Πολυτονικό ελληνικό πληκτρολόγιο (polytonic Greek keyboard / Windows)

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Quote
Προς Βίκυ: πώς βάζεις τα ελληνικά εισαγωγικά στα post σου; Εγώ όταν βάζω εισαγωγικά μού βγαίνουν αυτά "... "

Έχω γυρίσει το πληκτρολόγιό μου από πολύ παλιά στο πολυτονικό ελληνικό. Οπότε alt+[ δίνουν το αριστερό εισαγωγικό και alt+] δίνουν το δεξί. Αμέσως μετά πρέπει να πατήσεις διάστημα και βέβαια εκείνη την ώρα το πληκτρολόγιό σου πρέπει να είναι γυρισμένο στα ελληνικά.:-)

Επειδή βαριέμαι να ψάξω, αλλά κι επειδή θα ήθελα να γνωρίζω τα υπέρ και τα κατά αυτής της αλλαγής:

1. Ποια ακριβώς είναι η διαδικασία που ακολουθεί κανείς για να εγκαταστήσει το πολυτονικό ελληνικό πληκτρολόγιο; (της Μάικροσοφτ, υποθέτω, γιατί υπάρχουν κι άλλα)
2. Ποια είναι τα πλεονεκτήματα (εκτός από τα « ») για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται να γράφει με βαρείες και περισπωμένες;
3. Πώς θυμάται κανείς με ποιους συνδυασμούς πλήκτρων επιτυγχάνονται οι διάφοροι πρόσθετοι χαρακτήρες;
4. Υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να ξέρω; Απώλειες και αρνητικές συνέπειες στη λειτουργικότητα; (Κάτι θυμάμαι που με ενοχλούσε στο πληκτρολόγιό σου, Βίκη, που έπρεπε να πατήσω διάστημα για να πετύχω κάτι...)

Εκτός από το να με στείλετε στη σχετική σελίδα της Μάικροσοφτ, θα ήθελα τις προσωπικές εμπειρίες σας.
« Last Edit: 13 Sep, 2019, 14:15:02 by spiros »


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Νίκο, εγώ για άλλο λόγο έβαλα την πολυτονική - επειδή χρειάστηκε για κάποιο διάστημα να πληκτρολογήσω πολυτονικό κείμενο.

Η μόνη ευκολία που μου έχει απομείνει είναι τα εύκολα ελληνικά εισαγωγικά και τίποτε άλλο.

Αυτό που σε ενοχλούσε ήταν ακριβώς ότι πρέπει να πατήσεις διάστημα μετά από μερικούς χαρακτήρες.

Το βρίσκεις από Έναρξη > Πίνακα ελέγχου > Τοπικές ρυθμίσεις > Ρυθμίσεις και επιλέγεις τα ελληνικά πολυτονικά.
« Last Edit: 13 Sep, 2019, 14:17:04 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)




 

Search Tools