Λίνα Βερτμίλερ, Η κυρία και ο ναύτης, Βουλή, 22.30

Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Ποστάρω λίγο καθυστερημένα, αλλά ελπίζω να το βλέπετε ήδη γιατί είναι μούρρρρρρρρρλια!

Η ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ Ο ΝΑΥΤΗΣ ****
Κωμωδία, 1974 ( Έγχρ.), 125', TRAVOLTI DA UN INSOLITO DESTINO NELL' AZZURO MARE D' AGOSTO. Ιταλική ταινία της Λίνα Βερτμίλερ, με τους Τζιανκάρλο Τζανίνι, Μαριάντζελα Μελάτο, Ίζα Ντανιέλι, Ρικάρντο Σαλβίνο.
Μια παρέα πλουσίων απολαμβάνει κρουαζιέρα με ιστιοπλοϊκό στη Μεσόγειο. Ανάμεσά τους η σνομπ και απαιτητική Ραφαέλα διαρκώς υποτιμά το νάυτη Τζεναρίνο, θεωρώντας τον άξεστο. Όταν το φουσκωτό με το οποίο εκείνος τη μεταφέρει για το απογευματινό της μπάνιο παθαίνει βλάβη, καταλήγουν σε ένα ερημονήσι και οι ρόλοι αντιστρέφονται θεαματικά. Η συμπάθεια του θεατή πηγαινοέρχεται από τον έναν ήρωα στον άλλον χάρη στους αριστοτεχνικά σχεδιασμένους χαρακτήρες, αλλά δεν έχουν λείψει και οι επικρίσεις για το μισογυνισμό που αποπνέουν οι σκηνές. Ελάχιστες όμως ταινίες έχουν δώσει μια τόσο διαυγή ματιά πάνω στις σχέσεις εξουσίας και τάξεων ανάμεσα σε άντρα και γυναίκα. Εξαίσιοι οι πρωταγωνιστές, με υποκριτική δύναμη και ατάκες ανθολογίας, όλα ενορχηστρωμένα από τη σκηνοθέτιδα που δούλεψε στο πλευρό του Φελίνι.
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Απολαυστική ταινία από δυο απολαυστικότατους ηθοποιούς. Που ευτυχώς την έχω δει τρεις φορές, ώστε να μπορώ τώρα να απολαμβάνω τη μουσικούλα μου με κλειστή την τηλεόραση.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73949
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Κι εγώ ευτυχώς το έχω δει και απολαμβάνω (ακουστικά) το αφιέρωμα στον Πυθαγόρα που έχει η ΝΕΤ.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Απολαυστική ταινία από δυο απολαυστικότατους ηθοποιούς.
Δεν χορταίνεις να την παρακολουθείς, απολαυστικότατη είναι ακριβώς ο χαρακτηρισμός που της ταιριάζει! Μου έκανε φοβερή εντύπωση και η μουσική, έχετε κάτι υπόψη σας (Νίκο); Επίσης, αν δεν με απατά η μνήμη μου, μέσα στην τελευταία πενταετία γυρίστηκε και μία διασκευή της συγκεκριμένης ταινίας, αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Εσείς; (Όπως καταλαβαίνετε, χρειάζομαι απεγνωσμένα feedback.)
« Last Edit: 07 Jan, 2008, 00:58:52 by Σουρπουίτσα »
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3



banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Μου έκανε φοβερή εντύπωση και η μουσική, έχετε κάτι υπόψη σας (Νίκο);

Να μάθουμε (αλλά δεν ξέρουμε).

μέσα στην τελευταία πενταετία γυρίστηκε και μια διασκευή της συγκεκριμένης ταινίας, αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.

Το εντελώς απογοητευτικό Swept Away με τη Μαντόνα.



Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Να μάθουμε (αλλά δεν ξέρουμε).
Αχ, ναι, σας παρακαλώ, αν σας είναι εύκολο, μάαααθετε...

Το εντελώς απογοητευτικό Swept Away με τη Μαντόνα.
Άνα μπράβο! Κάτι θυμόμουν ότι ήταν κάτι πολύ δεύτερο (κόλλησα σνομπισμό από την ταινία). Υποθέτω με ευκολία ότι ο Andriano Giannini είναι γιος του Giancarlo, ε; Παντώς οι εννιά φωτογραφίες της ταινίας-διασκευής που είδα στο imdb μου φάνηκαν σα να προσπαθούν αν ξεπατικώσουν το πρωτότυπο: οι γωνίες λήψης είναι οι ίδιες, η Μαντόνα φοράει ένα μαγιο ολόιδιο με της Μαριάντζελα Μελάτο, έχει ένα μαλλί επίσης ολόιδιο με εκείνης, φοράνε και οι δύο ακριβώς τα ίδια ρούχα με τους προκατόχους των ρόλων τους, τον πρωταγωνιστή τον λένε Giannini στην πραγματικότητα, μέχρι και το ρημάδι το φουσκωτό ίδιο χρώμα με αυτό του '74 είναι!
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Δυστυχώς...
Κρίμα.... φαίνεται ψάξαμε με καθυστέρηση ενάμιση χρόνου. :(
Ευχαριστώ για την αναζήτηση πάντως! :)
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


 

Search Tools