Bewirtungskosten → έξοδα διατροφής, έξοδα κυλικείου

fil · 9 · 3102

fil

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 543
    • Gender:Female
  • I Love Backgammon!!!
Είναι τα έξοδα που κάνει μια επιχείρηση προκειμένου να πληρώσει τυχόν γεύματα, ποτά των υπαλλήλων της κ.τ.λ. Πώς λέγονται άραγε, έχετε καμιά ιδεά;

Π.χ.

..."Bewirtung von Personen aus geschäftlichem Anlass". Unter "Bewirtung" versteht das Steuerrecht grundsätzlich den "Verzehr von Speisen, Getränken und sonstigen Genussmitteln".

Darin gehören auch Nebenkosten wie Trinkgelder oder Garderobengebühren. Übernachtungskosten oder Eintrittsgelder für Unterhaltungsveranstaltungen fallen hingegen nicht in die Kategorie "Bewirtung".   
« Last Edit: 26 Dec, 2012, 12:22:03 by spiros »




  • Guest
Γερμανικά, δεν ξέρω, αλλά μου πάει το μυαλό στα τροφεία που σημαίνουν γενικά έξοδα διατροφής.
:))
« Last Edit: 18 Mar, 2007, 03:02:52 by μαρία_πώς »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Ξέρεις ότι ούτε εγώ γνωρίζω γερμανικά, αλλά έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για τα «έξοδα παραστάσεως».



fil

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 543
    • Gender:Female
  • I Love Backgammon!!!
Κι εγώ έξοδα διατροφής το έβαλα, αλλά βρήκα και ένα έξοδα εστίασης.

Μαρία, φιλάκια!!!


fil

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 543
    • Gender:Female
  • I Love Backgammon!!!
Ξέρεις ότι ούτε εγώ γνωρίζω γερμανικά, αλλά έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για τα «έξοδα παραστάσεως».

Α, κάπου σα να το πήρε το μάτι μου κι αυτό, αλλά αυτό που λες αφορά μόνο στα έξοδα διατροφής; Γιατί ο γερμανικός νόμος λέει πως τα Bewirtungskosten αφορούν μόνο τη διατροφή.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Το χειρότερο με τα έξοδα παραστάσεως είναι ότι ορισμένοι χρησιμοποιούν το όρο με τη σημασία του representation expenses.

Αν είναι μόνο για food and drink, ούτε οι δαπάνες φιλοξενίας του Bill ταιριάζουν. Οπότε «έξοδα διατροφής». Τα τροφεία δεν πιστεύω να είναι σωστά εδώ.


hope71

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 117
    • Gender:Female
  • Νους υγιής εν σώματι υγιεί! Η άλλη μου αγάπη...
«Επιχορηγήσεις και λοιπά έξοδα κυλικείου» που είναι η πιο ολοκληρωμένη περιγραφή για το ήδη αναφερόμενο «Έξοδα διατροφής».

Τα «Έξοδα Υποδοχής και Φιλοξενίας» αφορούν έξοδα που γίνονται για τους πελάτες και όχι για τους υπαλλήλους μιας Εταιρείας.


fil

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 543
    • Gender:Female
  • I Love Backgammon!!!
«Επιχορηγήσεις και λοιπά έξοδα κυλικείου» που είναι η πιο ολοκληρωμένη περιγραφή για το ήδη αναφερόμενο «Έξοδα διατροφής».

Ωραία, αυτό θα βάλω συν -εστιατορίου που αναφέρεται στα περισσότερα:

"Επιχορηγήσεις και λοιπά έξοδα κυλικείου - εστιατορίου"

Thx hope71 ;-)


 

Search Tools