συγκρότηση εθνικών κρατών → formation of nation(al) states

Ioannis3891

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 151
    • Gender:Male
...πριν από τη συγκρότησή τους σε εθνικά κράτη
« Last Edit: 12 Nov, 2006, 14:03:57 by wings »


eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Καλημέρα.
Πώς σου φαίνεται το ...before they formed national states;
« Last Edit: 12 Nov, 2006, 12:16:06 by wings »
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw



Ioannis3891

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 151
    • Gender:Male
Γεια σου ρε Ειρήνη... τι λέει η Κέρκυρα; Εκεί δεν είσαι;

πολύ καλό μου ακούγεται, τι λες για το developed into...;

Χαιρετίσματα από Saarbrücken!

Σημείωση συντονιστή: Ειρήνη και Γιάννη, σας παρακαλώ να χρησιμοποιείτε ελληνικό ερωτηματικό.
« Last Edit: 12 Nov, 2006, 12:15:54 by wings »


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Η «συγκρότηση εθνικών κρατών» είναι formation of nation(al) states. Για τη σύνταξη της πρότασής σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το formed και το developed into, αλλά και άλλα λιγότερο συνηθισμένα, π.χ. before they were established as nation states.



eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Γεια σου ρε Τζον! Στην αρχή δε σε γνώρισα (να βάλεις πιο μακρινή φωτογραφία την άλλη φορά:))). Καλά είμαι, αλλά Θεσσαλονίκη, το αγαπημένο μας νησί θα το επισκεφτώ κατά το Δεκέμβρη. Στρασβούργο, πουλάκια μου; Εμ βέβαια... εσείς καλοπερνάτε στας Ευρώπας κι εμείς εδώ πήζουμε! Δώσε πολλά φιλιά στους υπόλοιπους και πιείτε κανέναν καφέ και για μένα στο ac...
« Last Edit: 12 Nov, 2006, 17:23:40 by nickel »
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Συμπέρασμα: Το Saarbrucken είναι μία πόλη που ελληνικά μεταφράζεται Στρασβούργο. :-)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Δεν ξέρω πώς μπερδεύονται αυτά τα παιδιά και μας μπερδεύουν κι εμάς. Το Σααρμπρίκεν είναι η πρωτεύουσα του Σάαρ και απέχει αρκετά χιλιόμετρα από το Στρασβούργο. Γα εξηγήστε μας...


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Πάντως την Ευρώπη την πέτυχαν, χιχι!!!

Και τις πιο διαμφισβητούμενες περιοχές της Δυτικής, θα έλεγα, μάλιστα, αν δεν ήθελα να ξύσω πληγές.


Ioannis3891

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 151
    • Gender:Male
Το ζήτημα είναι πιο απλό απ' ό,τι φαίνεται με την πρώτη ματιά. . .
Το Saarbrücken είναι η πρωτεύουσα του γερμανικού κρατιδίου Saarland και θα βρίσκομαι εκεί/εδώ μέχρι αρχές Μαρτίου καθώς η σχολή μου (Ξένων Γλωσσών Μετάφραση και Διερμηνείας) με υποχρεώνει να περάσω το έβδομο εξάμηνο σε ξένο πανεπιστήμιο. Ωστόσο, αν προσέξετε τη φωτογραφία μου θα δείτε ότι βρίσκομαι μπροστά στο κτίριο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου το οποίο βρίσκεται στο Στρασβούργο το οποίο απέχει από το Saarbrücken 110 χλμ.

Ελπίζω να λύθηκε το ζήτημα... :-)


eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Είδες, ρε Γιάννη; Κατευθείαν να μας παρεξηγήσουν! Φαντάσου τι φήμη έχει το ΤΞΓΜΔ στους μεταφραστικούς κύκλους, για να μας έχουν για τόσο αστοιχείωτους. Το Κοινοβούλιο, αγαπητοί συνάδελφοι! Δεν το είδατε το Κοινοβούλιο; Κρα κάνει!

Στρασβούργο= Πρωτεύουσα της Αλσατίας. Αγαπημένος προορισμός των εν Ζααρμπρίκεν φοιτητών του ΤΞΓΜΔ, λόγω της μικρής απόστασης και των στενών φιλικών σχέσεων με την εκεί ελληνική αποστολή του τμήματος. Επίσης, ό,τι πρέπει για να πάρει κανείς τον «ευρωπαϊκό αέρα» του, καθώς η ποταπή πρωτεύουσα του Ζάαρλαντ κάθε άλλο παρά προσφέρεται για τέτοιου είδους χαρές και συγκινήσεις.
« Last Edit: 13 Nov, 2006, 02:12:49 by eirini »
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Γιατί κάνει κρα;;; Γράφει επάνω ''ΚΥΝΟΒΟΥΛΙΟ''; Ή μήπως μας περάσατε για τύπους που δίνουν σημασία στο image as opposed to substance; Εμείς οι αστοιχείωτοι, το μόνο που ξέρουμε είναι ότι στο Στρασβούργο γίνονται διάφορα μεταπτυχιακά μεταφραστικού, ότι είναι κολλητά στη Γερμανία, και ότι αρχίζει από ''S''. Α.... Και ότι αν πας εκεί μαυριδερός Έλληνας, γυρνάς ασπρουλιάρης Ευρωπαίος. Άλλωστε, σου το είπε ο άνθρωπος: Χαιρετίσματα από Saarbrucken, Ειρηνάκι.... Saarbrucken..... (Φτου, γμτ, ρεζίλι γίναμε πάλι....Το έσωσα καθόλου τουλάχιστον;)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Το Κοινοβούλιο είν' εκείνο; Εγώ νόμισα ότι είναι σιλό (και υπό κατασκευή).


eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Το 'σωσες, το 'σωσες... η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση!

Υ.Γ. Επειδή το έθιξα πριν και τώρα νιώθω τύψεις, καλό είναι και το Ζααρμπρίκεν το καημένο. Ας ήμουν εκεί τώρα κι ας πάνε να κουρεύονται τα institutions.
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Quote
Γεια σου ρε Ειρήνη... τι λέει η Κέρκυρα; Εκεί δεν είσαι;

Πλάκα έχει να μας πεί τώρα ο Ιωάννης ότι από τη φωτογραφία με το laptop κατάλαβε ότι η Ειρήνη είναι στην Κέρκυρα!!!


 

Search Tools