product endorsement → προώθηση προϊόντος

Guest · 22 · 4866

  • Guest
Από τη συμφωνία ανάπτυξης λογισμικού που λέγαμε:

Both the Contractor and Customer agree not to misrepresent the nature of their association beyond the purpose of this Agreement, which extends only to the purpose described herein and not to mutual product endorsement or institutional affiliation.

Ντεν ξέρω τι τέλει να πει το ποιητή, ή είμαι πολύ κουρασμένη για να τον καταλάβω...


  • Guest
Επειδή δεν είδα αναταπόκριση, παίρνω το νήμα μου και το πάω και αλλού, μπας και βρω καμία άκρη:))



lany

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 343
    • Gender:Female
  • Μακρινό πλάνο (να 'μαστε και σίγουροι!)
Μαράκι καλημέρα,

έκανα μια ερωτησούλα εδώ στο γραφείο και μου είπαν ότι το product endorsement είναι η παρουσίαση ενός προϊόντος στην αγορά για πρώτη φορά.

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσον "κολλάει" στο κείμενό σου, αλλά περίμενε λιγάκι να ξυπνήσουν και οι υπόλοιποι, μη απελπίζεσαι!!!
Μόνο οι γενναίοι αγαπούν... Οι άλλοι απλώς ξεγελούν τα όνειρα...

ʼκης Δήμου


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Απ' ό,τι αντιλάμβάνομαι, αυτό σημαίνει ότι καμία από τις δύο πλευρές δεν θεωρείται ότι "αναγνωρίζει" ή "εγκρίνει" τα προϊόντα της άλλης επειδή υπέγραψε τη σύμβαση.
Nick Roussos



F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
''Αμοιβαία υποστήριξη προϊόντων'',δηλαδή;


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
''Αμοιβαία υποστήριξη προϊόντων'',δηλαδή;

Μου φαίνεται λίγο περιοριστικό. Όπως το βλέπω έχει να κάνει με τα πάντα: από σύστησέ το στους πελάτες σου, μέχρι αγόρασέ το. Τι άλλο να βάλουμε, όμως;
Nick Roussos


  • Guest
παιδιά ευχαριστώ πολύ, απλά το είχα βάλει από χτες και δεν έβλεπα τίποτα, ο χρόνος στερεύει και δεν μπορούσα να καταλάβω τι εννούσε. Τώρα πάμε καλύτερα. Μονάχα που έχω βάλει πλέον και ποστ στο Pr. και δεν θέλω να ψάχνετε χωρίς λόγο. Οπότε μόλις έχω κάτι νεότερο, θα σας ενημερώσω.
@lany: δεν τους ρωτάς μία για όλη τη φράση μήπως είναι κάτι τυποποιημένο μαζί με το institutional affliation;


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Αφού τα ρωτάς και τα δύο, θα έλεγα: "χωρίς να επεκτείνεται σε αμοιβαία αναγνώριση προϊόντων ή δημιουργία εταιρικής σχέσης".
Nick Roussos


lany

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 343
    • Gender:Female
  • Μακρινό πλάνο (να 'μαστε και σίγουροι!)
Οι δικοί μου internal auditors συμφωνούν με τον εδώ auditor, οπότε Μαράκι, there you are!!
Μόνο οι γενναίοι αγαπούν... Οι άλλοι απλώς ξεγελούν τα όνειρα...

ʼκης Δήμου


  • Guest
το institutional affliation μού το δίνουν τεκμηριωμένα ως δημιουργία θεσμικής σχέσης.


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
το institutional affliation μού το δίνουν τεκμηριωμένα ως δημιουργία θεσμικής σχέσης.

Βαρύ για το συγκείμενό σου.
Nick Roussos


kat of cicero

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 415
    • Gender:Female
το institutional affliation μού το δίνουν τεκμηριωμένα ως δημιουργία θεσμικής σχέσης.

affiliated company πάντως είναι η θυγατρική , συγγενής, ελεγχόμενη εταιρεία. (με τρόπο άμεσο ή έμμεσο από κάποια άλλη)

όσο για το endorsement.... δεν το έχω ακούσει ποτέ παρουσίαση προϊόντος... οπότε δε μπορώ να εκφέρω γνώμη. Από την άλλη οι στεγνές χρηματο-οικονομικές λύσεις τύπου: μεταβίβαση αξιόγραφου ή οπισθογράφηση δε νομίζω να βοηθούν εκτός κι αν μου διαφεύγει κάποιο κρικάκι μεταξύ contracting + marketing.
In and Above (Don't try this at home!)


kat of cicero

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 415
    • Gender:Female
https://en.wikipedia.org/wiki/Testimonial

ωπ νατο... δίκιο είχατε! promotion & adveritsing
In and Above (Don't try this at home!)


kat of cicero

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 415
    • Gender:Female
http://nces.ed.gov/ipeds/glossary/index.asp?id='247'

Institutional affiliation  A classification that indicates whether a private not-for-profit institution is associated with a religious group or denomination. Private not-for-profit institutions may be either independent or religiously affiliated.

αφαιρούμε ότι δεν μας κάνει φυσικά...religious group
In and Above (Don't try this at home!)


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Kat, νομίζω ότι το πας πολύ μακριά. Αυτό που καταλαβαίνω με απλά λόγια είναι: κανείς από τους δύο συμβαλλόμενους δε θα θεωρήσει ότι ο άλλος είναι υποχρεωμένος να προωθήσει/στηρίξει/συστήσει/αγοράσει τα προϊόντα του, ούτε ότι υπάρχει οποιαδήποτε θεσμική/νομική/εταιρική σχέση ανάμεσα στους δύο συμβαλλόμενους.
Nick Roussos


 

Search Tools