how long is decent?

Soldier · 19 · 3015

tuna

  • Newbie
  • *
    • Posts: 99
    • Gender:Female
Μα το ουσιαστκό exploit (κατόρθωμα, περιπέτεια) δεν έχει καμία σημαντική σχέση με το ρήμα exploit (εκμεταλλεύομαι) ή με το exploitation (εκμετάλλευση)

Από το στόμα μας όχι διαίτερα μορφωμένης Αγγλιδούλας θα μπορούσε να έχει και την έννοια της εκμετάλλευσης. Παρ' όλα αυτά, μάλλον με καμάρι το λέει, οπότε αποσύρω την εκδοχή μου.


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Μάλλον δεν προσέξατε καλά τις παρατηρήσεις του Φίλιπ. Εμένα αυτό με μπέρδευε – «μα δεν έχει κάθε μέρα το γυμνό στη σελίδα τρία;» σκεφτόμουν. Προφανώς όχι. Όταν υπάρχει πένθος, εθνική τραγωδία, η είδηση στη σελίδα τρία (και ένα) παραγκωνίζει το γυμνό. Αλλά για πόσον καιρό; Πόσον καιρό είναι σωστό να κρατάμε την ιστορία στη σελίδα 3 σε βάρος του γυμνού (που είναι το σήμα κατατεθέν της «Σαν»);

Όσο για το exploits, η απάντησή μου: sexploits.

Γενικά σήμερα είμαι λίγο χαμένος (τα χτεσινά ούζα) και έχω δυσκολευτεί να παρακολουθήσω αυτό το νήμα (δεν φταίτε εσείς, φίλτατοι). Το παραπάνω όμως με έκανε να θέλω με κάποιον τρόπο να τροποποιήσω το πρώτο μέρος του αποσπάσματος έτσι ώστε να βγαίνει στο β΄ μέρος κάτι σαν "ως πότε κρατάει/πόσο διαρκεί η σεμνότητα/σοβαρότητα/ενασχόληση με σοβαρά θέματα;"
Nick Roussos



Philip

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 340
    • Gender:Male
  • μεγαλώνουν, μεγαλώνουν ...
Από το στόμα μας όχι διαίτερα μορφωμένης Αγγλιδούλας θα μπορούσε να έχει και την έννοια της εκμετάλλευσης.

Από το μυαλό ένος παραμορφωμένου Άγγλου είναι τα δικά μου.  Δύσκολη η επιλογή ;)))))

@ auditor

κάτι με το 'τηρώ τους τύπους', maybe?
But how shall men meditate in that, which they cannot understand? How shall they understand that which is kept close in an unknown tongue?

THE TRANSLATORS TO THE READER
Preface to the King James Version 1611


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
κάτι με το 'τηρώ τους τύπους', maybe?

Πόσον καιρό κρατάει κανείς τους τύπους; I like, παραμορφωμένε.



 

Search Tools