Καλοκαιράκι: Μήπως ο ΗΥ σου ετοιμάζεται να πάει για μπάνιο;

user2 · 19 · 12719

user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Καλό το διάλειμα με τους αγέρηδες, αλλά σε λίγο θα ψηνόμαστε πάλι. Το ίδιο και αυτό το έρημο και παραμελημένο κουτί που έχουμε δίπλα στα πόδια μας και που εναποθέτουμε πάνω του όλη μας τη δουλειά, τα όνειρα και τις ελπίδες μας για ένα καλύτερο κόσμο (ενίοτε και τα πόδια μας), ιδίως κάτι παράξενοι σαν και μένα που αντιπαθούν τον κλιματισμό.

Η πικρή εμπειρία (φτου κακά, μακρυά από μας) δείχνει ότι οι πιο συχνές βλάβες αφορούν στο σκληρό δίσκο και στο τροφοδοτικό. Επενδύοντας λίγο χρόνο, και ακόμα λιγότερο χρήμα, μπορούμε να κοιμόμαστε (ή μάλλον να δουλεύουμε) λίγο πιο ήσυχοι. Και ας μην ξεχνάμε ότι τέτοιου είδους δαπάνες εκπίπτουν από τα έξοδα.

Γενικά:

Βγάζουμε την ηλεκτρική σκούπα, τη συνδέουμε στην πρίζα (που θα ελευθερωθεί επειδή θα βγάλουμε τον ΗΥ από το ρεύμα), ξεβιδώνουμε ένα πλαϊνό πλαίσιο του ΗΥ και αρχίζουμε να βγάζουμε όση σκόνη μπορούμε από μέσα, χωρίς να ακουμπήσουμε σε κάποιο εσωτερικό εξάρτημα.

Για το τροφοδοτικό:

Αφού έχει μείνει αναμμένος μερικές ώρες ο ΗΥ, τον βάζουμε να κάνει κάτι χρονοβόρο που απαιτεί έντονη χρήση του επεξεργαστή (π.χ. έλεγχο για ιούς ή έλεγχο με κάποιο πρόγραμμα αντι-σπαμ). Όταν περάσουν 5-10 λεπτά με τον προσέσορα σε φουλ γκάζια, πλησιάζουμε προσεκτικά το χεράκι (ή τη χερούκλα) πίσω από το κουτί, εκεί που βγάζει αέρα το ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού. Αν η αίσθηση στο χέρι μας λέει ότι ο εξερχόμενος αέρας δείχνει να είναι παραπάνω από χλιαρός, τότε μπορούμε να αρχίσουμε να υποψιαζόμαστε ότι ζορίζεται.
Αν κάποιος γνωρίζει μερικά βασικά πράγματα, μπορεί να αγοράσει ένα τροφοδοτικό, να το βάλει και να έχει το παλιό ως εφεδρικό. [ΠΡΟΣΟΧΗ: Το τροφοδοτικό περιλαμβάνει και πυκνωτές οι οποίοι κρατάνε ρεύμα μέχρι και μισή ώρα μετά που θα βγάλουμε το καλώδιο ρεύματος από την πρίζα!]  Εξάλλου, αν καεί θα καεί την παραμονή της παράδοσης ενός μεγάλου έργου και -φυσικά- μόλις έχουν κλείσει τα μαγαζιά (νόμος του Μέρφυ).
Αν δεν γνωρίζουμε πώς γίνεται η συνδεσμολογία, τότε ή ζητάμε στο κατάστημα να μας το τοποθετήσουν ή φροντίζουμε να έχουμε ένα δεύτερο ΗΥ διαθέσιμο (και ενημερωμένο με όλα τα δεδομένα μας). Ο πελάτης εκτιμά ιδιαίτερα την αξιοπιστία (ίσως ως δεύτερο κριτήριο, μετά από τις χαμηλές τιμές ;-).

Για το σκληρό δίσκο:

Όπως και για τα ελαστικά του αυτοκινήτου, έτσι και για το δίσκο μας ο μέγιστος εχθρός είναι οι υψηλές θερμοκρασίες. Και επιπλέον, είναι βέβαιο ότι κάποτε θα μας προδώσει - το πότε είναι άγνωστο και εξαρτάται, μεταξύ άλλων, από τη χρήση, το πόσα άναψε-σβήσε έχει περάσει, πόσα φορμάτ και πόσες ανασυγκροτήσεις έχει ή δεν έχει υποστεί, κ.α.

α) Βρίσκουμε τη μάρκα και το μοντέλο του πολύ-σκληρού-για-να-πεθάνει δίσκου μας, μπαίνουμε στο σάιτ του κατασκευαστή και βρίσκουμε κάποια ενότητα με διαγνωστικά βοηθήματα (όλοι οι σοβαροί έχουν). Π.χ. για τους δικούς μου βρήκα αυτό στο σάιτ της Δυτικής ψηφιακής.

β) Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε κάποιο προγραμματάκι που παρακολουθεί σε πραγματικό χρόνο τις παραμέτρους λειτουργίας του δίκου (μέσω της τεχνολογίας SMART) και μας ενημερώνει αν κάτι πάει στραβά. Έχω βρει τα εξής:

-HDD Health
-Drive Health

Και τα δύο είναι δωρεάν και προσφέρουν επαρκείς ενδείξεις, αν και για να δει κανείς πολύ σύνθετες παραμέτρους πρέπει να τα αγοράσει. Ωστόσο, και στη δωρεάν μορφή τους είναι ωραιότατα. Προτιμώ το δεύτερο επειδή βγάζει δίπλα στο ρολόι του συστήματος ένα εικονίδιο με την τιμή της θερμοκρασίας. Όμως, το πρώτο έχει πιο ωραία ηχητική ειδοποίηση όταν κάτι αλλάξει απότομα. Και τα δύο απαιτούν περί τα 5,5 με 6 ΜΒ μνήμης RAM.
Μην ψάξετε να βρείτε ποια είναι η φυσιολογική θερμοκρασία. Κανείς δεν δίνει τέτοιο νούμερο. Εξαρτάται κυρίως από τον όγκο των αποθηκευμένων δεδομένων και την ηλικία του δίσκου. Με αυτά τα εργαλεία μπορείς απλώς να δεις έγκαιρα ότι από τη μια μέρα στην άλλη έχει ανέβει η θερμοκρασία και να προλάβεις να πάρεις ένα πλήρες μπακάπ τη δουλειά σου (υποτίθεται ότι παίρνεις σταδιακά αντίγραφα ασφαλείας....).

Κλείνοντας, δύο παρατηρήσεις: δεν πουλάω ούτε δίσκους, ούτε τροφοδοτικά. Είπα να μοιραστώ τα παραπάνω επειδή έπιασα (τυχαία) στα πράσα το τροφοδοτικό μου πριν από μερικές βδομάδες να φλερτάρει επικίνδυνα με τη θερμοκρασία βρασμού του νερού, καθώς και επειδή βρέθηκα πρόσφατα κοντά σε λάπτοπ που έβγαζαν φωτιές και που οι χρήστες τους το θεωρούσαν φυσιολογικό!

Αυτά και -φυσικά- ευπρόσδεκτη κάθε προσθήκη/διόρθωση.
« Last Edit: 17 Feb, 2008, 15:06:42 by spiros »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Και μια ακόμα πρόταση που εμένα με έχει εξυπηρετήσει πολλά χρόνια: ένας (ακόμα) ανεμιστήρας στραμμένος πάνω στο μηχάνημα.

Έχω αγοράσει κι ένα σούπερ ανεμιστηράκι για τον επεξεργαστή, το οποίο περιμένει να βρω τρόπο να βγάλω το παλιό από τη θέση του.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Και μια ακόμα πρόταση που εμένα με έχει εξυπηρετήσει πολλά χρόνια: ένας (ακόμα) ανεμιστήρας στραμμένος πάνω στο μηχάνημα.

Αυτό κάνω κι εγώ τις ζεστές μέρες και είναι σωτήριο.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Και μια ακόμα πρόταση που εμένα με έχει εξυπηρετήσει πολλά χρόνια: ένας (ακόμα) ανεμιστήρας στραμμένος πάνω στο μηχάνημα.

Έχω αγοράσει κι ένα σούπερ ανεμιστηράκι για τον επεξεργαστή, το οποίο περιμένει να βρω τρόπο να βγάλω το παλιό από τη θέση του.

ίσως βοηθήσει το βήμα 11 στο http://www.pcguide.com/proc/pcassy/index.htm



progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Πολύ χρήσιμες αυτές οι πληροφορίες! Ευχαριστούμε πολύ! Εγώ πρόσφατα πήρα ένα cooler, για το λάπτοπ, δηλαδή μια βάση με ανεμιστηράκια που συνδέεται με ένα καλώδιο στη θύρα USB του λάπτοπ και αυτά τώρα γυρίζουν και καλά και υποτίθεται ότι κάτι κάνουν... Ελπίζω να κάνουν κάτι! :s :P


Διδώ

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 148
    • Gender:Female
Εγώ πρόσφατα πήρα ένα cooler, για το λάπτοπ, δηλαδή μια βάση με ανεμιστηράκια που συνδέεται με ένα καλώδιο στη θύρα USB του λάπτοπ και αυτά τώρα γυρίζουν και καλά και υποτίθεται ότι κάτι κάνουν...

Αν κάνουν δουλειά, πες μου να πάρω κι εγώ! Προς το παρόν χρησιμοποιώ μάλλον πρωτόγονες μεθόδους, δηλαδή αυτοσχέδια "ποδαράκια" που ανεβάζουν το καμάρι μου περίπου δέκα εκατοστά επιτρέποντας καλύτερο εξαερισμό (και αποφεύγοντας λίγη σκόνη, ελπίζω!). Επίσης, όταν λιώνουμε και οι δύο από τη ζέστη, φροντίζω ο ανεμιστήρας να είναι στραμμένος στο λάπτοπ (μια που εγώ μπορώ να κάνω και κρύο ντουζ). Αλλά, τι τα θες, τα αποτελέσματα είναι τα ίδια...

Γιάννη, ο τρόπος που δίνεις συμβουλές είναι απολαυστικός! Ευχαριστούμε!


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Νομίζω ότι έκανα μια μικρή γκάφα, όταν πήρα το κούλερ που έχω, γιατί ναι, μεν έχει τέσσερα ανεμιστηράκια, δύο στο επάνω μέρος και δύο στο κάτω, ΑΛΛΑ, αν μελετήσεις καλά το φορητό σου, θα δεις ότι ζεσταίνεται περισσότερο στα σημεία όπου υπάρχουν τα ζωτικά του όργανα (λολ). Εμένα έχει τρία τέτοια, από ό,τι φαίνεται σε διάταξη V, τον δίσκο, πίσω δεξιά και κάτι άλλο στο κέντρο (δεν θυμάμαι τώρα τι) και τέλος, άλλο ένα "hot spot" πίσω αριστερά. Άρα μάλλον έπρεπε να πάρω εκείνο το κούλερ που είχε τρία ανεμιστηράκια και έτσι θα έπιανε και το σημείο στο κέντρο που καίει λίγο όταν δουλεύει πολύ το μηχάνημα.

Άρα, πριν βγεις να αγοράσεις κούλερ, που δεν είναι πολύ ακριβά (το δικό μου το πήρα 28 ευρώ, νομίζω) μελέτησε καλά την "ανατομία" του φορητού σου, και πάρ'του και τα μέτρα καλού κακού, γιατί κυκλοφορούν και μικρότερα και μεγαλύτερα μεγέθη κούλερ. Καλύτερα να πάρεις ένα που να πατάει όλο το μηχάνημα επάνω γιατί δεν έχουν όλα τα λάπτοπ τις ίδιες διαστάσεις και να προσέξεις αυτό με τα ανεμιστηράκια και τα χοτ σποτς του φορητού σου! ;)

Από το καθόλου, νομίζω ότι καλύτερα είναι με το κούλερ, πάντως...

Δεν ξέρω κιόλας, ας μας πουν κι άλλοι που ξέρουν καλύτερα από αυτά τα πράγματα. :P


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
το ζητούμενο είναι τα ανεμιστηράκια να 'σημαδεύουν' τις γρίλιες εξαερισμού του μηχανήματος. Από κει βγάζει το ίδιο το μηχάνημα τη ζέστη από το εσωτερικό. Πέρα από αυτό, αν υπάρχει ένα ακόμα ανεμιστηράκι που να δροσίζει κάποια άλλη επιφάνεια, καλό θα είναι. Πάρε το μηχάνημα μαζί στο μαγαζί (να κάνει και μια βόλτα).


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Α, λοιπόν! Το κούλερ "φυσάει" μόνο από κάτω καθώς είναι μια βάση στην οποία τοποθετείς το λάπτοπ. Οι γρίλιες εξαερισμού του δίσκου, στο δικό μου λάπτοπ είναι στο πλάι, πίσω δεξιά και στο πίσω μέρος, τέρμα δεξιά. Δηλαδή στο πίσω δεξιά σημείο, όπου βρίσκεται ο δίσκος.

Εκεί πώς να βάλω ανεμιστηράκι; Πρέπει να είναι κάτι σε όρθια στάση, σαν ηχείο, δηλαδή. Συνήθως όταν κάνει ζέστη, έχω αναμμένο το αρκουδίσιο, οπότε δροσίζεται και το μηχάνημα μαζί με τη γουρούνα. :)



Διδώ

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 148
    • Gender:Female
Μαθήματα ανατομίας... :-)

Progvamp, σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Νομίζω η καλύτερη λύση είναι το "αρκουδίσιο", αν φυσικά μπορείς να το αντέξεις (είμαι κι εγώ υπέρ του ανοιχτού παραθύρου και του καθαρού αέρα...). Το δικό μου διαθέτει δύο εξόδους θερμού (ενίοτε καυτού) αέρα στο πλάι αριστερά και πίσω και ένα ανεμιστηράκι κάτω περίπου στο κέντρο. Παρατήρησα, ωστόσο, ότι ζεσταίνεται πολύ κοντά στο σημείο που βρίσκονται οι θύρες USB και αναρωτιέμαι μήπως τελικά ένα μηχανηματάκι σαν το δικό σου το επιβαρύνει αντί να το βοηθήσει. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν το έχω βάλει ακόμα.

Καμιά ιδέα? Γιάννη, μήπως (λέω μήπως!) είναι καλύτερα η όποια ψύξη να κατευθύνεται στο ανεμιστηράκι του υπολογιστή και όχι στα σημεία εξόδου; Ή απλά στα σημεία όπου ζεσταίνεται το μηχάνημα;


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Ναι, αυτό είναι το βασικό: η ψύξη (φύσηγμα) να κατευθύνεται εκεί απ'όπου το μηχάνημα ρουφάει αέρα μέσα.

Επειδή η αγαπητή Μις Πίγκυ μίλησε προηγουμένως για πολλαπλά ανεμιστηράκια, φαντάστηκα πως θα υπάρχουν και άλλα (εκτός από το βασικό) που ρουφάνε αέρα αντί να φυσάνε, και τον κατευθύνουν μακρυά από το μηχάνημα - διευκολύνοντας δηλ. την έξοδό του από τις γρίλιες εξαγωγής.

Το κακό είναι ότι δεν έχω κουνητό μηχάνημα για να το δω στην πράξη.

Από την άλλη, οι συνδέσεις USB διακινούν ρεύμα, επομένως ζεσταίνονται εκ φύσεως. Σίγουρα θα υπάρχει επιπλέον απαίτηση για φορτίο από το τροφοδοτικό, αλλά μπορείς να απενεργοποιήσεις κάποια συσκευή (πχ τη μονάδα cd/dvd) όταν δεν τη χρησιμοποιείς, ώστε να αντισταθμίσεις την έξτρα απαίτηση.


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Ναι, αυτό είναι το βασικό: η ψύξη (φύσηγμα) να κατευθύνεται εκεί απ'όπου το μηχάνημα ρουφάει αέρα μέσα.

Επειδή η αγαπητή Μις Πίγκυ μίλησε προηγουμένως για πολλαπλά ανεμιστηράκια, φαντάστηκα πως θα υπάρχουν και άλλα (εκτός από το βασικό) που ρουφάνε αέρα αντί να φυσάνε, και τον κατευθύνουν μακρυά από το μηχάνημα - διευκολύνοντας δηλ. την έξοδό του από τις γρίλιες εξαγωγής.

Καμία σχέση. Σε όλα τα cooling pads/ coolers που είδα, τα ανεμιστηράκια βρίσκονται μέσα σε μία πλαστική ή σιδερένια ή διάφανη βάση με γρίλιες από πάνω για να διοχετεύεται ο αέρας στο μηχάνημα - το λάπτοπ - που στηρίζεται επάνω σ'αυτήν.

Από την άλλη, οι συνδέσεις USB διακινούν ρεύμα, επομένως ζεσταίνονται εκ φύσεως.

Σίγουρα θα υπάρχει επιπλέον απαίτηση για φορτίο από το τροφοδοτικό, αλλά μπορείς να απενεργοποιήσεις κάποια συσκευή (πχ τη μονάδα cd/dvd) όταν δεν τη χρησιμοποιείς, ώστε να αντισταθμίσεις την έξτρα απαίτηση.

Το δικό μου δεν είναι ιδιαίτερα ζεστό κοντά στις θύρες. Κάποτε είχα αναφέρει τη μάρκα νομίζω, ένα Compaq Presario 2800.

Ναι, παρατήρησα ότι η μπαταρία μου τελειώνει πιο γρήγορα με το κούλερ. Άρα τρώει ενέργεια...




« Last Edit: 07 Jul, 2006, 15:19:06 by progvamp »


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
είπα να το ψάξω λίγο, βρήκα αυτό εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6550 , ζαλίστηκα και το πήρα απόφαση ότι είμαι αναρμόδιος για λάπτοπ, αφού δεν έχω και δεν μπορώ να δοκιμάσω κάτι πριν το προτείνω (πέρασαν ιδέες για πατέντες από την κεφάλα μου, αλλά δεν νομίζω ότι είναι γυναικείες δουλειές αυτά τα πράματα... - καλά, ντε, μη βρίζετε!)


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Quote
ένας φίλος εφτιαξε κατι τετοιο εδω στην ελλάδα μοναχος του (εκανε τα σχεδια , του κοψανε καπου το αλουμινο και κολησε τα ανεμσιτηρακαι κλπ0

σκεφτητε το κατι σαν "stand" για laptop. 1μισο πόντο στο κατω μερος και 5-6? στο πάνω. πλακα απλακα και πιο βολικο ηταν στη χρηση και δεν του πηγε πολλά φραγκα. Αυτο που δεν θυμάμαι ειναι αν τα νεμιστηρακια τα ειχε να ρουφανε η να φυσανε... και που το εφιαξε.

Δεν είμαστε καλά!!! Ασφαλώς και δεν είναι για γυναίκες αυτά και ούτε και για άντρες. Ποιος θα κάτσει να κάνει τέτοια δουλειά; :s (Τώρα που το σκέφτομαι... έχω έναν φίλο σιδερά...)


Πριν πάρω το κούλερ είχα κάνει την πατέντα με τα στηρίγματα στις άκρες του λάπτοπ για να ανυψωθεί και να περνά ο αέρας από κάτω ώστε να κρυώνει ευκολότερα, αλλά είναι και το γραφείο μου ψηλό και είχα πρόβλημα να πληκτρολογώ έτσι.



Υ.Γ. Τα στηρίγματα είναι κάτι παπιέ μασέ από μπουμπουνιέρες! :P


Το κούλερ που αγόρασα πρόσφατα είναι αυτό: http://www.titan-cd.com/eng/fanpad/g1t.htm
« Last Edit: 08 Jul, 2006, 03:14:51 by progvamp »


Διδώ

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 148
    • Gender:Female
Πριν πάρω το κούλερ είχα κάνει την πατέντα με τα στηρίγματα στις άκρες του λάπτοπ για να ανυψωθεί και να περνά ο αέρας από κάτω ώστε να κρυώνει ευκολότερα, αλλά είναι και το γραφείο μου ψηλό και είχα πρόβλημα να πληκτρολογώ έτσι.

Καλημέρα! Η πατέντα σου μοιάζει εκπληκτικά με την "πρωτόγονη" μέθοδο που ανέφερα παραπάνω, μόνο που εγώ χρησιμοποιώ 4 όμοια ποτηράκια. :-ρ
Για πληκτρολόγηση στα "ανεμοδαρμένα ύψη" ούτε λόγος! Η λύση είναι το εξωτερικό πληκτρολόγιο που είναι και πιο πρακτικό αν χρησιμοποιείς trados.


 

Search Tools