δις ιδέμενον

v for vompirellah

  • The lovely gourmet
  • Newbie
  • *
    • Posts: 27
    • Gender:Female
Παραθέτω κείμενο από περιοδικό:

Στο σύλλογο ανήκε ο Μίμης Γαρύφαλλος και ο Διονύσης Μαγκλιβέρας, μετέπειτα πρόεδρος του εμπορικού και βιομηχανικού επιμελητηρίου Αθηνών. (Δις ιδέμενον) ο Μιχάλης Βιδάκης, ο Χρήστος Παπουτσάκης, ο Μανώλης Δεληγιαννάκης και τόσοι άλλοι.

Δεν έχω ξανασυναντήσει αυτή την έκφραση. Στο μόνο που πάει το μυαλό μου είναι το αντιδάνιο idem στα λατινικά, που σημαίνει το ίδιο, το αυτό.

Τι λέτε και εσείς;
« Last Edit: 02 Jan, 2007, 14:50:26 by spiros »
"Love is not Love
which alters when it alteration finds"


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Και ελπίζω να μην την ξανασυναντήσεις. Δεν υπάρχει τέτοιος τύπος (υπάρχει «ιδόμενον»), δεν μπορώ να φανταστώ σχέση με το idem (όσο για πιθανή επιρροή, άγνωστα τα λατινικά του συντάκτη). Το μόνο που θα πήγαινε εδώ θα ήταν ένα «ομοίως» (ditto).



Tess

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 145
    • Gender:Female
Παραθέτω κείμενο από περιοδικό:

Στο σύλλογο ανήκε ο Μίμης Γαρύφαλλος και ο Διονύσης Μαγκλιβέρας, μετέπειτα πρόεδρος του εμπορικού και βιομηχανικού επιμελητηρίου Αθηνών. (Δις ιδέμενον) ο Μιχάλης Βιδάκης, ο Χρήστος Παπουτσάκης, ο Μανώλης Δεληγιαννάκης και τόσοι άλλοι.

Δεν έχω ξανασυναντήσει αυτή την έκφραση. Στο μόνο που πάει το μυαλό μου είναι το αντιδάνιο idem στα λατινικά, που σημαίνει το ίδιο, το αυτό.

Τι λέτε και εσείς;



ΦΕΥ!!!!!!


v for vompirellah

  • The lovely gourmet
  • Newbie
  • *
    • Posts: 27
    • Gender:Female
Και ελπίζω να μην την ξανασυναντήσεις. Δεν υπάρχει τέτοιος τύπος (υπάρχει «ιδόμενον»), δεν μπορώ να φανταστώ σχέση με το idem (όσο για πιθανή επιρροή, άγνωστα τα λατινικά του συντάκτη). Το μόνο που θα πήγαινε εδώ θα ήταν ένα «ομοίως» (ditto).

Την είχα ψυλλιαστεί τη δουλειά ότι κάτι κακό γίνεται με την κακομοίρα την ελληνική γλώσσα εκειπέρα.

Νίκο ευχαριστώ :-)
"Love is not Love
which alters when it alteration finds"



matina

  • Newbie
  • *
    • Posts: 12
    • Gender:Female
Το ''ιδέμενον'' δεν υπάρχει καν στο Liddell-Scott...


 

Search Tools