gross book

Soldier · 16 · 2801

Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Αχ παιδιά, έχω κολλήσει...δεν ξέρω πώς να πω το ''gross book''...το μόνο που μου έρχεται στην κεφάλα είναι το ''χοντροκομμένος'' αλλά είναι τελείως off...Don't want that one...(α λα ''Little Britain'')
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Άθλιο βιβλίο;
Θα πρότεινα και "για τα μπάζα", αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζει στο register της Μάργκαρετ Άτγουντ. :)

(Ντουζ πουάν για την υπογραφή! Δικό σου;)



Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Έχω πει πολλά πετυχημένα (το ψώνιο της γειτονιάς τώρα και στο σπίτι σας:PPPP) αλλά όχι αυτό είνα παρμένο απ' τις γνωστές "ψείρες" του 9 της Ελευθεροτυπίας...Καλό το άθλιο αλλά πιο πολύ θα μου ταίριαζε κάτι στο χοντροκομμένο, ανέμπνευστο...Έλα, έλα, δεν καθόμαστε τώρα, σκέψου κάτι άλλο:PPP
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Το"gross" προς το χυδαίο περισσότερο πηγαίνει. Μήπως θα μπορούσαμε να ξέρουμε για ποιο βιβλίο προορίζεται ο χαρακτηρισμός;


Προσθήκη: ΟΚ, το είδα.
Here we have all these gross books like Captain Underpants
« Last Edit: 23 May, 2007, 21:32:32 by nickel »



Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Για να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοώ here's wikipedia's link to ''captain underpants''...

https://en.wikipedia.org/wiki/Captain_Underpants
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;


Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
το έγραψα και στο άλλο μου post αλλά δεν μπορώ να μην το βροντοφωνάξω...το captain underpants κυκλοφορεί στην Ελλάδα από τις Modern Times και έχει μεταφραστεί ως ...."Καπετάν Βράκας" ΑΨΟΓΟ, ΘΕΪΚΟ, ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ!
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Για να επανέλθουμε στο gross book, «βιβλίο με χοντροκομμένο χιούμορ» είναι η ακριβής μετάφραση – σύγκρινε μήκος. «Χαζοβιβλίο» δεν είναι ακριβές – αλλά είναι σύντομο. Κάτι ανάμεσα; (Όπως στα καλοχτυπημένα φάουλ;)


Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Κάτι τότε σε "κακόγουστο" ή "χονδροειδές";;;
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Κάτι τότε σε "κακόγουστο" ή "χονδροειδές";;;

Το «κακόγουστο» μ' αρέσει. Το «χονδροειδές» όχι.


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
"Βιβλίο απ' αυτά που διαβάζει ο Όντιτορ" πώς σας φαίνεται; Μακρύ, ε;

Θα ραφινάρω λίγο μια παραπάνω πρόταση λέγοντας "βιβλίο χοντροκομμένου/χονδροειδούς χιούμορ". Εμένα πάλι το κακόγουστο δεν μου αρέσει, γιατί υπάρχουν πολλές περιπτώσεις χονδροειδούς χιούμορ που τις θεωρώ ιδιαίτερα καλόγουστες (Άλλο πάλι και τούτο)


[off topic:] Στρατιωτίνα, άσε κάτω τον φακό μου
Nick Roussos


Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Νομίζω πως το κακόγουστο ταιριάζει πιο πολύ γιατί μιλάει για παιδικό βιβλίο (άρα δεν νομίζω πως θα έβγαζαν παιδικό βιβλίο με χοντροκομμένα αστεία)...Νομίζω πως αναφέρεται περισσότερο στον τίτλο,την εμφάνιση και την έμπνευση για ένα τέτοιο βιβλίο ("Καπετάν Βράκας-οι καμπινέδες επιτίθενται" ή κάπως έτσι).

Υ.Γ.1 O φακός είναι δικός μου, δικός μου, δικός μου!
Y.Γ. Ε, βασικά ουδεμία σχέση με στρατό, από ένα Soldier of fortune εμπνεύστηκα.
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Κοίτα, τα χοντροκομμένα αστεία δεν είναι απαραιτήτως σεξουαλικά. Η πιτσιρικαρία μου κατουριέται στα γέλια κάθε φορά που αναφερόμαστε σε κάθε λογής προϊόντα απόρριψης του ανθρώπινου οργανισμού, τη σχετική διαδικασία, τον χώρο όπου αυτή γίνεται, τα τυχόν λεκιασμένα εσώρουχα από αποτυχημένες προσπάθειες και ούτω καθεξής.

(Αγαπημένο χιτ: Έσβησες το φως του καμπινέ)
Nick Roussos


Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Τς Τς Τς...Να πω απλώς ότι λυπάμαι τα παιδιά would be an understatement...Σοβαρά τώρα αναγκαστικά μάλλον θα μείνω στο κακόγουστα λόγω έλλειψης χώρου και χρόνου...

Y.Γ. Να υποθέσω πως το "For those about to rock" σκονίζεται δίπλα στο χιλιοπαιγμένο "Μαύρη ζωή" της Τσίλα;;;;
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Θα σοβαρέψω: δεν έχω συντονίσει καν την τηλεόραση στο Alter. Έχω μάθει ότι υπάρχουν αυτά τα κατασκευάσματα από την εκπομπή του Λαζόπουλου.

Το For Those About to Rock δεν σκονίζεται. Περιστρέφεται περήφανο στο πικ-απ (ναι, το έχω σε βινύλιο) εναλλάξ με το Back in Black, το Chinatown, το Live at Leeds, το IV και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις.
Nick Roussos


Soldier

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 989
    • Gender:Female
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Δεν με πείθεις, δεν με πείθεις, δεν με πείθεις (εκτός κι αν μου χαρίσεις τα βινύλια:PPPP)
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;


 

Search Tools