Τοπωνύμια της Μικράς Ασίας

wings · 163 · 88457

Asdings

• Hero Member
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Στο θέμα της νότιας ιταλίας πάντως μπορώ να τοποθετηθώ με σαφήνεια, καθώς πέρα απο ελληνοϊταλός, έχω κάνει και αρκετά μεγάλη έρευνα στα θέματα του κατωιταλιώτικου πολιτισμού και επίσης ένα ντοκιμαντέρ. Παρότι ελληνόφωνοι (αν και πλεον έχουν δυστυχώς απομείνει μερικές εκατοντάδες), δεν ήσαν ποτέ έλληνες, ή για να είμαστε πιο ακριβείς ήσαν έλληνες πριν 2.700 και πριν 1200 χρόνια (τα 2 κύρια μεταναστευτικά ρεύματα ελληνικών φυλών εκεί).

Φίλε Αλέξανδρε, χαίρομαι πραγματικά που συναντώ (διαδικτυακώς, έστω) έναν άνθρωπο που έχει μελετήσει βαθιά την Κάτω Ιταλία, αλλά και που εκφράζει με σαφήνεια τα επιχειρήματά του. Χωρίς να διαφωνήσω με όσα λες για τους Κάτω Ιταλούς, θα πρέπει να παρατηρήσω ότι και σε πολλά ελληνόφωνα μέρη της Μικράς Ασίας δεν ένοιωθαν Έλληνες (με την έννοια με την οποία το εννοούμε σήμερα), αλλά κυρίως Ρωμιοί, δηλαδή "βυζαντινοί", Ορθόδοξοι... Τώρα, εννοείται ότι σήμερα ο μόνος κάπως πιο ασφαλής τρόπος για να πεις ποιος είναι τι και ποιος όχι, είναι ιθαγένεια + συνείδηση. Σίγουρα όχι γονίδια, καταγωγή κ.λπ., καθότι αυτά, ακόμη κι αν έχουν κάποια βάση, οδήγησαν συχνά σε εκατόμβες.

Να τα λέμε, πάντως, γιατί είναι ελκυστική η ανταλλαγή απόψεων μαζί σου, έτσι αισθάνομαι :)
In dubio pro reo

alexspil

• Semi-Newbie
  • *
Χωρίς να διαφωνήσω με όσα λες για τους Κάτω Ιταλούς, θα πρέπει να παρατηρήσω ότι και σε πολλά ελληνόφωνα μέρη της Μικράς Ασίας δεν ένοιωθαν Έλληνες (με την έννοια με την οποία το εννοούμε σήμερα), αλλά κυρίως Ρωμιοί, δηλαδή "βυζαντινοί", Ορθόδοξοι... Τώρα, εννοείται ότι σήμερα ο μόνος κάπως πιο ασφαλής τρόπος για να πεις ποιος είναι τι και ποιος όχι, είναι ιθαγένεια + συνείδηση. Σίγουρα όχι γονίδια, καταγωγή κ.λπ., καθότι αυτά, ακόμη κι αν έχουν κάποια βάση, οδήγησαν συχνά σε εκατόμβες.

Και εγώ συμφωνώ απολύτως μαζί σου! Είπες τη σωστή λέξη, "Ρωμιοί"! Αυτό ακριβώς νιώθουν και στην Κάτω Ιταλία (η μία χούφτα ανθρώπων που απέμεινε, και που ψάχνεται λίγο). Σίγουρα είναι παρεμφερής έννοια με το ορθόδοξοι, αλλά δεν είναι το ίδιο, γι΄αυτό και πριν δεν συμφώνησα σε αυτό. Μέσα τους και γύρω τους νιώθουν και βλέπουν τα κατάλοιπα του βυζαντινού πολιτισμού, σε όλες τις εκφάνσεις του (θρησκεία, γλώσσα, ιστορία, παραδόσεις), ο οποίος γνώρισε μία ομαλώς φθίνουσα πορεία επί 10 αιώνες σε αυτές τις περιοχές (από το 1071 που έπεσε και το Μπάρι, τελευταίο βυζαντινό Θέμα της Ιταλίας), φτάνοντας σήμερα να είμαστε στην τελευταία κυριολεκτικά αναλαμπή του, λόγω της γλώσσας που πλέον μιλούν μόνο κάποιοι 50άρηδες-60αρηδες και άνω. Συμφωνώ και με όσα λες για τον πιο ασφαλή τρόπο κρίσης της ιθαγένειας και τις εκατόμβες...δυστυχώς από την πτώση του τείχους του Βερολίνουυ και μετά, άνοιξαν πάλι οι ασκοί του Αιόλου, και οτιδήποτε εθνικό/φυλετικό, κάνει "τζηζ", ειδικά στα Βαλκάνια. Οπότε πρέπει να μετράμε κάθε λέξη μας, γιατί κινδυνεύουμε να μας κολλήσουν διάφορα κοσμητικά επίθετα!
Και εμένα είναι χαρά μου να επικοινωνώ με άτομα του επιπέδου σου!

Asdings

• Hero Member
Σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια. Είναι η βενζίνη που μας κάνει να συνεχίζουμε (κι ας κάνουν όση απεργία θέλουν οι βενζινοπώλες) :)
In dubio pro reo

alexspil

• Semi-Newbie
  • *
Σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια. Είναι η βενζίνη που μας κάνει να συνεχίζουμε (κι ας κάνουν όση απεργία θέλουν οι βενζινοπώλες) :)
χαχα, όντως! μάλλον η δικιά μας είναι αργόκαυστη κηροζίνη!
αν θέλεις μπορείς να με προσθέσεις στο FB, μεσω του email μου από το προφίλ μου (δεν ξέρω γιατί αλλά εγώ δεν μπορώ να δω το προφίλ κανενός εδώ), για να συζητάμε που και που

mavrodon

• Hero Member
Μια μικρή διόρθωση αγαπητέ. Ο Αίολος είχε μόνo έναν ασκό. Τα όσα είπες για την Κάτω Ιταλία είναι πολύ ενδιαφέροντα. Κάπου διάβασα αυτές τις ημέρες ότι οι Ετρούσκοι ήλθαν στην Ιταλία από τη Μικρά Ασία. Διερωτώμαι αν αυτό αληθεύει.
« Last Edit: 20 Feb, 2010, 00:23:35 by mavrodon »

Asdings

• Hero Member
Ασφαλώς και αληθεύει! Δες στο Linguistic Discussion το θέμα που έχω ανοίξει σχετικά. Ο μικρασιατικός πολιτισμός έχει διαδραματίσει τεράστιο ρόλο στον ευρωπαϊκό πολιτισμό, απ' ό,τι φαίνεται.
In dubio pro reo

Asdings

• Hero Member
αν θέλεις μπορείς να με προσθέσεις στο FB, μεσω του email μου από το προφίλ μου (δεν ξέρω γιατί αλλά εγώ δεν μπορώ να δω το προφίλ κανενός εδώ), για να συζητάμε που και που

Δυστυχώς (ή ευτυχώς), δεν είμαι στο FB. Αν, ωστόσο, σου αρέσει το LinkedIn (αντίστοιχο με το FB, αλλά πλέον επαγγελματικής φύσεως), μπορώ να σου στείλω μια πρόσκληση. Όσο για τα προφίλ, ούτε εγώ μπορώ να τα δω... Δεν είναι δημόσια, θαρρώ.
In dubio pro reo

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ετρουσκική: οι μικρασιάτικες ρίζες του ρωμαϊκού πολιτισμού

Παναγιώτη, φέρνε και κάνα σύνδεσμο. Μην τεμπελιάζεις. :-)

Και σωστά τα λες. Τα προφίλ τα βλέπουν μόνο οι συντονιστές και ο διαχειριστής. Όμως, δεν θα βρίσκατε εκεί κάτι διαφορετικό απ' ό,τι βλέπετε και εδώ. Κάτω από την αβατάρα του κάθε μέλους, εμφανίζεται η επιλογή email, εφόσον το μέλος θέλει να επικοινωνούν οι άλλοι μαζί του μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
« Last Edit: 19 Feb, 2010, 23:59:28 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

Asdings

• Hero Member
Παναγιώτη, φέρνε και κάνα σύνδεσμο. Μην τεμπελιάζεις. :-)

Ό,τι πει ο καπετάνιος!!!
In dubio pro reo

alexspil

• Semi-Newbie
  • *
Μια μικρή διόρθωση αγαπητέ. Ο Αίολος είχε μόνα έναν ασκό.

Δεν θα ήθελα σε αυτό το νήμα να ανοίξω και άλλον/άλλους ασκό/ασκούς,
οπότε θα αρκεστώ μοναχά να παραθέσω ένα άρθρο του Νίκου Σαραντάκου,
που αντικατροπτρίζει πλήρως την άποψή μου περί του θέματος ;)
Πιο εύγλωττα αποκλείεται να τα έλεγα!

http://www.sarantakos.com/language/askoi.html

alexspil

• Semi-Newbie
  • *
Δυστυχώς (ή ευτυχώς), δεν είμαι στο FB. Αν, ωστόσο, σου αρέσει το LinkedIn (αντίστοιχο με το FB, αλλά πλέον επαγγελματικής φύσεως), μπορώ να σου στείλω μια πρόσκληση. Όσο για τα προφίλ, ούτε εγώ μπορώ να τα δω... Δεν είναι δημόσια, θαρρώ.

Συμφωνώ μαζί σου περί FB, αλλά λόγω της άλλης μου ιδότητας που είδες νωρίτερα ενέδωσα πριν από κάποιο καιρό, καθώς είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο για τους επαγγελματίες του οπτικοακουστικού. Το χρησιμοποιώ μόνο για βίντεο, εκδηλώσεις και για προσωπικά μηνύματα, όχι για τις άλλες σαχλαμάρες. Έχω LinkedIn, αλλά εκεί μπαίνω πολύ σπάνια, γιατί ήδη εν τα καταφέρνω να διαχειριστώ το FB, αν αφιέρωνα χρόνο και στα άλλα (πχ LinkedIn, MySpace), ζήτω που καήκαμε!

Α, εντάξει, δεν το γνώριζα για τα προφίλ, τώρα το ξέρω!

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους!

Asdings

• Hero Member

escut

• Hero Member
  • Theophilos Vamvakos
Σας ξέφυγε η Giresun !!! Ποιά νάναι άραγε ;;;;;;;;;;Να το πάρει το ποτάμι;;;;;;;
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Η Κερασούντα. Τι κερδίζω;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

escut

• Hero Member
  • Theophilos Vamvakos
Έχασες! Διότι δέν την είχες σκεφθεί. Την είχαν κρύψει (παραμορφώσει) για τα καλά οι Τούρκοι. Και κάτι ακόμα. Η γενέτειρα του πατέρα μου ήταν τα Βουρλά ή Βρύουλα (Urla  στα τούρκικα), αι αρχαίαι Κλαζομεναί !
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου

Search Tools