La Gran Final - Ο μεγάλος τελικός (Filmnet, 1/8/2007, 23:40)

banned8 · 53 · 11275

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
The landscapes are exotic, breathtaking and majestic and represent the kind of cinematography that we are used to seeing in historical epics. But the humor and incongruity in coexisting cultures are reminiscent of the art house comedy hit The Gods Must Be Crazy. Directed by the Spaniard Gerardo Olivares the movie tells three simultaneous stories about men in far-flung corners of the globe going to some bit of trouble to see the final match of the 2002 World Cup, which was played between Germany and Brazil. In Mongolia, a group of nomads “borrow” power from an electrical line for their television and must contend with the authorities, who happen upon them. In the sandy desert of Niger, men in a camel caravan make a deal with the driver of a (sort of) bus to detour to, not a tree, but a tall monument that marks where a tree once stood, to use it as an antenna for their telly. And, in the Amazon rain forest, a group of tribesmen go to great lengths to get a satellite dish to work from a tree before being forced to find another TV to watch. In one of the most amusing of many funny moments, they approach a supposedly American missionary (the most obese actor that could be found, obviously) who drinks Coca-Cola and can’t be bothered to switch his TV from a baseball game. The movie is fascinating for the glimpses it gives us of worlds we rarely, if ever see, in the movies, and it makes us feel that, for one day every four years anyway, soccer really does bring the world together.

More here: http://us.imdb.com/title/tt0476240/


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Φύγαμε, θειουλίνι μου. Και σε πολύ καλή ώρα θα γίνει η προβολή. Ευχαριστώ σας - είστε το ζωντανό μου reminder. :-)))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Φύγαμε, θειουλίνι μου. Και σε πολύ καλή ώρα θα γίνει η προβολή. Ευχαριστώ σας - είστε το ζωντανό μου reminder. :-)))
Κρίμα! Τι θα κάνουμε εμείς που δεν έχουμε filmnet;


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Κρίμα! Τι θα κάνουμε εμείς που δεν έχουμε filmnet;

Θα βάλετε τις φωνές ή τα κλάματα... εναλλακτικά θα βάλετε NOVA, επιτέλους.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Διάλογος εποχής (σύγχρονης εποχής):

Οι γυναίκες του σπιτιού βρίσκονται στην κουζίνα, μπροστά στην τηλεόραση, κι εγώ κάνω ένα πέρασμα (cameo appearance), για να φτιάξω καφέ. Η μητέρα προσπαθεί να παρακολουθήσει το Blow-Up του Αντονιόνι (στην ΕΤ1, τώρα), η κόρη διαμαρτύρεται.
Κόρη: Μα είναι βαρετό! Και η μάνα θέλει να το δει επειδή έχει Λονδίνο.
Μπαμπάς: Μα τι λες, παιδί μου! Είναι ταινία εποχής, που άφησε εποχή τότε. Τη βλέπεις τώρα για να λες ότι την έχεις δει.
Η κόρη έχει κάνει ζάπινγκ και καταλήγει στις Μάγισσες. Ευτυχώς, σε 30 δευτερόλεπτα οι Μάγισσες τελειώνουν.
Μπαμπάς: Έλα, σε παρακαλώ, βάλε ΕΤ, όσην ώρα τουλάχιστον είμαι εδώ.
(Του γίνεται το χατίρι. Στην οθόνη εμφανίζεται η Βανέσα Ρεντγκρέιβ.)
Κόρη: Πώς είναι έτσι αυτή; Σαν άντρας.
Μπαμπάς: Η Βανέσα δεν ήταν ποτέ όμορφη-όμορφη. Πάντα όμως ήταν –και είναι– γοητευτική.
Κόρη: Σαν τραβέλι είναι (Σ.Σ. τραβέλι: νεολογισμός για τον τραβεστί – τώρα τον άκουσα για πρώτη φορά, ο άσχετος).
(Στην οθόνη εμφανίζεται ο Ντέιβιντ Χέμινγκς.)
Μπαμπάς: Αυτός όμως είναι ωραίος άντρας.
Κόρη: Σιγά τον ωραίο. Σαν μαστούρι είναι. (Κοντινό στην Ρέντγκρεϊβ) Αυτή είναι ωραίος άντρας…
(Εκεί πάνω σκάσαμε στα γέλια και αποδομήθηκε εντελώς η εποχή.)


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Χαχαχα! Τώρα το είδα αυτό!
Καλά, δε λέω, η Ρεντγκρέιβ εμφανισιακά είναι γυναίκα για πολύ ιδιαίτερα γούστα, αλλά -όλα κι όλα- ο Χέμινγκς είναι λου-κου-μά-κι και από τους πιο κομψούς άνδρες που πέρασαν από τη μεγάλη οθόνη (καλά, εντάξει, στην αρχή της καριέρας του). Ειδικά το στυλ του σε αυτή την ταινία θα έπρεπε να διδάσκεται σε σχολές σχεδίου μόδας, μόντελινγκ κ.λπ. Αμίμητος, δεν χορταίνεις να τον βλέπεις. Ακολουθεί ενδεικτική φωτό για να μη λέτε.
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Δε φαίνεται τίποτις... :(
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


Oblitron

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 564
    • Gender:Male

Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Δείτε εδώ:

Φίου-φίου! (<--σφύριγμα)!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Δε φαίνεται τίποτις... :(
Δε μεγαλώνει, ε; Αυτό το imdb δεν μας αφήνει να χαρεί το μάτι μας. Μπορείτε να τη δείτε εδώ (αυτήν και μερικές άλλες) μεγαλύτερη, αν πατήσετε πάνω της. Άντε, γιατί η επόμενη που έχω σε μεγάλο μέγεθος είναι ημίγυμνη. :)
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Aν και εγώ θεωρώ καλύτερο σε στυλ και ύφος τον Michael Caine.
http://imagecache2.allposters.com/images/pic/MMPH/B72618~Michael-Caine-Posters.jpg

Κι εγώ.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Άντε, γιατί η επόμενη που έχω σε μεγάλο μέγεθος είναι ημίγυμνη. :)

Μας απειλείς, ε; Μας απειλείς;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; (αχούμ)
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Aν και εγώ θεωρώ καλύτερο σε στυλ και ύφος τον Michael Caine.
Μα, εννοείται ότι κανείς δεν αμφισβητεί την πρωτοκαθεδρία του μάστερ Κέιν σε θέματα στυλ και κομψότητας. Απλώς ήθελα να αποκαταστήσω τη φήμη του επίσης -αλλά όχι εξίσου- κομψότατου Χέμινγκς, μη μείνει και στην ιστορία του τρανσλάτουμ ως "κάποιος που είναι σα μαστούρι". :)
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Και ο Μίτσαμ που ήταν ένα μαστούρι μα τι μαστούρι (γνωστός και ως «ρίφερ μαν») δεν νομίζω να έπασχε από στιλ ή κομψότητα.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Να κάνουμε κάνα poll, μήπως;;;;;; (Γιέϊ)
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.


 

Search Tools