Νέα σχολική γραμματική! - Κάλυψε άραγε τα κενά και συμπλήρωσε την παλιά;

valeon · 36 · 20483

valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Άργησε αλλά ήρθε! Η «Γραμματική της Νέας Ελληνικής Γλώσσας»  με την οποία θα αντικαταστήσει (;) ή αντικατέστησε κιόλας (;) τη «Νεοελληνική Γραμματική» το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.
Η πρόκληση για τον κάθε Έλληνα που τον απασχολεί η σωστή περιγραφή και διδασκαλία της χρήσης της γλώσσας και ιδιαίτερα για τους μεταφραστές είναι:
Να τη διαβάσουμε! (τώρα που είναι ...φρέσκια!)
Και να συγκεντρώσουμε παρατηρήσεις για τη διόρθωση (αν και όπου χρειάζεται) ή τη βελτίωσή της!
Κατεβάστε και αποθηκεύστε τα αρχεία pdf!


escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Καλημέρα σε όλους! Στις σελίδες 17, 18 , 19 υπάρχουν πράγματα που σηκώνουν συζήτηση. Κάτι δεν πάει καλά. Το IPA άλλα λέει για κάποιους φθόγγους και φωνήματα. Θα τα δούμε με... ηρεμία.
« Last Edit: 23 Jul, 2009, 11:05:18 by wings »
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου



escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Καταρχήν, στην σελίδα 19 τα διχειλικά. Εγώ τα ξέρω ως διπλοχειλικά, τα μεσοδοντικά τα ξέρω ως οδοντικά ενώ τα γλωσσοδοντικά τα ξέρω ως φατνιακά, τα δε κλειστά τα ξέρω ως ανακοπτικά. Διορθώστε με αν κάνω λάθος γιατί αλλιώς δεν είναι καλό να εμφανίζονται, με την ευκαιρία αυτής της Γραμματικής, καινοφανείς/υποκειμενικοί όροι.

Κάτι άλλο: Στην σελίδα 19 πάλι. Αναρωτιέμαι αν η στήλη των συριστικών πρέπει να υπάρχει. Πάντως το IPA δεν την προβλέπει!!! Στην περίπτωση αυτή τα σ και ζ πρέπει να πάνε στην στήλη των φατνιακών (Alveolar). Τα μπ, ντ και γκ  δεν είναι κακό να γραφτούν b, d, g ελπίζοντας ότι δεν θα μπερδέψουν τους άλλωστε ολοένα και πιο γλωσσομαθείς μαθητές μας. Εκείνο το τζ θα έπρεπε να γραφτεί επί το σωστότερον dz ή έστω dζ.

Αυτά προς το παρόν...
« Last Edit: 23 Jul, 2009, 11:09:22 by wings »
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου


valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>
Θεόφιλε, έχουμε να πούμε πολλά... αλλά όπως είπες κι εσύ «με ηρεμία» (αν μπορούμε να την διατηρήσουμε :-))

Για να έχουμε μια βάση, σχετικά με την ταξινόμηση των συμφώνων προσαρτώ τον παρακάτω πίνακα:





valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Το μακρύ χέρι τού Σπύρου λείπει, οπότε σας τακτοποίησα εγώ. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


valeon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 13958
    • Gender:Male
  • Κώστας Βαλεοντής <Φυσική, Tηλ/νίες, ΙΤ, Ορολογία>

wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, το αετίσιο. Τζάμπα τα φοράμε τα φτερά; :-)

Κατέβασα και τα αρχεία και από το βράδυ θ' αρχίσει η μελέτη.

Υ.Γ.: Γιατί δεν είπες «καταφορτώστε τα αρχεία»; Ε;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Χαίρετε, κυρία μου! Χαίρε, Κώστα, αναφορτωτά! Πράγματι αετίσιο το μάτι που εντόπισε την... άκρη του νήματος Βαλεοντή!

Και καταφόρτωσε, βλέπω, κιόλας τα καταφορτωτέα... Καλή μελέτη και εποικοδομητικές παρατηρήσεις για μια... νέα γραμματική!
« Last Edit: 23 Jul, 2009, 13:29:52 by wings »
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Γεια σου, Θεόφιλε!

Ναι, με βάση τα δικά σου πρώτα σχόλια, φαντάζομαι ότι θέλει πολλή δουλειά αυτή η νέα γραμματική.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Γειά σου, Βίκυ! Σε ευχαριστώ. Τα σχόλιά μου περί... αετίσιου ματιού τελικά είχαν άλλο, άσχετο στόχο από τον πραγματικό που, όπως μου εξήγησε τηλεφωνικά ο Κώστας, αφορούσε κάποια απόσυρση. Νάσαι καλά και... σθεναρή άμυνα κατά της ζέστης!
« Last Edit: 23 Jul, 2009, 13:59:45 by wings »
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου


escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1: ΦΩΝΗΤΙΚΗ, μάλλον καλά το "πάει", πλην ενός λάθους, να περιλαμβάνει δηλαδή, ως προς τον "τόπο άρθρωσης" (σελ. 18), την  κατηγορία "συριστικά". Τα σ  και  ζ  που παρακάτω εντάσσει στην στήλη "συριστικά" (την ανύπαρκτη κατά IPA) ανήκουν κανονικά στα φατνιακά (που κατά την γνώμη μου κακώς τα ονομάζει "μεσοδοντικά").

Στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2, όμως, (ΦΩΝΟΛΟΓΙΑ) δεν καταλαβαίνω την φράση των συγγραφέων, στην περιγραφή των φωνημάτων: "Πρόκειται για μονάδες οι οποίες δεν είναι άμεσα παρατηρήσιμες (!!! δικά μου), που προκύπτουν από αφαίρεση (!!! δικά μου) από τις άμεσα παρατηρήσιμες μονάδες του προφορικού λόγου, τους φθόγγους". Και παραθέτουν στην συνέχεια πίνακες φωνηέντων και συμφώνων...
 
Παρακαλείται όποιος ευαρεστείται να μου εξηγήσει την παραπάνω εντός εισαγωγικών φράση της Νέας Γραμματικής. Μοιάζει με calque μετάφραση από ξενόγλωσσο εγχειρίδιο!
« Last Edit: 24 Jul, 2009, 13:20:34 by wings »
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου


Agent Cadmus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2859
    • Gender:Male
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Δεν είναι μετάφραση. Είναι απλά μία κακοδιατυπωμένη απόπειρα να εξηγήσουν με «απλό» τρόπο την έννοια των ελάχιστων σημασιολογικών μονάδων. Η απόπειρα εισαγωγής στοιχείων γλωσσολογίας καθώς και φωνολογίας και φωνητικής στην γραμματική του Γυμνασίου είναι έτσι και αλλιώς καταχρηστική, δεδομένης της εξειδίκευσης που απαιτεί η μελέτη του συγκεκριμένου γνωστικού αντικειμένου, αλλά αυτά ας τα βρουν οι ιθύνοντες του Υπουργείου Παιδείας.
Θα μπορούσε να είναι και χειρότερα... φαντάζεστε να προσπαθούσαν να εξηγήσουν σε μαθητές Α' γυμνασίου τι είναι τα μονήματα;


escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Ναι, πολύ καλά τα λες, Agent Cadmus. Ίσως όμως, έστω από την Α' Γυμνασίου, μια σοβαρότερη αρχή δεν θάταν άσχημη.
« Last Edit: 24 Jul, 2009, 16:44:22 by wings »
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου


escut

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2890
    • Gender:Male
  • Theophilos Vamvakos
Στην σελίδα 55: το εναλλακτικό "μετριόφρονας" στην ονομαστική ενικού κανείς δεν το λέει. Δεν έχω κανένα καθαρευουσιάνικο βίτσιο αλλά πιστεύω ότι εδώ το "μετριόφρων", και μόνο, είναι το δόκιμο.
Στην σελίδα 79: Γιατί, άραγε, δεν υπάρχουν τα "να έλυνα", "να λυνόμουνα";
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου


 

Search Tools