Ποιες είναι οι προϋποθέσεις για να ανοίξει κάποιος μεταφραστικό γραφείο;

chiquita · 25 · 20252

chiquita

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 3
Είμαι καινούργια στο site και ομολογώ οτι το βρίκα πολύ ενδιαφέρον. Έλυσα πολλές απορίες μου αλλα δεν βρήκα τίποτα σχετικό για το πώς μπορεί κάποιος να ανοίξει δικό του μεταφραστικό γραφείο. Εχω τελειώσει Μετάφραση - Διερμηνέια σε ένα ιδιωτικό εργαστήριο ελευθέρων σπουδών στην Θεσσαλονίκη αλλά πέρα από την βεβαίωση παρακολούθησης δεν έχω κάποιο άλλο ίσως πιο αναγνωρισμένο χαρτί στα χέρια μου. Έχω δουλέψει σε 2 μεταφραστικά, στο ένα μέσα στα πλάισια της πρακτικής μου άσκησης και στο άλλο ως εξωτερικός συνεργάτης. Δεν θα έλεγα ότι η εμπειρία μου είναι μεγάλη στον χώρο της μετάφρασης αλλα με ενδιαφέρει αρκετά το αντικείμενο και θα ήθελα να μάθω πώς θα μπορούσα να ανοίξω το δικό μου γραφείο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Last Edit: 29 May, 2006, 01:28:23 by spiros »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854567
    • Gender:Male
  • point d’amour
1. Κάνεις έναρξη επαγγέλματος ως μεταφράστρια ή μεταφραστικό γραφείο (απαιτείται εγγραφή στο ΤΕΒΕ)
2. Νοικιάζεις μαγαζί
3. Αρχίζεις και δουλεύεις

Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα, γιατί είναι απλό να ανοίξεις μαγαζί, το δύσκολο είναι να δημιουργήσεις πελατολόγιο.

Προϋποθέσεις σε επίπεδο γνώσεων / πτυχίων δεν υφίστανται.

Είμαι σίγουρος κάποιος συνάδελφος που έχει γραφείο μπορεί να σου δώσει πιο συγκεκριμένες συμβουλές (π.χ. η Ευδοξία).

Περισσότερα στην Ενότητα φορολογικά.
« Last Edit: 29 May, 2006, 03:09:18 by spiros »



alter_ego

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 153
    • Gender:Female
Τρεις είναι οι βασικές προϋποθέσεις για να ανοίξεις μεταφραστικό γραφείο: 1. Έναρξη στο ΤΕΒΕ και στην εφορία (καθώς κι ένας καλός λογιστής), 2. Πελατεία, 3. Χώρος εργασίας. Το πρώτο ίσως να το έχεις ήδη κάνει, αφού έχεις ξεκινήσει να συνεργάζεσαι με κάποιο μεταφραστικό γραφείο. Το δεύτερο είναι ουσιαστικά το βασικότερο. Αν θέλεις να ανοίξεις ένα γραφείο, καλό θα είναι ήδη να έχεις τουλάχιστον 3 βασικούς πελάτες και μια σταθερή ροή εργασίας για να μπορείς να καλύπτεις τα έξοδά σου και να έχεις και κέρδος αλλά και μια βάση για αναζήτηση νέων πελατών. Ως προς το τρίτο, καλό θα ήταν να προσέξεις τη θέση του γραφείου σου. Αν και κάλλιστα μπορείς να δουλεύεις κλεισμένη μέσα σε τέσσερις τοίχους, εσύ κι ο υπολογιστής σου, είναι προτιμότερο να βρεις ένα χώρο όπου θα υπάρχουν κι άλλα γραφεία / εταιρείες για να μπορέσεις να αναζητήσεις νέους πελάτες από εκεί. Πάντως, επειδή δεν έχεις ιδιαίτερη εμπειρία ακόμη, καλό θα ήταν να κινηθείς αρχικά από το σπίτι και να μην μπεις αμέσως στα έξοδα ενός χώρου εργασίας. Επίσης, για την αρχή δεν θα ήταν άσχημα να βρεις εσωτερική εργασία σε κάποιο μεταφραστικό γραφείο, είτε με απόδειξη παροχής υπηρεσιών για περιορισμένο διάστημα είτε με κανονικό μισθό. Πιθανότατα δεν θα παίρνεις πολλά αλλά θα προσθέσεις εμπειρία στο βιογραφικό σου και θα δικτυωθείς καθώς το ίδιο γραφείο, αν μείνει ευχαριστημένο, είναι πιθανό να σε χρησιμοποιήσει αργότερα και ως εξωτερικό συνεργάτη. Να θυμάσαι ότι όλα χρειάζονται χρόνο και προσπάθεια.
Mind the Gap


chiquita

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 3
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι οτι αυτό που με ανησυχεί κι εμένα είναι η πελατεία αλλά σκέφτηκα να ανοίξω το γραφείο σε μια πόλη όπου δεν υπάρχει μεταφραστικό(απ'οσο έχω μάθει τουλάχιστον) και η οποία είναι σχετικά μικρή(γύρω στους 20,000 κατοίκους). Θεωρώ τουλάχιστον οτι είναι ενθαρυντικό το γενονός για να αποκτήσω σχετικά γρήγορα μια βασική πελατεία για τα τρέχοντα έξοδα του γραφείου. Εσείς που έχετε μεγαλύτερη εμπειρία στον χώρο νομίζετε οτι θα είχε επιτυχία ένα τέτοιο εγχείρημα υπό αυτές τις προυποθέσεις;
« Last Edit: 29 May, 2006, 15:52:35 by chiquita »



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854567
    • Gender:Male
  • point d’amour
Το βασικό αβαντάζ για περίπτωση freelancer που ανοίγει γραφείο είναι να τραβήξει κόσμο δια της υλικής του παρουσίας (π.χ. τον μαθαίνουν στη γειτονιά, στον δρόμο, στην πόλη). Τώρα βέβαια πρέπει να αντισταθμίσεις τα πιθανά οφέλη από αυτό με τα έξοδα, τα οποία δεν είναι αμελητέα.

Καλό θα ήταν, ό,τι και να κάνεις, να ασχοληθείς με την προώθηση του εαυτού σου.
« Last Edit: 29 May, 2006, 17:38:35 by spiros »


sassa

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 818
    • Gender:Female
  • natural flair for languages
Hola chiquita...

Μία πληροφορία που ίσως σε ενδιαφέρει:

Ο ΟΑΕΔ δίνει επιδότηση 9000 ευρώ για νέα μεταφραστικά γραφεία.


:)

"Todo es cuestión de mantener la mente quieta, la columna recta y el corazón tranquilo."


chiquita

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 3
Hola sassa,

σε ευχαριστώ πολύ για την χρήσιμη πληροφορία. Είναι πολύ σημαντική βοήθεια αυτή η επιδότηση.

Σπύρο σε ευχαριστώ κι εσένα για τις πληροφορίες και τις συμβουλές σου.


Lenna

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
Γειά σου Sassa,

ξέρεις που μπορεί να βρει κανείς το πλήρες κείμενο της προκήρυξης του ΟΑΕΔ??

Ευχαριστώ,

Lenna



sassa

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 818
    • Gender:Female
  • natural flair for languages
Γεια σου, Lenna :)

Δυστυχώς δε γνωρίζω την ακριβή ονομασία του προγράμματος. 

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την "Κοινωνία της Πληροφορίας", γιατί εμένα μου είχαν αναφέρει κάτι για Πολιτισμό, οπότε μπορεί να είναι και αυτό εδώ.

Καλύτερα όμως να ρωτήσεις σε υποκ/μα του ΟΑΕΔ.

S.
"Todo es cuestión de mantener la mente quieta, la columna recta y el corazón tranquilo."



sinis_smooth

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2994
    • Gender:Male
Παιδιά, κάποιος πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να είναι στα μητρώα ανεργίας του ΟΑΕΔ για να επιχορηγηθεί; Δηλαδή, εγώ που είμαι μεταφραστής αλλά δούλεψα σε ένα φροντιστήριο πέρσι και έχω ΤΕΒΕ, αλλά επιθυμώ να κάνω ένα άνοιγμα στον τομέα του επαγγέλματός μου, δεν μπορώ να επιχορηγηθώ;


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Καλημέρα,

επειδή και εγώ πριν 2 περίπου χρόνια έψαχνα τα περί χορήγησης, πρέπει όντως να είσαι για κάποιο χρονικό διάστημα στον ΟΑΕΔ. Δεν γνωρίζω να έχει αλλάξει κάτι από τότε!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


sinis_smooth

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2994
    • Gender:Male
Ευχαριστώ Χριστίνα για την απάντηση, απλά το θέμα είναι κατά πόσο κάποιος μπορεί όντως να μείνει 6 ή 12 μήνες άνεργος (άρα και ανασφάλιστος) για να πάρει την επιχορήγηση...
 
               Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω (βασιζόμενος στην αρχική ερώτηση της chiquita) είναι το εξής: πώς μπορεί ένας νέος μεταφραστής (όπως εγώ ή η chiquita) να πει ότι ανοίγει μεταφραστικό γραφείο χωρίς να έχει το know-how του τρόπου οργάνωσης και λειτουργίας του; Δεν πρέπει να αναζητήσει συνεργάτες (εξωτερικούς έστω); Δεν πρέπει να έχει Trados, Deja Vu κλπ (και να γνωρίζει πώς λειτουργούν); Έπειτα, δεν ξέρω το κατά πόσο να είσαι στο σπίτι με έναν υπολογιστή μπορεί να θεωρηθεί "μεταφραστικό γραφείο" στα μάτια των πελατών' η παρουσία σε κτίριο με έστω 2-3 εσωτερικούς συνεργάτες μου φαίνεται εκ των ων ουκ άνευ για τη σοβαρότητα του επιχειρήματος.


Pink Panther

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1675
    • Gender:Female
  • Τσα!
Quote
Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω (βασιζόμενος στην αρχική ερώτηση της chiquita) είναι το εξής: πώς μπορεί ένας νέος μεταφραστής (όπως εγώ ή η chiquita) να πει ότι ανοίγει μεταφραστικό γραφείο χωρίς να έχει το know-how του τρόπου οργάνωσης και λειτουργίας του; Δεν πρέπει να αναζητήσει συνεργάτες (εξωτερικούς έστω); Δεν πρέπει να έχει Trados, Deja Vu κλπ (και να γνωρίζει πώς λειτουργούν); Έπειτα, δεν ξέρω το κατά πόσο να είσαι στο σπίτι με έναν υπολογιστή μπορεί να θεωρηθεί "μεταφραστικό γραφείο" στα μάτια των πελατών' η παρουσία σε κτίριο με έστω 2-3 εσωτερικούς συνεργάτες μου φαίνεται εκ των ων ουκ άνευ για τη σοβαρότητα του επιχειρήματος.

Καλημέρα,

έχουμε σχεδόν δύο χρόνια το γραφείο μας και ποτέ, κανένας πελάτης μας δεν έχει έρθει από το γραφείο. Όλα γίνονται μέσω mail και με μερικούς μέσω φαξ!! Επίσης, δεν νομίζω ότι όλοι οι μεταφραστές που δουλεύουν από το σπίτι τους είχαν ποτέ πρόβλημα με τους πελάτες τους, επειδή είχαν σπίτι-γραφείο! Είναι και το άλλο: το να έχεις γραφείο έχει και έξοδα. Εάν δεν έχεις πρώτα κάποιους σταθερούς πελάτες, πώς θα βγαίνουν τα έξοδα (ενοίκιο, λογ/σμοί, κλπ) εκτός πια και εάν δεν τίθεται χρηματικό θέμα!
Το know-how, τώρα, του τρόπου οργάνωσης και λειτουργίας, που αναφέρεις, πολύ λίγοι το έχουν (ή έτσι νομίζω;;;). Όταν μπεις στο λούκι αναγκάζεσαι να τα μάθεις όλα. Θα γίνουν και λάθη. Αλλά εξάλλου από αυτά δεν μαθαίνουμε; Κατά τη γνώμη μου, πάντα, εάν δεν μπεις στο χορό δεν μαθαίνεις να χορεύεις. Βλέποντας μόνο τους άλλους πώς το κάνουν, δεν θα το κάνεις ποτέ!
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις


 

Search Tools