Nephelim → Νεφιλείμ, Νοδίτες

chiara_1998

  • Newbie
  • *
    • Posts: 62
    • Gender:Female
Μπορεί κάποιοις να μου πει τι στο καλό σημαίνει η λέξη NEPHELIM????

Συγκεκριμένα, κάνω μια μετάφραση για μια φοιτήτρια Θεολογίας- 35 σελίδες απο Αγγλικά στα Ελληνικά. Το θέμα είναι, Μύθοι και Παραμύθια και την σχέση που υπάρχει  με την Βίβλο.

Ειναι το πιο ακατλαβίστικο, ανιαρό και ανούσιο θέμα που έχω διαβάσει. Οταν το πήρα στα χέρια μου σκεφτικα πως θα είχε ενδιαφέρον αλλα δεν μπορώ να βρώ καν την κεντρική ιδέα!

Η μετάφραση γίνεται αλλα συναντάω συνεχώς την λέξη NEPHELIM GIANTS- που απο αυτό που έχω καταλάβει είναι καποια ''ράτσα'' που αναφέραν κάποτε στους μύθους.
 
Μπορεί καποιος να με βοηθήσει, δεν μπορώ να βρώ τίποτα πουθενά.
Οι Γίγαντες του Νεφελίμ???? Μην σκάσει στα γέλεια αυτός που θα βαθμολογίσει το γραπτό....

Αννα
« Last Edit: 10 Mar, 2014, 17:09:54 by spiros »
Learn something new every single day.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ναι, οι Οι Γίγαντες του Νέφιλιμ (πρόσεξε πώς γράφεται).

αγγελους που εμιχθησαν με τις κορες των ιουδαιων απο την γενια του Καιν (Νεφιλιμ).
... δηλαδη τους Θεους) και τους Νεφιλιμ (δηλαδη τους υιους του Σηθ, ...
www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6122

Ψάχνε πάντα πρώτα στο onelook.com και στο https://en.wikipedia.org
(αναγράφεται και στους κανόνες)

In the Hebrew Bible and several non-canonical Jewish and early Christian writings, nephilim (in Hebrew הנּפלים means The Fallen [ones]) are a people created by the cross-breeding of the "sons of God" (beney ha'elohim, בני האלהים) and the "daughters of men". (See Genesis 6:1.) The word nephilim is loosely translated as giants or titans in some Bibles, and is left untranslated in others. There is some controversy as to the identity of the "sons of God" who fathered them; apparently, the Hebrew authors believed they were angels or minor gods.

Despite the literal text of the Bible, the idea that heavenly beings mated with humans is controversial, particularly among Christians, who cite the teaching of Jesus in the Book of Matthew that angels do not marry. Others who find the idea of angels mating with humans as distasteful have suggested more figurative interpretations of the nephilim, such as the idea that they were the offspring of men possessed by demons, or of aliens.

Still others believe that the most reasonable view of Genesis 6:1 is that the allusion refers to the fact that some men, from the godly lineage of Seth, called “sons of God” (an expression denoting those in covenant relationship with YHWH - cf. Deuteronomy 14:1; 32:5), began to pursue fleshly interests, and so took wives of “the daughters of men,” i.e., those who were unbelievers.

There are two clear Biblical references to the Nephilim, one in the Book of Genesis 6:1-4 as the offspring of "the sons of God" and "the daughters of men", and the other in the Book of Numbers 13:33 as inhabitants of the land of Canaan.
https://en.wikipedia.org/wiki/Nephilim_%28Bible%29

Welcome to Beth Sholom Synagogue
... All the people that we saw in it are men of great size; 33we saw the giants of Nephilim there
www.bethsholom.net/sermonsdetail.asp?ArticleID=85



lefty

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 987
    • Gender:Female
Για την ακρίβεια, στα ελληνικά λέγονται "Νεφιλίμ" -- δεν μπορώ να δώσω κάποια πηγή αυτή τη στιγμή αλλά είμαι βέβαιη. 
(Και στο Google βγάζει λίγο περισσότερα αποτελέσματα, αν αυτό του προσδίδει εγκυρότητα).

Sorry, μάλλον όσο έγραφα διόρθωνε και ο Σπύρος το δικό του post :-)
« Last Edit: 25 May, 2005, 14:10:09 by lefty »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Μάλλον έχεις δίκιο για τον τόνο.

Βρήκα και κάτι ακόμη... τους λένε και Νοδίτες.

Οι Νεφιλίμ (Νοδίτες) ζούσαν στη γη τις μέρες εκείνες και όταν οι υιοί των
θεών πήγαν στις θυγατέρες των ανθρώπων και τους έκαναν παιδιά, τα παιδιά τους ...
clubs.pathfinder.gr/UrantiaBook_GreekReaders/126955

ους στα πέρατα της γης και αργότερα, καθώς συγχωνεύθηκαν με τους Νοδίτες και τις φυλές ...
www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1166



chiara_1998

  • Newbie
  • *
    • Posts: 62
    • Gender:Female
Σας ευχαριστώ πολύ! Δεν ξέρω ποιος ασχολήθηκε και  έγραψε όλο αυτό το πράγμα που μεταφράζω αλλα κατα την διάρκεια ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του κειμένου το ''Nephilim'' το γράφει  ΝΕPHELIM με Ε.

Σπύρο με βοήθησες πάρα πολύ. Ολα αυτά που αναφέρεις έχουν τόσο ενδιαφέρον που κάθομαι και διαβάζω ευχάριστα τα πάντα. Μακάρι να ήταν έτσι το κείμενο που έχω προς μετάφραση.

Ευχαριστώ lefty!

Αννα
Learn something new every single day.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Σας ευχαριστώ πολύ! Δεν ξέρω ποιος ασχολήθηκε και  έγραψε όλο αυτό το πράγμα που μεταφράζω αλλα κατα την διάρκεια ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του κειμένου το ''Nephilim'' το γράφει  ΝΕPHELIM με Ε.

Εάν το κείμενό σου είναι Αγγλικό σωστά το γράφει με Ε. Απλά το Ε εν προκειμένω προφέρεται /ι/, εξ ου και η ελληνική απόδοση ως Νεφιλίμ.


What If ...?

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 211
Γκούκλαρετε όλοι στο "Νεφιλείμ". Τι βλέπετε;

Γιατί όμως βλέπετε αυτό που βλέπετε;

Γιατί λογικά έτσι πρέπει να είναι --Νεφιλείμ-- κατα το Σεραφείμ, Χειρουβείμ,
Νεφθαλείμ, (βλ. Πάπυρος), Ελοχείμ και όλα τα άλλα Εβραικά εις -ειμ.

Η παραπομπή είναι στη Γένεση 6, 4, Standard. Διασταυρωμένο.

Εχω μια ελληνική έκδοση της Αγίας Γραφής στη δημοτική
που τους αναφέρει στο 6, 4 σαν "Γίγαντες, γιούς του θεού".
Εκδ. Ελληνικής Βιβλικής Εταιρίας, 1997. Επί Σεραφείμ. (Και όχι Σεραφίμ)
Ούτε στο γλωσσάρι τους αναφέρει.

Σημείωση: Άλλοι αυτόχθονες γίγαντες εις -ειμ που διέμεναν στις γύρω περιοχές
ήταν οι Ανακείμ, Εκείμ, Ρεφαείμ, και Ζαμζουμείμ.
(Αγγλική γραφή: Anakim, Ekim, Rephaim, Zamzummim).
« Last Edit: 27 Jun, 2005, 01:25:07 by Ilias P »



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μπράβο, Ηλία!!!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


chiara_1998

  • Newbie
  • *
    • Posts: 62
    • Gender:Female
Ευτυχώς η μετάφραση έφυγε απο τα χέρια μου με μεγάλη επιτυχία χάρη σε αυτο το forum. ( είναι το μυστικό μου όπλο και αν τύχει να μου πούνε μπράβο σας σκέφτομαι και χαμογελώ)
Σας ευχαριστώ όλους!!!

Learn something new every single day.


 

Search Tools