Desert Island Discs – Τι θα παίρνατε μαζί σας σ' ένα ερημονήσι;

banned8 · 58 · 11111

mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Μην πρασινίζετε (ούτε να κιτρινίζετε) το νήμα. Και μην καταστρατηγείτε τους κανόνες:

Οκτώ δίσκους, Πρωτέα, όχι ό,τι γράφανε οι ρεμπέτες επί 30 χρόνια.

Και ένα βιβλίο, όχι πέντε. Αλλά ίσως πέτυχες διάνα στην περίπτωσή μου. Με μια μικρή διαφορά: δεν θα βούλιαζα κανένα νησί. 1350 γραμμάρια.

Εμένα που δεν με πήρατε χαμπάρι (τώρα είναι αργά όμως) και τους σπόρους θα κουβαλήσω, και το υδροπλάνο του Στατίς θα χρησιμοποιώ και στο σκάφος της Αναστασίας θα την αράαααααζω! Αλλά που να πείτε τίποτα. Εξασφαλίσατε λαχανικά στο ερημονήσι!! Καρφάρα ο δικός σου.
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


Πρωτέαs

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1728
  • Χορέψετε, χορέψετε, παπούτσια μη λυπάστε!
Εμένα που δεν με πήρατε χαμπάρι (τώρα είναι αργά όμως) και τους σπόρους θα κουβαλήσω, και το υδροπλάνο του Στατίς θα χρησιμοποιώ και στο σκάφος της Αναστασίας θα την αράαααααζω! Αλλά που να πείτε τίποτα. Εξασφαλίσατε λαχανικά στο ερημονήσι!! Καρφάρα ο δικός σου.

Ορίστε, ο άνθρωπος αυτοκαταδίδεται!!!!!!!!! :-ΡΡΡΡΡΡ
Το ότι κάποιοι ζουν στον ίδιο χώρο, δεν σημαίνει ότι ζουν και στον ίδιο χρόνο ή τουλάχιστον ότι βιώνουν τον χρόνο με τον ίδιο τρόπο. Αυτό δεν κάνει τον κόσμο χειρότερο, απλώς πιο πολύπλοκο. σα(ρε)μάλι

14.   Ναι, βεβαίως. Σων, φέρε τα λεφτά του Ανθόνιο.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Ok! Τότε 1ον) όλα τα ρεμπέτικα σε 8 dvd! :-PPPPP
        και 2ον) μόνο τη Σικάστα της Λέσινγκ (για να μη λες ότι παραβιάζω (όλους) τους κανόνες) :-ΡΡΡΡ


Υ.Γ. Στην Αναστασία γιατί δεν είπατε τίποτα που θα κουβαλήσει όλα τα βιβλία της Κάρτερ;;;; (μα τι καρφί που είμαι!!!)

Εμένα με καλύπτει η Σταυρούλα με τα ντιβιντιά της γιατί ακούμε τα ίδια. Για να μην της την πέφτετε, θα κουβαλήσω τα μισά ντιβιντιά εγώ για να μοιραστούμε το βάρος, γιατί μιλάμε για πραγματικά βαρύ και πολύτιμο φορτίο για όσους είναι σε θέση να το καταλάβουν.

Ως βιβλίο, διαλέγω το «Εν λευκώ» του Ελύτη γιατί έχει άλλη αξία ένα σπουδαίο βιβλίο όταν το διαβάζεις στο ιδανικό του χώρο. Και γιατί «στην τελική» είμαστε Έλληνες, ρε γμτ.

Πάμε τώρα στο «αντικείμενο»: κάποιον που η παρουσία του είναι αναπόσπαστη από τα δύο πρώτα γιατί τα κάνει από μαγικές εικόνες να μετατρέπονται σε όνειρα που γίνονται πραγματικότητα.

Υ.Γ.

1. Όταν η Σταυρούλα θα διαβάζει το δικό της βιβλίο, θα γυρίζουμε πλάτη ή κ... η μια στην άλλη (όπως θέλετε το λέτε).
2. Σταυρούλα, μην γίνεσαι καρφί και βαράς το ροζ κοριτσάκι μας. :-)))))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Εμένα με καλύπτει η Σταυρούλα με τα ντιβιντιά της γιατί ακούμε τα ίδια. Για να μην της την πέφτετε, θα κουβαλήσω τα μισά ντιβιντιά εγώ για να μοιραστούμε το βάρος, γιατί μιλάμε για πραγματικά βαρύ και πολύτιμο φορτίο για όσους είναι σε θέση να το καταλάβουν.

Ως βιβλίο, διαλέγω το «Εν λευκώ» του Ελύτη γιατί έχει άλλη αξία ένα σπουδαίο βιβλίο όταν το διαβάζεις στο ιδανικό του χώρο. Και γιατί «στην τελική» είμαστε Έλληνες, ρε γμτ.

Πάμε τώρα στο «αντικείμενο»: κάποιον που η παρουσία του είναι αναπόσπαστη από τα δύο πρώτα γιατί τα κάνει από μαγικές εικόνες να μετατρέπονται σε όνειρα που γίνονται πραγματικότητα.

Υ.Γ.

1. Όταν η Σταυρούλα θα διαβάζει το δικό της βιβλίο, θα γυρίζουμε πλάτη ή κ... η μια στην άλλη (όπως θέλετε το λέτε).
2. Σταυρούλα, μην γίνεσαι καρφί και βαράς το ροζ κοριτσάκι μας. :-)))))))


Καλύτερα ίσως να μην μιλάμε για το πως θα μοιραζόμαστε τα πράγματα διότι έχω την εντύπωση πως ο οργανωτής της εξορίας αυτής τελικά θα μας βάλει τον καθένα σε διαφορετικό ερημονήσι. Και άμα λάχει και κανένας βρεθεί σε νησί γκρίζας ζώνης....την έβαψε ο τυχερός.-)))
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καλύτερα ίσως να μην μιλάμε για το πως θα μοιραζόμαστε τα πράγματα διότι έχω την εντύπωση πως ο οργανωτής της εξορίας αυτής τελικά θα μας βάλει τον καθένα σε διαφορετικό ερημονήσι. Και άμα λάχει και κανένας βρεθεί σε νησί γκρίζας ζώνης....την έβαψε ο τυχερός.-)))

Καλά. Τότε εγώ θα πάρω τα ντιβιντιά με τον Τσιτσάνη. Τα υπόλοιπα δεν θα τα μοιραζόμασταν με τη Σταυρούλα έτσι κι αλλιώς γιατί ήταν διαφορετικά. Σταυρούλαααααααααααααααα, κάνε μου αντίγραφα. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Σιγά το ερημονήσι, μη χαιρετήσω. Όλοι εκεί πάνω θα είμαστε!
Nick Roussos


mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Με τέτοιους ύπνους που τραβάτε θα σας πάρω και τα CDs και τα βιβλία και τα αντικείμενα και θα πάω βόλτα με το σκάφος της Αναστασίας για να νην σας ακούω όταν ξυπνήσετε να τραγουδάτε άσματα πατριωτικά.

VIVE PPG*


*Palaion Patron Germanos. Έτσι για να μην ξεχνάμε την ημέρα

Άντε ετοιμαστείτε για παρέλαση.
« Last Edit: 25 Mar, 2007, 08:19:11 by mousafiris »
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Με τέτοιους ύπνους που τραβάτε θα σας πάρω και τα CDs και τα βιβλία και τα αντικείμενα και θα πάω βόλτα με το σκάφος της Αναστασίας για να νην σας ακούω όταν ξυπνήσετε να τραγουδάτε άσματα πατριωτικά.

VIVE PPG*
Αυτοί θα έχουν να θυμούνται μια έντονη νύχτα... όλο το βράδυ άσματα τραγουδουσαν...δε χρειάζονται άλλα...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Αυτοί θα έχουν να θυμούνται μια έντονη νύχτα... όλο το βράδυ άσματα τραγουδουσαν...δε χρειάζονται άλλα...

Δεν πειράζει. Θα πάνε στη παρέλαση και θα τραγουδήσουν τα πατριωτικά τους με τη τσίμπλα στο μάτι. Έτσι για να μάθουν.
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


progvamp

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1570
    • Gender:Female
Από μουσική τίποτα γιατί αυτά που μου αρέσουν τα έχω όλα μέσα στο μυαλό μου και την καρδιά μου και τα ανασύρω ανά πάσα στιγμή. (Κάτι τέτοιο δεν έλεγε και ο Άντι Ντιφρέιν στο Τελευταία Έξοδος - Ρίτα Χέιγουορθ (The Shawshank Redemption); :PPP

Από βιβλίο, χμμμ, μόνο ένα; Τότε σίγουρα κάποια συλλογή κόμικ. Η κάποιο έπος, όπως το Όνομα το Ρόδου ή τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, Dragonlance, κ.λπ.

Αντικείμενο... έμψυχο γίνεται; Αν ναι, τότε σίγουρα τον γάτο μου. Και τίποτα απ'τα παραπάνω να μην είχα, μόνο με τον γάτο μου θά'μουν ευτυχισμένη. :P


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Υ.Γ. Στην Αναστασία γιατί δεν είπατε τίποτα που θα κουβαλήσει όλα τα βιβλία της Κάρτερ;;;; (μα τι καρφί που είμαι!!!)
Καλά, μαρή, δεν ντρέπεσαι;;; Μόλις κέρδισες τον τίτλο του "Αρτέμη"!!! ;-))))

2. Σταυρούλα, μην γίνεσαι καρφί και βαράς το ροζ κοριτσάκι μας. :-)))))))
Έτσι, έτσι... δε μου λες, υπάρχει λόγος που με υποστηρίζεις;; Ε;;; ;-)))))))))))))) (Το ρεζιλίκι, πάντως, δεν το γλιτώνεις!) ;-)))))))))))))))))
« Last Edit: 27 Mar, 2007, 11:14:32 by wings »
"Only Love can leave such a... Mark!"


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καλά, μαρή, δεν ντρέπεσαι;;; Μόλις κέρδισες τον τίτλο του "Αρτέμη"!!! ;-))))
Έτσι, έτσι... δε μου λες, υπάρχει λόγος που με υποστηρίζεις;; Ε;;; ;-)))))))))))))) (Το ρεζιλίκι, πάντως, δεν το γλιτώνεις!) ;-)))))))))))))))))

Πάντα υπάρχει λόγος. Αλλά τώρα μάλλον θα τα βάλεις και με τη Σταυρούλα και μ' εμένα, οπότε θα έχω και παρέα στο ρεζιλίκι. Εδώ φέρνω τη Νάντια για ενίσχυση!
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Anastasia

  • Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2365
    • Gender:Female
  • Set goals, Work hard!
Πάντα υπάρχει λόγος. Αλλά τώρα μάλλον θα τα βάλεις και με τη Σταυρούλα και μ' εμένα, οπότε θα έχω και παρέα στο ρεζιλίκι. Εδώ φέρνω τη Νάντια για ενίσχυση!
Το μόνο που έχω να πω είναι ... χιχιχι!!! ;-)))))))))))))))

Γλυκιές καλημέρες, Βικουλίνι! ;-)))
"Only Love can leave such a... Mark!"


 

Search Tools