oil's variables → μεταβλητές παράμετροι του λαδιού

aleka · 5 · 3336

aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Long time no see...
Ελπίζω να είστε όλοι καλά. Σας έχω επιθυμήσει τρομερά!!

Μεταφράζω ένα κείμενο για το ελαιόλαδο και κόλησα στη φράση oils variables.

Η πρότασή μου είναι η εξής:

"Olive variety, growing conditions and region all affect an oil's flavor and quality. Oils produced in a particular geographic area generally share a similar character, but are by no means identical, due to the profound influence of each microclimate and oils variables. Brilliant green Italian Tuscan oils, for instance, usually taste rich and fruity with peppery accents, while southern Italian oils are generally more delicate and mellow."

Το ερώτημά μου είναι αν το variables στην προκειμένη περίπτωση αναφέρεται σε προσμίξεις, επιμέρους ποικιλίες ή απλά σε κάποιες παραμέτρους που αφορούν το λάδι.

Ευχαριστώ πολύ! Ανυπομονώ να τα πούμε σύντομα.
Έχω και φωτογραφίες από το γάμο -αν και έχουν περάσει ήδη 6 μήνες-  να σας δείξω...Νίκοοοοο!!!
« Last Edit: 04 Apr, 2007, 18:15:43 by wings »
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


banned13

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2972
    • Gender:Female
Καταρχάς, μήπως πρέπει να πούμε oil's variables;
Η γνώμη μου είναι ότι εννοεί τις διάφορες μεταβλητές παραμέτρους του λαδιού που αλλάζουν ανάλογα με το μικροκλίμα και διάφορους παράγοντες που λειτουργούν σε μια γεωγραφική περιοχή.
Δηλαδή, δεν νομίζω ότι εννοεί προσμείξεις, ούτε διαφορετικές ποικιλίες.



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Πάνω που κάτι τέτοιο πήγαινα να γράψω (αλλά πού να μ' αφήσει η κουμπάρα, Αλέκαααα!)...

Τις ποικιλίες τις λέει από πάνω (olive varieties). Όπως φαίνεται από τη ροή του κειμένου, αναφέρεται γενικά κι αόριστα σε όλες τις άλλες μεταβλητές που επηρεάζουν την παραγωγή. Όπως ακριβώς το λέει η Αλεξάνδρα.


aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Αλεξάνδρα, καλησπέρα!

Το κείμενο μου λέει oils variables και αυτό με μπέρδεψε λίγο. Συμφωνώ μαζί σου ότι το κείμενο παραπέμπει γενικότερα στα επιμέρους χαρακτηριστικά που έχει το ελαιόλαδο ανάλογα με τον τόπο παραγωγής του, αλλά ήθελα να είμαι σίγουρη οπότε και έθεσα το ερώτημα στο βαρύ πυροβολικό.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Καλή συνέχεια!!

Αλέκα
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.



aleka

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
  • no rest for the wicked...
Καλησπέρα Νίκο!

Μου αρέσουν τρομερά οι καινούριες σας φωτογραφίες!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

ΥΓ: Αν προλάβω και τελειώσω το κείμενο σήμερα, υπόσχομαι να στείλω φωτογραφίες!
Destruction leads to a very rough road, but it also breeds creation.


 

Search Tools