line items → είδη

Vasilis · 11 · 1263

Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
Από κατάλογο που αφορά προμήθεια προϊόντων:

total line items needed: 3.000
line items on order: 1.560
line items not ordered (missing suppliers): 20

line items = αντικείμενα;;;
« Last Edit: 08 Jun, 2010, 22:47:05 by Vasilis »
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μήπως με το line εννοεί τις γραμμές προϊόντων;

Για το items θα πρότεινα «είδη» κι όχι «αντικείμενα».
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
Δεν ξέρω τι είναι οι «γραμμές προϊόντων»...
Επίσης, λέει: total line items needed: 3.000
Μπορεί να είναι 3.000 είδη; Το «αντικείμενα» δεν μου αρέσει αλλά το «είδη» δεν σημαίνει διαφορετικούς τύπους, διαφορετικά είδη αντικειμένων;
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Το εννοώ όπως λέμε είδη διατροφής, είδη ένδυσης κ.λπ.

Και για τις γραμμές εννοώ τις γραμμές παραγωγής, γραμμές συσκευασίας κ.λπ.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
Πιθανόν, αλλά δεν ξέρω τι είναι δόκιμο στην περίπτωση αυτή.
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


oliver_twisted

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 128
    • Gender:Female
  • Αράζω, άρα...ζω
Χμμμ... tough one! Επειδή έχω μάθει να είμαι λίγο παρανοϊκή, δες εδώ:
line item
n.
A single item, especially of a legislative appropriations bill: Most governors have the power to veto line items of the proposed state budget.

Βέβαια -και μην πυροβολείτε!- ο όρος αναφέρεται σε νομοσχέδιο. Αλλά επειδή οι συμβάσεις δεν φημίζονται για το επίπεδο των αγγλικών τους και επειδή πολλά έχουν δει τα ματάκια μας, μήπως εννοεί τεμάχια; Λέω εγώ τώρα...
Το lifestyle είναι μαγικό...από μηδενικό σε κάνει νούμερο

Δώρα Δαβανέλου


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Κι εγώ το σκέφτηκα. Μαζί θα φάμε τα βόλια. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Χμμμ... tough one! Επειδή έχω μάθει να είμαι λίγο παρανοϊκή, δες εδώ:
line item
n.
A single item, especially of a legislative appropriations bill: Most governors have the power to veto line items of the proposed state budget.

Βέβαια -και μην πυροβολείτε!- ο όρος αναφέρεται σε νομοσχέδιο. Αλλά επειδή οι συμβάσεις δεν φημίζονται για το επίπεδο των αγγλικών τους και επειδή πολλά έχουν δει τα ματάκια μας, μήπως εννοεί τεμάχια; Λέω εγώ τώρα...
Στην περίπτωση του παραδείγματος πρόκειται για κονδύλια του προϋπολογισμού. Εδώ, όμως, πρόκειται για είδη σε δελτίο παραγγελίας. Θα πρότεινα "παραγγελθέντα είδη". Δεν νομίζω ότι πρόκειται για τεμάχια, γιατό θα το προσδιόριζε ως Quantities.


Vasilis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 9987
    • Gender:Male
Χμμμ... tough one! Επειδή έχω μάθει να είμαι λίγο παρανοϊκή, δες εδώ:
line item
n.
A single item, especially of a legislative appropriations bill: Most governors have the power to veto line items of the proposed state budget.

Βέβαια -και μην πυροβολείτε!- ο όρος αναφέρεται σε νομοσχέδιο. Αλλά επειδή οι συμβάσεις δεν φημίζονται για το επίπεδο των αγγλικών τους και επειδή πολλά έχουν δει τα ματάκια μας, μήπως εννοεί τεμάχια; Λέω εγώ τώρα...

Εδώ μάλλον «κονδύλια», εννοεί. Συμφωνώ με τον mavrodon. Στα «είδη» καταλήγω και εγώ.
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)


oliver_twisted

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 128
    • Gender:Female
  • Αράζω, άρα...ζω
Ναι, συμφωνώ για το κονδύλια σε συγκείμενο προϋπολογισμού, όπως είναι στο παράδειγμα. Απλά το παρέθεσα γιατί θεώρησα ότι ο συντάκτης είχε στο μυαλό του την έννοια του single item. Η μόνη ένστασή μου στα "είδη", αν και έχεις απόλυτο δίκιο για το quantities, signor mavrodon, είναι ότι μου φαίνονται πολλά τα 3.000 για διαφορετικά είδη. Ίσως ο Βασίλης μπορέσει να βρει στο κείμενό του κάποια ένδειξη για το τί θέλει να πει ο ποιητής. Καλή συνέχεια και καλά κουράγια σε όλους! :)
Το lifestyle είναι μαγικό...από μηδενικό σε κάνει νούμερο

Δώρα Δαβανέλου


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Και εγώ την ίδια απορία έχω ως προς τον αριθμό. Και εμένα μου φαίνονται πολλά. Πάντως κάθε είδος γράφεται σε χωριστή γραμμή στο παραστατικό (είτε πρόκειται για δελτίο παραγγελίας είτε για τιμολόγιο) γιαυτό λέγεται και line item. Έχουμε είδος, ποσότητα, τιμή και συνολική αξία.


 

Search Tools