Εβραϊκά ... κέντρο εκμάθησης; (μαθήματα εβραϊκών)

vmelas · 20 · 33571

nebula

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 173
    • Gender:Female
Μην μου πεις ότι το μάθημα ήταν υποχρεωτικό! Το ότι γράφονται ανάποδα είναι όντως περίεργο αλλά συνηθίζεται. Τώρα βέβαια εγώ ενδιαφέρομαι για νέα εβραϊκά for the sheer pleasure of it (αν αποδειχθεί ευχαρίστηση και όχι μαρτύριο, αλλά τί να πω; Εδώ άλλοι μαθαίνουν κινέζικα!).


inneke

  • Newbie
  • *
    • Posts: 26
    • Gender:Female
Ναι, τα βιβλίκα εβραικά μοιάζουν κατά πολύ με τα νέα, αλλά αν πήγαινε κάποιος στο πανεπιστήμειο να παρακολουθήσει αρχαία-βιβλικά το σίγουρο είναι ότι θα τα παρατούσε...Διδάσκονται ως νεκρή γλώσσα, από καθηγητές που δεν τους ενδιαφέρει να μάθεις τη γλώσσα, ο σκοπός είναι να μάθεις να καταλαβαίνεις τα κείμενα, που στην ουσία είναι ο σκοπός τους...α΄σε η προφορά, σε γεμίζουν με θ/δ/γ ανάλογα τα νταγιές, πραγμα που στα νέα πια δεν έχει διαφορά...Για σκέψου τα αρχαία ελληνικά που διδάσκουν στα σχολεία...τα μαθαίνει κανείς για να τα μιλάει?
Ila hebbek l-qammer bi-kimatu waash 3ellik min ndjum ila malu...

Si la lune t'aime avec sa perfection, que t'importe si les etoiles s'eclipsent...



Aphrodita

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 1
Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούρια στο Translatum, ξέρει κανείς που μπορώ να ρωτήσω για μαθήματα εβραϊκων στην Κέρκυρα?είχα κάνει ήδη μαθήματα όταν ήμουν στο εξωτερικό και θέλω να συνεχίσω αλλά στο επίπεδο που βρίσκομαι το internet δε με βοηθάει ιδιαίτερα:((((


Apparatus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1620
    • Gender:Male
  • Ως ουδέν γλυκίων ης πατρίδος ουδέ τοκείων γίγνεται
Μία θετική πληροφορία που θέλω να καταθέσω στο φόρουμ, είναι ότι ακριβώς πριν ένα χρόνο, τώρα δεν ξέρω, είχαν ανοιχτεί κάποιες θέσεις εργασίας για γνώστες της εβραϊκής στην Κύπρο, λόγω της συνεργασίας με το Ισραήλ στον πετρελαϊκό τομέα. Καλή τύχη!



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854551
    • Gender:Male
  • point d’amour
Η Πρεσβεία του Ισραήλ στην Αθήνα ανακοίνωσε ότι το Πανεπιστήμιο της Χάιφας οργανώνει εντατικά μαθήματα Εβραϊκών online. Το Πανεπιστήμιο προσφέρει 10 υποτροφίες σε ξένους φοιτητές για μάθημα Ulpan από 17 Ιανουαρίου έως 17 Φεβρουαρίου 2022.

Το χειμερινό εντατικό μάθημα Εβραϊκών online είναι ιδανικό για όσους θέλουν να αποκτήσουν σε βάθος εμπειρία της γλώσσας, η οποία θα εμπλουτίσει τους υποψηφίους τόσο προσωπικά όσο και ακαδημαϊκά σε ένα απαιτητικό πλαίσιο.
Εντατικά διαδικτυακά μαθήματα Εβραϊκών: Υποτροφίες από το Ισραήλ
hebrew-intensive-online-winter-program-program-description | Hebrew Intensive Winter Program אולפן חורף | Language Programs
https://embassies.gov.il/athens/AboutIsrael/Science_Academia_scholarships/Pages/scholarships-online-classesHaifaU2020.aspx
« Last Edit: 29 Nov, 2021, 21:18:49 by spiros »


 

Search Tools