam μέσω ΟΤΕnet, που έβαλαν όλο το domain otenet.gr στους ανεπιθύμητους, και μέχρι να λυθεί το θέμα με το τμήμα ΙΤ της εταιρείας, ό,τι email έστελνα δεν το λάμβαναν.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Επειδή έχω σύνδεση Otenet εδώ και πολλά χρόνια, θα πρέπει να δηλώσω ότι δεν υπήρξε ποτέ κανένα πρόβλημα με τους πελάτες μου που είναι (παλαιοί και νεότεροι) συνολικά πάνω από 150 και στις 5 ηπείρους. Κι όχι μόνο δεν υπήρξε πρόβλημα αλλά έχουν οι ίδιοι επισημάνει και παινέψει την ταχύτατη και αξιόπιστη επικοινωνία μας.

Αντιθέτως, είχα πολλαπλά προβλήματα πριν 3 χρόνια όταν χρησιμοποίησα την τρίμηνη σύνδεση Forthnet που μου δώσανε δώρο μαζί με τον φορητό μου υπολογιστή. Και μάλιστα τότε η Forthnet μού προκάλεσε κι ένα χουνέρι με ιούς που δεν θα το ξεχάσω όσο ζω.
« Last Edit: 12 Jan, 2007, 13:42:01 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Επειδή έχω σύνδεση Otenet εδώ και πολλά χρόνια, θα πρέπει να δηλώσω ότι δεν υπήρξε ποτέ κανένα πρόβλημα με τους πελάτες μου που είναι (παλαιοί και νεότεροι) συνολικά πάνω από 150 και στις 5 ηπείρους. Κι όχι μόνο δεν υπήρξε πρόβλημα αλλά έχουν οι ίδιοι επισημάνει και παινέψει την ταχύτατη και αξιόπιστη επικοινωνία μας.

Βίκυ,
πριν από λίγο άνοιξα τα email του παλιού λογαριασμού ΟΤΕnet που είχα πριν αποχωρήσω από τη συζυγική κατοικία. Ο λογαριασμός διατηρείται γιατί πληρώνεται μέσω του τηλεφώνου, αλλά ο σύζυγός μου δεν χρησιμοποιεί το email, μόνο την πρόσβαση στο Ίντερνετ. Οπότε, εγώ μια φορά στα τόσα ανοίγω και κατεβάζω τα email.
Είχα να το ανοίξω από τις 25 Δεκεμβρίου, δηλαδή 18 μέρες. Βρήκα μέσα 699 μηνύματα spam, δηλαδή κατά μέσον όρο 38 μηνύματα την ημέρα.
Δεν πρόκειται να επιστρέψω στην ΟΤΕnet για κανένα λόγο.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μα εγώ δεν το λέω για να επιστρέψεις στην Οτενέτ. Απλώς, αναφέρω αυτά που έχουν συμβεί σ' εμένα.

Όσο για τα spam, δεν νομίζω ότι υπάρχει λογαριασμός που να μη δέχεται διάφορα τέτοιου είδους μηνύματα καθημερινά. Για παράδειγμα, ο Νίκος, που έχει Hol, ξέρω ότι επίσης δέχεται διάφορα spam.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Απλώς η διαφορά μεταξύ 2 σπαμ την ημέρα και 38 σπαμ την ημέρα είναι, όπως να το κάνουμε, τεράστια.


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Βρήκα μέσα 699 μηνύματα spam

Κανένα Yahoo βρήκες; :))

Σοβαρά τώρα, το θέμα είναι ότι η επικοινωνία μέσω email έχει γίνει προβληματική, πολύπλοκη και αναξιόπιστη. Βλέπε, π.χ., το συχνό φαινόμενο των καθυστερημένων (μιλάμε για ώρες ή και μέρες) παραδόσεων σε λογαριασμούς του Yahoo.


 

Search Tools