Νομιμοποίηση του Κόμματος των Παιδοφίλων (PNVD)

Guest · 31 · 7702

banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Δύσκολο θέμα βαλθήκατε να συζητήσετε, ακόμα κι αν γίνεται εύκολο με την αυτόματη και αντανακλαστική αντίδραση. Εγώ, παρότι πατέρας (και εξίσου Κρητικός με τον Γιάννη σ' αυτά τα πράγματα), προτιμώ να μην αντιδρώ αντανακλαστικά ακόμα και σ' ένα τόσο «απλό» θέμα.

Σκέφτομαι λοιπόν να μην αφήσω ολομόναχη την Καλλιόπη. Θα προτιμούσα πρώτα να δω ακριβώς τι ζητούν και με ποια επιχειρήματα. Ύστερα θα ήθελα να δω πού στήριξε το δικαστήριο την απόφασή του. Οι Ολλανδοί έχουν έναν σοβαρό πολιτισμό και δεν είμαι πρόθυμος να τον παραβλέψω έτσι εύκολα.

Στη συνέχεια, θα ήθελα να σκεφτώ: πού θέλουμε να είναι τα διάφορα «τέρατα» αυτού του κόσμου (οι παιδεραστές, οι χιτλερικοί, αραδιάστε εδώ όσους εσείς θεωρείτε τέρατα); Έξω, στα ανοιχτά, να τους βλέπουμε και να τους ακούμε, να μοιραζόμαστε το δηλητήριό τους, αλλά και να το αντικρούομε και να το προλαβαίνουμε ταυτόχρονα; Ή κρυμμένοι, στην παρανομία, να κάνουν ό,τι κάνουν στα μουλωχτά; Και να ξεχνάμε ότι ζουν ανάμεσά μας;

Δεν έχω έτοιμες απαντήσεις. Και δεν έχω πάρει θέση. Αλλά προτιμώ να μην αντιδρώ αντανακλαστικά και χωρίς επαρκή πληροφόρηση.


F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Και κάτι άλλο, που θεωρώ σημαντικό: Η δημιουργία ενός κόμματος του οποίου εκπρόσωποι ταξιδεύουν (και εκτός συνόρων παρακαλώ) και προωθούν τους σκοπούς τους, συσπειρώνει εννόμως τους οπαδούς αυτής της ιδεολογίας (και τους πολέμιούς της, βεβαίως).



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Εδώ, για παράδειγμα, με ημερομηνία 10/10, λέει (Niet) ότι δεν κατάφεραν να συγκεντρώσουν ούτε τις 570 δηλώσεις υποστήριξης που απαιτούνται για να μπορέσουν να κατέβουν στις εκλογές. Μήπως ήταν αναγκαία αυτή η εκδήλωση απέχθειας για τον ίδιο τον ολλανδικό λαό;


Από το BBC (5/10):
Dutch paedophile party in trouble
A Dutch political party formed by a group of paedophiles is unlikely to take part in the country's November elections due to a lack of support.

The Brotherly Love, Freedom and Diversity Party (PNVD) said it had only gathered 100 of the 570 signatures needed by the 10 October deadline.

...

The group would need around 60,000 votes to win just one seat in parliament, and pollsters have estimated that the party would have barely gained 1,000 votes in the national election.
« Last Edit: 11 Oct, 2006, 15:17:34 by nickel »


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
Δεν έχω έτοιμες απαντήσεις. Και δεν έχω πάρει θέση. Αλλά προτιμώ να μην αντιδρώ αντανακλαστικά και χωρίς επαρκή πληροφόρηση.

Και πολύ καλά κάνεις, Νίκο. Ενημερώσου, λοιπόν.
Το θέμα είναι εξαιρετικά σοβαρό και αφορά όλους μας. Επ'ουδενί δεν θα το χαρακτήριζα απλό, πάντως.

Η κορυφή του παγόβουνου είναι, η ίδρυση του κόμματος αυτού, που μεθοδεύει τη νομιμοποίηση των σκέψεων και των πράξεων των ανθρώπων αυτών. Και δεν μιλάμε για μεροκαματιάρηδες...




banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Επ'ουδενί δεν θα το χαρακτήριζα απλό, πάντως.

«Απλό» με τη σημασία ότι ακούγεται τόσο τερατώδες που προκαλεί παβλοφικές αντιδράσεις. Τις οποίες προσπαθώ να αποφεύγω για να μη νιώθω σκυλάκι.


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Δεν έχω καταλάβει ακριβώς το πνεύμα της συζήτησης. Μου φαίνεται ότι κουβεντιάζουμε αν το κόμμα των παιδόφιλων θα κάνει πραξικόπημα για να καταλάβει την εξουσία στην Ολλανδία και να επιβάλλει τις προτάσεις του ως νόμους. Φυσικά, κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει, όπως δεν πρόκειται να ψηφιστούν τέτοιες προτάσεις στην ολλανδική βουλή. Επίσης, γνώμη μου είναι ότι σε μια δημοκρατία (το αν είναι και τι δημοκρατία είναι, αποτελούν περιεχόμενο διαφορετικής συζήτησης) τέτοιου είδους απαγορεύσεις (εντάξει, αποδέχομαι τις απαγορεύσεις των ναζιστικών κομμάτων στη Γερμανία, υπάρχει όμως ένα φρικώδες προηγούμενο) λειτουργούν συσπειρωτικά κι επιφέρουν διαφορετικά αποτελέσματα από τα αναμενόμενα. Η παιδική πορνεία και εργασία βρίσκονται σε έξαρση, το εμπόριο παιδιών και η ενδοοικογενειακή βία και η σεξουαλική κακοποίηση παιδιών στην οικογένεια, το ίδιο. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αποτελούν πολύ σημαντικότερα προβλήματα από τα βλήματα του συγκεκριμένου κόμματος, που είμαι σίγουρος ότι δεν θα αποκτήσουν καμία πολιτική εξουσία.
« Last Edit: 16 Oct, 2006, 02:52:09 by σα(ρε)μαλι »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


dinomachi

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 628
    • Gender:Female
  • The word is not enough...
«Απλό» με τη σημασία ότι ακούγεται τόσο τερατώδες που προκαλεί παβλοφικές αντιδράσεις. Τις οποίες προσπαθώ να αποφεύγω για να μη νιώθω σκυλάκι.

Τερατώδες χαρακτηρίζεις τι ακριβώς; Την ίδρυση του κόμματος αυτού ή την πρακτική της παιδοφιλίας/παιδεραστίας που χάνεται στα βάθη των αιώνων;

Άτοπο το παράδειγμα...


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Διάβασα λοιπόν στη Wikipedia δυο-τρία πράγματα και νομίζω ότι καλό θα είναι τώρα να τους βάλουν κάπου για μια ιατρική παρακολούθηση και να ασχοληθούν οι αρχές με τα πιο σοβαρά και διαδεδομένα και καθημερινά φαινόμενα που ταλανίζουν πολύ κόσμο (συμφωνώ, Κώστα) – και τα παιδάκια καλό θα είναι να τα προσέχουν λίγο περισσότερο οι γονείς τους και οι δάσκαλοί τους.


FoReIgNeR

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 725
    • Gender:Female
Παλιά ένας παππούς που χαϊδεύει ένα πιτσιρικάκι μας επειδή ήταν χαριτωμένο ήταν οικεία εικόνα και φυσικά αθώα πράξη στοργής. Αν λοιπόν φτάσουμε στο σημείο να βλέπουμε οποιονδήποτε πάει, με καλές προθέσεις βεβαίως, να χαϊδέψει ένα μωρό στις μέρες μας με καχυποψία, τότε θεωρώ ότι έχουν πετύχει το σκοπό τους οι απανταχού παιδεραστές, παιδόφιλοι ή όπως αλλιώς θέλετε να τους πείτε.
Οτιδήποτε τόσο επικίνδυνο δημοσιοποιείται έστω και για να τύχει της απόρριψης της πλειοψηφίας, δεν παύει να αποτελεί "πηγή κακού", η οποία μπορεί να επηρεάσει ανθρώπους που δεν θα καθίσουν να το ψάξουν τόσο πολύ όσο εμείς ή άλλοι σαν εμάς. Υπάρχουν άνθρωποι που αρέσκονται να βλάπτουν. Μια τοις χιλιοίς να μην τους έχει περάσει από το μυαλό να διαπράξουν ΚΑΙ τέτοιο έγκλημα, αν δουν ότι ενοχλεί τον κόσμο, ποιος μας λέει ότι δε θα αποπειραθούν έστω να μιμηθούν αυτούς τους "ανθρώπους"; Είμαστε δηλαδή τώρα για να πολλαπλασιάζουμε κάτι τέτοια μιαρά κρούσματα αντί να τα καταπολεμούμε; Λίγα έχουμε να καταπολεμήσουμε στη ζωή μας που μόνο ήσυχη και αθώα δεν είναι, για να προσθέσουμε και άλλα; Ναι, αν είναι να καταπιέσουμε κάποιους σ'αυτόν τον κόσμο ας είναι τέτοιοι άνθρωποι.
Για την Ολλανδία ως χώρα αμφιβάλλω για την ποιότητα της δημοκρατίας της. Για μένα μια καινούρια μορφή δημοκρατίας τείνει να διαμορφωθεί, η "αναρχική δημοκρατία", όπου από ένα σημείο και έπειτα οι άνθρωποι θέλοντας να μην καταπιέζουν κανέναν και να αποδέχονται τους πάντες και τα πάντα νομιμοποιούν ναρκωτικά και γίνονται πολύ ελαστικοί με τους άλλους (π.χ. εγκληματίες). Δεν είπε κανείς να ζήσουμε ένα νέο Μεσαίωνα, όμως όποιος έχει ασελγήσει σε παιδί κατά συρροήν και έχει κατ' επέκτασιν καταστρέψει την πολύτιμη αθωότητα του για μένα αξίζει θανατική ποινή και μόνο. (συγγνώμη για τις μπερδεμένες σκέψεις αλλά ήρθε το παράπονο και με έπνιξε)
And my heaven is wherever you are ...


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Νομίζω ότι δόθηκε υπερβολική έκταση στην πρωτοβουλία κάποιων άρρωστων ανθρώπων επειδή η αρρώστια τους θίγει τις πιο ευαίσθητες χορδές μας. Ταυτόχρονα όμως, καθημερινά, στην Ολλανδία αλλά και γύρω μας, γίνονται εγκλήματα σε βάρος ψυχών και σωμάτων, όχι από κάποιους άρρωστους, αλλά για το άνομο κέρδος κάποιων. Το κίνητρο έχει μεγάλη σημασία όταν αντικρίζουμε τον εγκληματία: π.χ. άλλο η ενδοοικογενειακή βία και άλλο το εμπόριο παιδιών, το εμπόριο οργάνων, η παιδική πορνεία (ή η πορνεία γενικότερα) κ.λπ.


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
To πιο ενδιαφέρον στην υπόθεση αυτή δεν είναι τόσο το ότι εμφανίστηκε σε ενα ευρωπαϊκό κράτος-μέλος μια ομάδα ανθρώπων που αποφάσισε να ιδρύσει ένα κόμμα για να νομιμοποιήσει, υποθέτω, αυτή την παράνομη στα περισσότερα ευρωπαϊκά κράτη πράξη-συμπεριφορά αλλά το οτι το κράτος της Ολλανδιας το έκρινε ως νόμιμο με κριτήριο τη νομιμότητα αδιαφορώντας για οποιαδήποτε σκοπιμότητα. Στην Ε.Ε και στην Ελλάδα, ειδικότερα, μετά από ευρωπαϊκη νομοθετική πρωτοβουλία (Απόφαση-Πλαίσιο) η κατοχή και μόνο πορνογραφικού υλικού μπορεί να οδηγήσει μέχρι και 10 χρόνια κάθειρξη. Και ως πορνογραφικό υλικό θεωρείται ακόμα και η  απεικόνιση προσποιητής ή εικονικής ασελγούς πράξης. Όταν η κατοχή πορνογραφικού υλικου έχει τέτοια αντιμετώπιση σε ευρωπαϊκό επίπεδο, θα περίμενε κανείς μια αρνητική δικαιοδοτική κρίση περί της νομιμότητας  ενός κόμματος  παιδοφίλων. Και όμως, εφόσον το κόμμα αυτό επιδιώκει τη νομιμοποίηση μιας παράνομης συμπεριφόρας, μέσα από νόμιμους διάυλους και διαδικασίες τότε ο σκοπός του δεν είναι παράνομος και ορθώς το δικαστήριο έκρινε αποφεύγοντας οποιαδήποτε κρίση σκοπιμότητας.

Κατ΄εμέ όμως μεγαλύτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν περιπτώσεις όπως η μη αδειοδότηση σωματείου με επωνυμία "Σύλλογος νεολαίας μειονότητας ν. Εβρου" με το αιτιολογικό ότι ο όρος μειονότητα δεν είναι σαφής και παραπέμπει και σε εθνική μειονότητα γεγονός που αντίκειται στη δημόσια τάξη(ΑΠ 56/2006).

Τα παραπάνω παραδείγματα είναι περιπτώσεις όπου δοκιμάζονται τα όρια των αντοχών της δημοκρατίας και της ελευθερίας ενός κράτους και μιας κοινωνίας.
Το θεμελιώδες σε μια πραγματική δημοκρατία που τη διαφοροποιεί απο τα λοιπά πολιτεύματα-καθεστώτα είναι ότι οι τόσο οι φορείς όσο και οι  ιδέες οι ίδιες, όσο άρρωστες και αν ειναι δεν απαγορεύονται παρά μόνο ίσως η υλοποίηση τους αν κρίνεται οτι αυτή μπορεί να βλάψει και πάντοτε μέσα σε ενα προβλεπόμενο συντεταγμένο πλαίσιο.
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||



F_idάνι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3077
    • Gender:Female
Quote
τόσο οι φορείς όσο και οι  ιδέες οι ίδιες, όσο άρρωστες και αν ειναι δεν απαγορεύονται παρά μόνο ίσως η υλοποίηση τους αν κρίνεται οτι αυτή μπορεί να βλάψει και πάντοτε μέσα σε ενα προβλεπόμενο συντεταγμένο πλαίσιο.

Γιατί όμως ξαφνικά το θέμα είναι το αν και κατά πόσο οι συγκεκριμένοι κύριοι έχουν νόμιμο δικαίωμα να ιδρύσουν κόμμα; Φυσικά και έχουν, όλοι μας δεν έχουμε; Κατ' εμέ, και πιστεύω ότι οι περισσότεροι συμφωνούμε σε αυτό, το λυπηρό είναι ότι η κοινωνία μας δέχεται να παίζει κρυφτούλι μέσα από παραθυράκια νόμων και βαφτίσματα ιδεολογικά, και αγοραπωλησίες τηλεοπτικού χρόνου. Εγώ πάντως έχω απηυδήσει από αυτό το κρυφτούλι, δεν ξέρω για εσάς. Συμφωνώ για το κομμάτι περί σκοπιμότητας, αλλά επειδή η σκοπιμότητα είναι από τη φύση της αόριστη, εγώ θα το βάφτιζα νομοθετικό και νομολογικό κενό.

Επίσης, δεν τίθεται εδώ θέμα νοσηρότητας ή προτίμησης, αλλά μιας εγκληματικής πρόθεσης και καταπάτησης ανθρωπίνων δικαιωμάτων (Δεν εννοώ μόνο το κομμάτι των διακηρύξεων, αλλά το αυτονόητο κομμάτι κατοχής και διακίνησης πορνογραφικού υλικού- και το αυτονόητο προηγούμενο που όλοι υποψιαζόμαστε αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ (;) δε μπορεί (;) να αποδείξει ότι έχουν διαπράξει οι συγκεκριμένοι κύριοι). Θα επαναλάβω ότι το θετικό από όλη αυτήν την ιστορία είναι ότι  η ίδια η κοινωνία έχει την ευκαιρία να αφυπνιστεί και να ληφθούν έτσι πολιτικά μέτρα για μια πιο προστατευτική νομοθεσία και γενικά ατομικές προφυλάξεις για την πρόληψη αυτών των φαινομένων- και με αυτό εννοώ ΚΑΙ ψυχολογική πρόληψη. Οι περισσότεροι από τους ανθρώπους που φέρονται βάναυσα στα παιδιά ήταν (και ίσως είναι) οι ίδιοι τους θύματα βάναυσης μεταχείρισης κυρίως από το συγγενικό τους περιβάλλον. Η κοινωνία που τρώει τα παιδιά της (και ως Έλληνες το ξέρουμε καλά αυτό...) είναι μία αυτοκαταστροφική και εκδικητική κοινωνία και αυτό που φαίνεται είναι η κορυφή του παγόβουνου.

Και αυτό για την....''υλοποίηση''; Πόσοι από εμάς δεν έχουν απηυδήσει από αυτήν την κατάσταση κατά την οποία πρέπει ΠΡΩΤΑ να σε ληστέψουν ή να σου επιτεθούν ή να σε βιάσουν προκειμένου να κινητοποιηθεί ο μηχανισμός προστασίας σου; Εντελώς οξύμωρο κατά τη γνώμη μου.

Btw, τι ωραίο site αυτό με τα κεράκια!....
« Last Edit: 16 Oct, 2006, 15:48:43 by F_idάνι »


gkarapapa

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 104
    • Gender:Female
Να, ένα κόμμα που όλοι ελπίζουμε ότι θα μείνει στα λόγια και δεν θα προχωρήσει σε έργα!

Αλήθεια, τι θα εξαγγέλει στις προεκλογικές του ομιλίες ο πρόεδρος του; Εμπρός στη νομιμοποίηση του σεξ με ανηλίκους για μια καλύτερη ζωή; Δεν είναι δυσδιάκριτη η γραμμή ανάμεσα στα οράματα του κόμματος και την ηθική αυτουργία; Σκοπεύει μήπως να το παίξει μαχόμενος υπέρ του δικαίου αγώνα ο κυριούλης; Θα αναδεικνύονται σε μπροστάρηδες του αγώνα όσοι έχουν καταδικαστεί για σχετικά εγκλήματα;

Επίσης, εάν τυχόν εκλεγεί στο μέλλον, θα απολαμβάνει και βουλευτικής ασυλίας;


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Επίσης, εάν τυχόν εκλεγεί στο μέλλον, θα απολαμβάνει και βουλευτικής ασυλίας;

Μάλλον «βολευτικής ασυλίας».


 

Search Tools