ατύχημα ή δυστύχημα;

Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Τελικά ποια η διαφορά μεταξύ ατυχήματος και δυστυχήματος; Ξέρω πως προέρχεται από τη ατυχία και τη δυστυχία. Για να μαι ειλικρινής ποτέ δε κατάλαβα τη διαφορά...
Και όταν πρόκειται για τροχαίο. Τι είναι; Ατύχημα ή Δυστύχημα;
Ευχαριστώ
« Last Edit: 10 Nov, 2012, 19:40:43 by spiros »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Λοιπόν, ο Μπαμπινιώτης λέει ότι η διαφορά μεταξύ ατυχήματος και δυστυχήματος είναι τα πρώτα μπορεί να είναι θανατηφόρα, ενώ τα δεύταρα είναι συνήθως λιγότερο σοβαρά (ζημιές ή τραυματισμοί) και δίνει τα εξής δύο παραδείγματα:

Το τελευταίο Σ/Κ σημειώθηκαν 15 αυτοκινητικά δυστυχήματα στις εθνικές οδούς

Χθες είχα ένα ατύχημα με τ' αμάξι και έγδαρα λίγο το φτερό

Λέει και πολλά άλλα, αλλά βαριέμαι να τα αντιγράψω, ελπίζω η τηλεγραφική εξήγηση να σε καλύπτει :-)
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi



Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Λοιπόν, ο Μπαμπινιώτης λέει ότι η διαφορά μεταξύ ατυχήματος και δυστυχήματος είναι τα πρώτα μπορεί να είναι θανατηφόρα, ενώ τα δεύταρα είναι συνήθως λιγότερο σοβαρά (ζημιές ή τραυματισμοί) και δίνει τα εξής δύο παραδείγματα:

Το τελευταίο Σ/Κ σημειώθηκαν 15 αυτοκινητικά δυστυχήματα στις εθνικές οδούς

Χθες είχα ένα ατύχημα με τ' αμάξι και έγδαρα λίγο το φτερό

Λέει και πολλά άλλα, αλλά βαριέμαι να τα αντιγράψω, ελπίζω η τηλεγραφική εξήγηση να σε καλύπτει :-)

Καταλαβαίνω... Εθνική Εορτή έχουμε... πρωί πρωί και γω.. Θέλω και γω να αποκτήσω το λεξικό του Μπαμπινιώτη, έχω ακούσει τόσα πολλά γιαυτόν... Υπάρχει ηλεκτρονική έκδοση; Ξέρεις;
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Εξ όσων γνωρίζω, Frederique, δεν υπάρχει. Αλλά για μένα, που τα ελληνικά δεν είναι το φόρτε μου, είναι άριστο έστω και σε έντυπη μορφή :-)

Επίσης, το ΜΕΛ (ηλεκτρονικό Μείζον Ελληνικό Λεξικό) είναι μια καλή, πρώτη πηγή αναφοράς.
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi



Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Αγαπητή Frederique,

Το λεξικό του Μπαμπινιώτη δεν υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή και ούτε πρόκειται να βγει, αν θες τη γνώμη μου, καθώς τα 75-85 ευρώ που κάνει η έντυπη μορφή του δεν αντικαθίστανται με 30-50 ευρώ που θα έδινες για το CD-ROM... Παρ' όλα αυτά, η έντυπη μορφή του είναι must. Όπως λέει και η Νάντια, μπορείς να πάρεις το ΜΕΛ, το οποίο είναι πολύ καλό. Επίσης, όταν είσαι on line, μπορείς να επισκέπτεσαι το web site του λεξικού του Τριανταφυλλίδη (κάν' το Google)--πολύ αξιόπιστο!
Laughter translates into any language.


Stellaki

  • Newbie
  • *
    • Posts: 11
Αυτό που έχω να προτείνω εγώ είναι το online λεξικό του Τριανταφυλλίδη.

http://www.komvos.edu.gr/dictionaries/dictonline/DictOnLineTri.htm


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Ευχαριστώ.
Βλέπεις, η έντυπη μορφή λεξικού που έχω στα χέρια μου είναι το 'Ελληνικό Λεξικό'  Εκδόσεις Τεγόπουλου-Φυτράκη αλλά πρόκειται για έκδοση του 1995 και τώρα έχουμε 2008...
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Αυτό που έχω να προτείνω εγώ είναι το online λεξικό του Τριανταφυλλίδη.

http://www.komvos.edu.gr/dictionaries/dictonline/DictOnLineTri.htm
Το είχα υπόψη μου το ΛΚΝ... και το χρησιμοποιώ :-)
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Παιδιά, να μην ξεχνάμε τα λινκ για εξαιρετικά λεξικά ακριβώς από πάνω! ;-)

Καλή 25η Μαρτίου! ;-)
"Only Love can leave such a... Mark!"


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Παιδιά, να μην ξεχνάμε τα λινκ για εξαιρετικά λεξικά ακριβώς από πάνω! ;-)

Καλή 25η Μαρτίου! ;-)

Καλή 25η... Δε ξεχνάμε τους προαναφερόμενους συνδέσμους...
Είναι ευτύχημα που υπάρχουν...
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Λοιπόν, ο Μπαμπινιώτης λέει ότι η διαφορά μεταξύ ατυχήματος και δυστυχήματος είναι τα πρώτα μπορεί να είναι θανατηφόρα, ενώ τα δεύταρα είναι συνήθως λιγότερο σοβαρά (ζημιές ή τραυματισμοί) και δίνει τα εξής δύο παραδείγματα:

Το τελευταίο Σ/Κ σημειώθηκαν 15 αυτοκινητικά δυστυχήματα στις εθνικές οδούς

Χθες είχα ένα ατύχημα με τ' αμάξι και έγδαρα λίγο το φτερό

Λέει και πολλά άλλα, αλλά βαριέμαι να τα αντιγράψω, ελπίζω η τηλεγραφική εξήγηση να σε καλύπτει :-)
Συμφωνώ με τη NadiaF, μόνο που έκανε λάθος ως προς τα πρώτα/δεύτερα.


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Συμφωνώ με τη NadiaF, μόνο που έκανε λάθος ως προς τα πρώτα/δεύτερα.

Ευχαριστώ,  κατάλαβα τη διαφορά επιτέλους :-) . Σε παρακαλώ μη μαλώνεις τη Nadia μας.. ξέρεις τη ώρα έβαλα το νήμα;
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


mariapar

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1898
    • Gender:Female
Να συμπληρώσω ότι κι εγώ αυτή ξέρω ότι είναι η διαφορά του ατυχήματος από το δυστύχημα.

Χρόνια σας πολλά!
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Καταλαβαίνω... Εθνική Εορτή έχουμε... πρωί πρωί και γω.. Θέλω και γω να αποκτήσω το λεξικό του Μπαμπινιώτη, έχω ακούσει τόσα πολλά γιαυτόν... Υπάρχει ηλεκτρονική έκδοση; Ξέρεις;

Δεν υπάρχει και ούτε προβλέπεται απ' όσα ξέρω (γνωστοί λόγοι περί πειρατείας). Ωστόσο, μπορείς να χρησιμοποιείς το ΛΚΝ από τον σύνδεσμο με το αναδυόμενο παράθυρο πάνω δεξιά στο φόρουμ με τίτλο Greek monolingual.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
ΛΚΝ

ατύχημα
το [atí<x>ima] O49  : α.δυσάρεστο γεγονός που έχει ως αποτέλεσμα υλική ζημιά, τραυματισμό κτλ.: Eργατικό* ~. Eίχα ένα μικρό ~ στο δρόμο γι΄ αυτό άργησα. β. δυσάρεστο γεγονός που συμβαίνει σε κπ. με τρόπο λίγο ή πολύ τυχαίο: Eίχε το ~ να χάσει τους γονείς του, ατυχία.  [λόγ. < ελνστ. ἀτύχημα, αρχ. σημ.: `λάθος΄]

δυστύχημα το [δistí<x>ima] O49 : α. πολύ σοβαρό ατύχημα: Aυτοκινητιστικό / αεροπορικό ~. Σκοτώθηκε σε αεροπορικό ~. β. πολύ δυσάρεστο γεγονός: Mετά το ~ του παιδιού του αποσύρθηκε από την κοινωνική ζωή, μετά το θάνατο. Tον βρήκαν πολλά δυστυχήματα, δυστυχίες. || το ~ είναι ότι / πως…, για κτ. που μπορεί να χαρακτηριστεί ως συμφορά ή για κτ. που θεωρείται απλώς δυσάρεστο. ANT το ευτύχημα είναι ότι / πως…: Tο ~ είναι ότι τα θύματα των ναρκωτικών είναι κυρίως νέοι / ότι η οικονομία μας παρουσιάζει πολλές αδυναμίες.   [λόγ. < αρχ. δυστύχημα `κακή τύχη (ιδίως στον πόλεμο)΄]


Νομίζω ότι η διαφορά είναι σαφής και ευκρινής και τα παραδείγματα άκρως κατατοπιστικά.

Και να υπενθυμίσω με την ευκαιρία αυτή ότι το ΛΚΝ είναι πληρέστατο ελληνικό λεξικό και απολύτως αξιόπιστο.
« Last Edit: 25 Mar, 2008, 13:28:05 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools