Όποτε μπαίνω στο Τρανσλάτουμ σαν guest η σύνδεση αρχίζει να σέρνεται και μετά από λίγο πέφτει και πρέπει να ξαναμπώ

spiros · 9 · 3610

spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ειρήνη δεν έχω ιδέα. Θα μου φαινόταν πολύ περίεργο εάν για αυτό φταίει κάτι που να έχει να κάνει με το τρανσλάτουμ. Δοκίμασες με άλλο υπολογιστή;

Quote
Με συγχωρείς αν σε ενοχλώ, αλλά έχω μια ερώτηση. Την τελευταία εβδομάδα, όποτε μπαίνω στο Τρανσλάτουμ σαν guest, ακούω το δίσκο του λάπτοπ να γυρίζει κι αναβοσβήνει κι εκείνο το φωτάκι δίπλα στην ένδειξη της μπαταρίας, κάτω από την οθόνη. Η σύνδεση αρχίζει να σέρνεται και μετά από λίγο πέφτει και πρέπει να ξαναμπώ. Γιατί συμβαίνει αυτό; Ακολουθεί κανείς τα ίχνη μου και φτάνει ως τις θύρες; (ή,ακόμη χειρότερα, και πιο μέσα;) Μου συμβαίνει μόνο σ' αυτό το σάιτ και μόνο όταν μπαίνω σαν guest. Να ανησυχήσω;!!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Να πάψει να μπαίνει ως guest. Στο σπίτι μας δεν μπαίνουμε σαν μουσαφίρηδες. Άντε μην αγριέψω τώρα.:-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Σπύρο, να 'σαι καλά.

Βίκυ, δε θα το ξανακάνω!
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
....και έπεται συνέχεια.
Τελικά δεν μου έφταιγε το Τρανσλάτουμ το καημένο, ο σκληρός μου δίσκος είχε πρόβλημα. Πήγα το μηχάνημα εκεί που το αγόρασα (στο μαγαζί από Μ) και μετά από ένα τεστ με πληροφόρησαν πως «χτυπούσε» και ήθελε άλλαγμα. Εν τω μεταξύ μου είχε αρχίσει και κάτι άλλες επαναστατικές συμπεριφορές (σαν το ποντίκι της Τέσσης ένα πράγμα!), οπότε πήγε σούμπιτος για πέταγμα. Οι τσιριμόνιες στο Τρανσλάτουμ μάλλον ήταν διαβολική σύμπτωση... 120 ευρώ κι έναν κοινούριο σκληρό αργότερα, ο υπολογιστής μου υγιαίνει.
Αλλά μου έχει δημιουργηθεί μια τεράστια απορία, κι επειδή πολλοί από εσάς έχουν πείρα από αυτά -ενίοτε και πικρή-, όποιος ξέρει κάτι, ας μου απαντήσει: Είναι δυνατόν σκληρός δίσκος 15 μηνών να χαλάσει, έτσι απλά, σε σημείο που να μην τον στρώσουν ούτε δύο φορμάτ; Ιούς δεν είχα. Σκουλήκια δεν είχα. Άλογα δεν είχα. Σε τι σόι φρικτά βασανιστήρια μπορεί τον επέβαλα για να φτάσει ένα βήμα πριν το κάψιμο; Δηλαδή όλα αυτά τα μαραφέτια έχουν τόσο μικρή ημερομηνία λήξης;


(Τώρα θα εμφανιστεί η Βίκυ και θα μου πει ότι δεν του μιλούσα γλυκά και τρυφερά κι ότι δεν του εξήγησα σε τι έξοδα και φασαρία με έβαλε. :ΡΡΡΡΡ)
« Last Edit: 16 Jan, 2007, 00:42:54 by eirini »
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854546
    • Gender:Male
  • point d’amour
Ναι, οι σκληροί δίσκοι χαλάνε σχετικά εύκολα. Για μεγαλύτερη αξιοπιστία συνιστώ δίσκους SATA. Έχουν συνήθως 5 χρόνια εγγύηση.

Η διαμόρφωση δεν διορθώνει σφάλματα στο υλικό του δίσκου. Υπάρχουν ωστόσο ειδικά προγράμματα Regeneration (ψάξε στο Διαδίκτυο για hard disk regeneration) τα οποία μπορούν να βοηθήσουν.


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Ναι, οι σκληροί δίσκοι χαλάνε σχετικά εύκολα. Για μεγαλύτερη αξιοπιστία συνιστώ δίσκους SATA. Έχουν συνήθως 5 χρόνια εγγύηση.

Η διαμόρφωση δεν διορθώνει σφάλματα στο υλικό του δίσκου. Υπάρχουν ωστόσο ειδικά προγράμματα Regeneration (ψάξε στο Διαδίκτυο για hard disk regeneration) τα οποία μπορούν να βοηθήσουν.
Ο τρόπος έγκαιρης ενημέρωσης και λήψης μέτρων είναι εδώ


eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Αααα, τώρα κατάλαβα γιατί ο δίσκος μου επαναστάτησε (Σπύρο, SATA είναι - ήταν).
Κάθε φορά που ξύλιαζαν τα χέρια μου από την πληκτρολόγηση, τα έβαζα δίπλα στο ανεμιστηράκι και ζεσταίνονταν σε χρόνο μηδέν! Έπρεπε να είχα ανησυχήσει από τότε... αλλά δεν σας ήξερα ακόμη! Σας ευχαριστώ και τους δύο. :)) Τρέχω για κατέβασμα.
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw



eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Εμ, βέβαια. Μη δεις εσύ νήμα για κάψιμο... Άμα κλείσεις το τηλέφωνο, θα σε περάσουμε κι εσένα ένα τεστ. :))
« Last Edit: 16 Jan, 2007, 16:03:54 by eirini »
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


 

Search Tools