Top Ten Signs You're a Fundamentalist Christian

diceman · 27 · 11469

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μα αυτή είναι η μεγαλη σου τέχνη ως αντιρρησία, Κώστα. Να φαίνεται ότι συγκρουόμαστε, ενώ συμφωνούμε (ξέχωρα οι Μπιτλς).

Μπορείς να δεις άλλωστε την υποσημείωση εκεί που κατέθεσα τις ευχές μου στον Σπύρο.

Να όμως ένα δύσκολο διανοουμενίστικο ερώτημα: τον αμόρφωτο, τον άξεστο, τον προτιμάς θρήσκο ή άθρησκο;


diceman

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1328
    • Gender:Male
  • Talk less, say more.
Quote
Δεν είναι λίγο οξύμωρο να απαξιώνει κάποιος το χριστιανισμό και τη θρησκεία γενικότερα, κι από την άλλη να αποδέχεται χριστιανικές γιορτές; ή μήπως οι ονομαστικές γιορτές είναι κάτι άλλο που μου διαφεύγει.

σα(ρε)μαλι, μην αγχώνεσαι -- σάμπως οι Χριστιανοί που γιορτάζουν τα Χριστούγεννα παρότι είναι μια καθαρά παγανιστική γιορτή, στα πλαίσια του ίδιου οξύμωρου δεν κινούνται; Το ίδιο ισχύει και για το Πάσχα -- ξέρεις πόσες προχριστιανικές θρησκείες έχουν σταυρωμένο Μεσσία;

Εγώ συμφωνώ με τον Σπύρο που λέει:
Quote
οτιδήποτε μπορεί να φέρνει πιο κοντά τους ανθρώπους, ακόμη και η πιο άσχετη αφορμή, είναι ιδανικότερη από την πιο ορθολογική και φιλοσοφημένη αποστασιοποίηση
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854551
    • Gender:Male
  • point d’amour
Quote
Θέλω οι μουσουλμάνοι να αποκτήσουν χώρους λατρείας, γιατί πιστεύω στην ανεξιθρησκεία, που είναι κατοχυρωμένη συνταγματικά. Χωρισμό της εκκλησίας από το κράτος, που θα προκύψει μόνο όταν η ελληνική κοινωνία είναι ώριμη όπως λένε. Μα τι να ωριμάσει, εδώ έχει βρωμίσει και μας έχει πάρει όλους η μπόχα.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Επίσης, θα ήθελα να προσθέσω, ότι θέλω να πηγαίνω στις τράπεζες και τις δημόσιες υπηρεσίες (για να μη μιλήσω για γκαλερί, εστιατόρια, το λόμπι του Μεγάρου και... τα μπαρ) χώρις να μου έρχεται στη μούρη η κάπνα από το τσιγάρο του ταμία (όσον αφορά στις τράπεζες). Τα ανθρώπινα δικαιώματα και η καταστρατήγησή τους βρίσκονται πολλές φορές σε πολύ πιο καθημερινά πράγματα. Ξέρεις το ανέκδοτο που λέει:

- Στην Ελλάδα καπνίζουν στις τράπεζες;!
- Ναι αλλά δεν είναι υποχρεωτικό!
« Last Edit: 12 Dec, 2005, 19:45:49 by spiros »


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Πάντως, κάθε άνθρωπος είναι αυτό που θέλει να είναι. Και είναι υπεύθυνος για όλα αυτά που θέλει να είναι. 
ΔΕΝ είμαι θρήσκος και απαιτώ να μην αναγράφει Χ.Ο. η ταυτότητά μου; Δηλώνω απώλεια και βγάζω τη νέα ταυτότητα, όπου αυτό παραλείπεται.
ΔΕΝ επιθυμώ να ψηφίσω, όχι γιατί είμαι απολιτίκ, αλλά ακριβώς επειδή θεωρώ εαυτόν πολιτικοποιημένο; Απέχω από τις εκλογές, κι ας έρθουν να μου επιβάλουν κυρώσεις, αν θέλουν.
ΔΕΝ θέλω να πάω στρατό για τον ίδιο λόγο με το παραπάνω; Βρίσκω τρόπο και δεν πάω.

Με άλλα λόγια, είμαι ό,τι είμαι, αναζητώ τις ευθύνες πρώτα στο άτομό μου και μετά στην ασημαντότητα που με περιβάλλει, κι έπειτα μαθαίνω να ζω μαζί τους, όπως και αυτοί μαθαίνουν (μαθαίνουν, άραγε;) να ζουν μαζί μου. Αυτό εννοούσα, Κώστα, και όχι ότι είσαι πνεύμα αντιλογίας. :)
Όσο για τα τρία ΔΕΝ, αυτή είναι η δική μου Αγία Τριάδα. Σ' αυτήν ελπίζω να αυξάνουν οι πιστοί, μέρα με τη μέρα. Δεν μπορώ, όμως, να τους το επιβάλω.



σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Η λέξη άθεος, η ορθολογική υιοθέτησή της για την ακρίβεια, έχει ξεχωριστή βαρύτητα στις θεοκρατικές κοινωνίες - αν κάποιος πιστεύει ότι η Ελλάδα δεν ανήκει σε αυτές, το συζητάμε - γιατί αφενός αντιπροσωπεύει μια ηθική ενάντια στο ρεύμα, μια φυγόκεντρο δύναμη και αφετέρου αποτελεί εν δυνάμει την πηγή οικοδόμησης ως αντίβαρου, ενός μη ιεραρχικού δικτύου, βασισμένου στην ιστορική εμπειρία, που σκοπό τους είναι όχι η κατάληψη της εξουσίας από άθεους, αλλά η δημιουργία κοσμικού κράτους. Με άλλα λόγια, σκοπός δεν είναι να ακολουθηθούν κομμουνιστικές πρακτικές με διώξεις, απαγορεύσεις, συλήσεις εκκλησιών κ.λ.π. αλλά διαχωρισμός της πολιτικής από τη θρησκεία.

Γνώμη μου είναι ότι τα αποτυπώματα της θρησκείας σε όλες τις υλικές εκφάνσεις, από τη γλώσσα βλ. χιλιάδες παραδείγματα, όπως είχε άγιο, ο Θεός να βάλει το χέρι του κ.λ.π ως το κοινωνικό πεδίο βλ. μυστήρια, ονομαστικές γιορτές, είναι υπερβολικά έντονα και δημιουργούν ένα συλλογικό ασυνείδητο και φαντασιακό, που βασική αναφορά του έχει τη θρησκεία.

Ίσως πάσχω από ανίατο αντικληρικαλισμό όπως επίσης μπορεί να ισχυριστεί κάποιος - και θα έχει δίκιο - ότι αμπελοφιλοσοφώ κατά συρροή, όμως νομίζω πως αμπελοφιλοσοφία στην αμπελοφιλοσοφία, κάτι μένει, κάτι βγαίνει.
Όσο για το
Quote
οτιδήποτε μπορεί να φέρνει πιο κοντά τους ανθρώπους, ακόμη και η πιο άσχετη αφορμή, είναι ιδανικότερη από την πιο ορθολογική και φιλοσοφημένη αποστασιοποίηση
με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Γι' αυτό εξάλλου αφιέρωσα τους στίχους στο Σπύρο, γιατί, κατά την ταπεινή μου γνώμη,
Quote
το πίνοντας το νέκταρ της καθημερινής ζωής παντού όπου το βρίσκει   
αντπροσωπεύει στάση ζωής, αξία αυτή καθαυτή, θα τολμούσα να πω.
Quote
ΔΕΝ θέλω να πάω στρατό για τον ίδιο λόγο με το παραπάνω; Βρίσκω τρόπο και δεν πάω.

Υ.Γ. Δεν είναι ανάγκη να πας, Γιάννη. Το μοναδικό κίνητρο που θα με έκανε να πάω, η αλληλεγγύη, δυστυχώς δεν ευσταθεί.
« Last Edit: 12 Dec, 2005, 21:03:20 by σα(ρε)μαλι »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Κώστα, μάλλον πάσχουμε από τις ίδιες ασθένειες: αντικληρικαλισμό (αλλά και γενικότερα "αντιθρησκευτικό μένος"), αντιπολιτικαντισμό και αντιολοκληρωτισμό (εκεί μπαίνουν και τα... στρατά). Και οι τρεις ασθένειες είναι ανίατες. Και να είσαι σίγουρος ότι το "αντι" δεν είναι διόλου στείρο. Απλώς εκφράζει καλύτερα από οτιδήποτε το τρίπτυχο του αυτόνομου ανθρώπου. Και όταν λέω "αυτόνομος", φυσικά δεν εννοώ εκείνον που θεωρεί ότι είναι ανεξάρτητος απ' όλα κι απ' όλους. Κι επειδή βλέπω ότι οι αναφορές σου στον Καστοριάδη (και κατ' επέκταση στον Λακάν και τον Σαρτρ είναι πάμπολλες), δεν προχωρώ σε εξήγηση της "αυτονομίας". Στο δικό μου λεξιλόγιο, τουλάχιστον, κατέχει περίοπτη θέση. :)


metafrastis

  • Guest
Δεν είναι λίγο οξύμωρο να απαξιώνει κάποιος το χριστιανισμό και τη θρησκεία γενικότερα, κι από την άλλη να αποδέχεται χριστιανικές γιορτές; ή μήπως οι ονομαστικές γιορτές είναι κάτι άλλο που μου διαφεύγει.

Νομίζω ότι εγώ εξηγήθηκα ήδη. Αποδέχομαι τα περισσότερα στοιχεία της θρησκείας απο συμφέρον, ευγένεια και για λόγους κοινωνικής αποδοχής. Για φαντάσου να μου τηλεφωνούσαν για χρόνια πολλά και να έλεγα "ευχαριστώ, αλλα μην ξαναπάρεις γιατί απορρίπτω τη θρησκεία". Αν θέλεις πες ότι είμαι υποκριτής, αλλά θα παντρευτώ και θα βαφτίσω τα παιδιά μου για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Για να μην πικράνω την οικογένεια μου και αυτούς που αγαπώ. Άσε που δε λέει να δίνεις μόνο δώρα και να μην παίρνεις ποτέ. Στην Ελλάδα του 2005 κάποιος που δηλώνει επισήμως άθεος-άθρησκος δεν κερδίζει τίποτα και χάνει πολλά. Επίσης το ότι εύχομαι για Thanks Giving και άλλες ξένες γιορτές σε "Δυτικούς" φίλους δε λέει και πολλά για το αν ή τι πιστεύω.

Τώρα για τους αυτοαποκαλούμενους εκπροσώπους του Θεού στη γη ας μην αρχίσω γιατί βλέπω το ban να έρχεται...
« Last Edit: 13 Dec, 2005, 10:09:56 by metafrastis »


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Quote
Θέλω οι μουσουλμάνοι να αποκτήσουν χώρους λατρείας, γιατί πιστεύω στην ανεξιθρησκεία, που είναι κατοχυρωμένη συνταγματικά. Χωρισμό της εκκλησίας από το κράτος, που θα προκύψει μόνο όταν η ελληνική κοινωνία είναι ώριμη όπως λένε. Μα τι να ωριμάσει, εδώ έχει βρωμίσει και μας έχει πάρει όλους η μπόχα.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Επίσης, θα ήθελα να προσθέσω, ότι θέλω να πηγαίνω στις τράπεζες και τις δημόσιες υπηρεσίες (για να μη μιλήσω για γκαλερί, εστιατόρια, το λόμπι του Μεγάρου και... τα μπαρ) χώρις να μου έρχεται στη μούρη η κάπνα από το τσιγάρο του ταμία (όσον αφορά στις τράπεζες). Τα ανθρώπινα δικαιώματα και η καταστρατήγησή τους βρίσκονται πολλές φορές σε πολύ πιο καθημερινά πράγματα. Ξέρεις το ανέκδοτο που λέει:

- Στην Ελλάδα καπνίζουν στις τράπεζες;!
- Ναι αλλά δεν είναι υποχρεωτικό!

Οι μουσουλμάνοι ΕΧΟΥΝ χώρους λατρείας και ένας απ'αυτούς είναι στην γωνία του δρόμου που μένω... Ελπίζω μόνο να μην στείλουν οι Αμερικανοί καμία έξυπνη βόμβα προς τα δω! j/k

Επίσης, σχολάνε στις τρεις το μεσημέρι, κάθε Παρασκευή, σε ώρα κοινής ησυχίας! Και μαρσάρουν τα μηχανάκια τους φεύγοντας! Να αρχίσουν τη "λειτουργία" τους νωρίτερα, ώστε να τελειώνουν πριν το μεσημέρι! Σαλάμ αλέκουμ...


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Όταν έγραφα χώρους λατρείας, εννοούσα επίσημους, κοινώς τζαμί  που βέβαια δεν έχουν. Τώρα σχετικά με τα μηχανάκια... η μισή Αθήνα οδηγάει μεσημέρι-βράδι, ώρες κοινής ησυχίας ή μη, τα δικά τους έχουν κάτι ιδιαίτερο και σε πείραξαν; Και δεν σε πειράζει που ο παπάς κάνει τραμπάλα με την καμπάνα κυριακάτικα κατά τις 7-8 το πρωί; Μαλέκουμ σάλαμ.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854551
    • Gender:Male
  • point d’amour
Και τα ηχεία που έχουν έξω από πολλές εκκλησίες πού το βάζεις; (σαφώς παράνομο).


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Έχετε δίκιο! Αλλά το πρόβλημα είναι ότι κοιμάμαι περίεργες ώρες. Κυρίως μεσημεριανό-απογευματινές! Γι'αυτό και μ'ενοχλεί η φασαρία εκείνη την ώρα. Το πρωί, αν έχω να παραδώσω κιόλας, μια χαρά είναι η καμπάνα να με ξυπνά και να μου θυμίζει ότι πλησιάζει η ώρα του deadline!

Το βάρβαρο με τις καμπάνες, είναι αν μένεις πολύ κοντά έως δίπλα στην εκκλησία... Ευτυχώς εγώ είμαι ανάμεσα σε τρεις εκκλησίες, αλλά όχι δίπλα σε κάποια απ'αυτές. (Αγ. Αντρέα, Αγ. Μάρκο, Αγ. Νικόλαο Αχαρνών). Και επίσης ευτυχώς, ο δρόμος που μένω είναι σχετικά ήσυχος, αν εξαιρέσουμε το ότι φέτος αποφάσισαν να γκρεμίσουν όλες τις εναπομείνουσες μονοκατοικίες και έχουμε άλλα ωραία! Δεν βαριέστε, πόσο θα κρατήσει; Τη μία την έχτισαν κιόλας. One down, two to go!


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Κοίτα πώς από τον Διαφωτισμό φτάσαμε στην ηχορύπανση!


 

Search Tools