Proz.com - Αξίζει τον κόπο;

angel10

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 9
Μέσα απο αυτό το forum ανακάλυψα την ιστοσελίδα του proz κι αναρωτιόμουνα αν αξίζει τον κόπο (και τα χρήματα) να γραφτώ στο εν λόγω site. Πόσο εύκολο είναι να βρεις κάποια δουλειά, κατά πόσο γίνονται ομαλά οι πληρωμές και πόσο εξασφαλισμένες είναι αυτές οι συνεργασίες;


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Το να πάρεις δουλειές δεν είναι απαραιτήτως εύκολο, ιδίως για νέους. Πάντως είναι παράδεισος για outsourcers καθώς βρίσκουν φτηνές τιμές ή ποιότητα εάν έχουν διάθεση να πληρώσουν κάτι παραπάνω.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Συμφωνώ με τον Σπύρο.

Πάντως, ένα από τα ισχυρότερα εργαλεία του Proz.com εἰναι το Blue Board, όπου μεταφραστές από όλη την υφήλιο βαθμολογούν τα μεταφραστικά γραφεία με βάση τη συμπεριφορά τους στις πληρωμές και την επικοινωνία κι έτσι νιώθεις ότι δεν πας ξυπόλητος στ' αγκάθια.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Carolyn

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 133
    • Gender:Female
  • Sailing off into the sunset...
Εγώ θα έλεγα ότι, ναί, αξίζει τον κόπο, γιατί μέσω το Proz, έχω βρεί πελάτες αλλά και πιό το συμαντικό, με βρήκανε πελάτες. Με κάποιους συνεργάζομαι συνεχώς τώρα, με άλλους όχι τώσο συχνά. Θα μού πείς δέν χρειάζεται να πληρώσεις για να έχεις το προφίλ σου εκεί, αλλά το να μπωρείς να μπείς στο Blue Board, και για τις άλλες δυνατότητες που έχεις, εγώ πιστεύω ότι αξίζει να πληρώσεις. Εγώ το χρησιμοποιώ καθεμερινά το σαϊτ αυτό.




stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Χωρίς να έχω προσωπική πείρα, το ProZ αξίζει σίγουρα τα λεφτά του, με την προϋπόθεση όμως ότι κυνηγάς ή σκοπεύεις να κυνηγήσεις ξένα γραφεία. Εάν ενδιαφέρεσαι για την ελληνική αγορά, πολύ αμφιβάλλω αν αξίζει τον κόπο.



 

Search Tools