rough-touch football league → ερασιτεχνικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου

auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Αλλά τώρα που το λες, το κρίκετ το παρακολουθώ πιο άνετα.
Εγώ πάλι, όταν έχω αϋπνίες φτιάχνω ένα ωραίο χαμομήλι.

Πήγε να μου'ρθει και μένα το ερασιτεχνικό ράγκμπι, αλλά μετά θυμήθηκα ότι στη δική μας ήπειρο, ράγκμπι λέγεται αυτό που παίζεται στις Βρεταννικές Νήσους και τη Γαλλία, όπως Αμερική, αλλά χωρίς τις πανοπλίες και με πολύ περισσότερη κλωτσοπατινάδα... Και μάλιστα στην ίδια μορφή, είτε από ερασιτέχνες είτε από επαγγελματίες.

Δεν ξέρω αν κολλάει, Αλεξάνδρα, αλλά αν πρόκειται για διαλόγους, μήπως τους έβαζες απλώς να λένε "πάμε για μπάλλα" και μετά να έβγαζε συμπέρασμα ο θεατής περί τίνος πρόκειται;

Edit: Ρε τι κακό, να μην μου πάει το χέρι να γράψω την μπάλα με ένα "μ". (Σας πρόλαβα, σας πρόλαβα :-))
« Last Edit: 05 Jan, 2007, 18:56:06 by auditor »
Nick Roussos


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εγώ πάλι, όταν έχω αϋπνίες φτιάχνω ένα ωραίο χαμομήλι.

Μα το όνομά σας το έχει σήμερα και δεν μ' αφήνετε να χαρώ; Ο ένας δεν μ' αφήνει να γλιτώσω τις «διαφυγούσες εξοικονομήσεις» μου (τι θεϊκή φράση, Θεέ μου!), ο άλλος δεν μ' αφήνει να δω κρίκετ όταν έχω αϋπνίες... μα, δεν είστε παιδιά εσείς.:-)

Συμφωνώ, πάντως, με το «πάμε να παίξουμε μπάλα».

Στάθη, εδώ να δεις αποδόμηση.
« Last Edit: 05 Jan, 2007, 17:44:27 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



zephyrous

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3698
    • Gender:Male
Αλεξάνδρα, μπορείς να μας δώσεις τους υπότιτλους; Στέκει αυτό που λέει ο Νίκος, πάντως. Βίκη, τα παιδιά πάνε για μπάλα, δεν ξέρουν το ρήμα "παίζω". Πάνε να σπάσουν παΐδια και να κυλιούνται στις λάσπες. :)


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Επειδή είναι λίγο σοβαρό το κλίμα των υποτίτλων, δηλαδή δεν πρόκειται για την ταινία, αλλά για τον σχολιασμό που θα μπει δωράκι στο dvd, και μετά από ενημέρωση από την εταιρεία για κάποιες προαποφσισμένες αποδόσεις όρων, κατέληξα στο "ερασιτεχνικό πρωτάθλημα".


rnylk

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 127
    • Gender:Female
Αχ αυτοί οι υπότιτλοί! Το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα μ' αρέσει αν και αυτό το παιχνίδι μου κάνει σαν κάτι ανάμεσα σε ρακμπι και πάρε τον παππά. Άλλωστε αν έχει δει οποιοσδήποτε ελληνικό ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο θα καταλάβει πολλά!


Ούτε καν. Αλλά τώρα που το λες, το κρίκετ το παρακολουθώ πιο άνετα, όπως και το χόκεϊ.

Μιλάμε για χόκεϊ επί χόρτου; Γιατί το επί πάγου μου αρέσει πολύ αλλά δεν θα το έλεγα και ευγενές σπορ



I think perhaps the most important problem is that we are trying to understand the fundamental workings of the universe via a language devised for telling one another when the best fruit is.
Terry Prachett


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Για το επί πάγου μιλάμε και δεν το κατατάξαμε στα ευγενή. Στα ευγενή ανέφερε ο Νίκος το μπέιζμπολ και το κρίκετ.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools