Financial Services Compensation Scheme (FSCS) → πρόγραμμα αποζημίωσης πελατών χρηματοοικονομικών επιχειρήσεων, σύστημα αποζημίωσης χρηματοοικονομικών υπηρεσιών

spiros · 15 · 2525

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour
financial services compensation scheme (FSCS) → πρόγραμμα αποζημίωσης πελατών χρηματοοικονομικών επιχειρήσεων, σύστημα αποζημίωσης χρηματοοικονομικών υπηρεσιών

The Financial Services Compensation Scheme is a "statutory fund of last resort" in the United Kingdom, set up under the Financial Services and Markets Act 2000 to compensate customers of "authorised financial services firms" in the event of their insolvency. It consolidated previous compensation schemes into one combined scheme. The scheme covers deposits, insurance policies, insurance brokering, investments, mortgages and mortgage arrangement.
Financial Services Compensation Scheme - Wikipedia, the free encyclopedia

Το FSCS είναι το ταμείο αποζημίωσης ύστατης προσφυγής (compensation fund of last resort) του Ηνωμένου Βασιλείου για τους πελάτες εγκεκριμένων εταιρειών παροχής χρηματοοικονομικών υπηρεσιών.  Το ταμείο δύναται να καταβάλει αποζημίωση εάν μια εταιρεία δεν μπορεί ή είναι πιθανό να μην μπορεί να καταβάλει πληρωμές για απαιτήσεις εναντίον της.  Αυτό συμβαίνει συνήθως διότι δεν δραστηριοποιείται πλέον εμπορικά ή διότι έχει κηρυχθεί έκπτωτη.
Greek | FSCS
« Last Edit: 15 Dec, 2014, 13:00:14 by spiros »




Agent Cadmus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2859
    • Gender:Male
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Συμφωνώ με τη LillyG, ως προς τ'ότι στην κλίμακα που διεξάγεται θα έπρεπε να είναι πρόγραμμα και όχι σύστημα. Απ'την άλλη, αφού το'χουν περάσει ως σύστημα εδώ...




LillyG

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 273
Για να είμαι ειλικρινής, το σύστημα δεν με χαλάει - αν και συνήθως τα schemes "προγράμματα" έχουν καθιερωθεί να λέγονται (βλ. και loyalty scheme, pension scheme, funding scheme, κλπ - που όλα "προγράμματα" αποδίδονται στα ελληνικά).

Αυτό όμως που είναι σίγουρο είναι ότι δεν αποζημιώνονται οι υπηρεσίες, αλλά οι πελάτες, spiros, σωστά;


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour

LillyG

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 273
Ισχύει δηλαδή το first come - first served? Επειδή η τράπεζα το μετέφρασε / απέδωσε έτσι για κάποιους λόγους, πρέπει στο εξής να χρησιμοποιείται ευρέως έτσι;
(δεν ειρωνεύομαι, γνήσια η απορία μου)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour
Εγώ γενικά αποδελτιώνω όρους που βρίσκω από διάφορες πηγές, αν ήμουν αυθεντία σε κάθε θεματολογία θα τους έγραφα μόνους μου, εξ ου και η δημοσίευση στο φόρουμ για αξιολόγηση από συναδέλφους ;)



Agent Cadmus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2859
    • Gender:Male
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Lilly μην το παρεξηγείς, αλλά ενίοτε τα πράγματα κυλούν ερήμην του ίδιου του μεταφραστή...

Παρεμπιπτόντως, το Πρόγραμμα αποζημίωσης πελατών χρηματοοικονομικών υπηρεσιών το βρήκα σε έγγραφο τράπεζας, ενώ αλλού αναφέρεται και ως ταμείο αποζημίωσης χρηματοοικονομικών υπηρεσιών (το αναφέρω έτσι για το φολκλόρ).


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour

Agent Cadmus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2859
    • Gender:Male
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Ε ναι. Η Lilly έχει δίκιο. Εκτός και αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος για να προτιμήσει κανείς την εκδοχή του scheme ως σύστημα έναντι του προγράμματος. Τεσπα...



Agent Cadmus

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2859
    • Gender:Male
  • "Put your sins in a box" whispered the voice.
Σπύρο, δεν έχει να κάνει με εσένα. Εγώ τουλάχιστον το είδα το έντυπο, δεν είναι θέμα ότι αμφισβητώ εσένα. Απλά αναρωτιέμαι... είναι όπως το θέμα της UNDAC που αναφέρθηκε σε άλλο νήμα. Ενώ το βλέπεις το λάθος, το διαπιστώνεις το λάθος, τελικά μένεις εγκλωβισμένος ένεκα της καθιέρωσης μίας απόδοσης. Αυτό μόνο και τίποτε άλλο. :-)



 

Search Tools