Η γοητεία της αμαρτίας, Alter, 02.15

Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Η ΓΟΗΤΕΙΑ ΤΗΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ ***
Σινεφίλ, 1974 ( Έγχρ.), 120', GRUPPO DI FAMIGLIA IN UN INTERNO. Ιταλική ταινία του Λουκίνο Βισκόντι, με τους Μπαρτ Λάνκαστερ, Χέλμουτ Μπέργκερ, Σιλβάνα Μανγκάνο, Κλαούντια Μαρσάνι.
Ένας συνταξιούχος καθηγητής της αμερικανικής Ιστορίας ζει απομονωμένος σ' ένα παλιό διαμέρισμα στη Ρώμη. Μια «μαρκησία» τον πείθει να νοικιάσει το διαμέρισμα του πάνω ορόφου, όπου εγκαθίσταται ο εραστής της Κόνραντ, η κόρη της και ο μνηστήρας της. Οι νέοι ένοικοι ταράσσουν τη ζωή του καθηγητή, σύντομα όμως αναπτύσσεται μια ιδιαίτερη σχέση (πατρική ή ερωτική;) ανάμεσα στον Κόνραντ και το γερο-συνταξιούχο. "Στη "Γοητεία της αμαρτίας" προσπάθησα να αφηγηθώ τη διάσταση μεταξύ τέχνης και ζωής σ' έναν καλλιτέχνη που γερνά: ένας καθηγητής που έχει περάσει τα πενήντα ανακαλύπτει την ίδια τη μοναξιά του και, σαν υπνοβάτης, ξυπνά στο χείλος μιας αβύσσου. Αυτός ο αυστηρός, εσωστρεφής άντρας δεν μπορούσε να φανταστεί πως θα ερχόταν μια στιγμή που θα εμπλεκόταν στη ζωή μιας οικογένειας σκληρής, άλλης από τη δική του. Έτσι συνειδητοποιεί ότι υπήρξε κακός προφήτης για τον εαυτό του" (Βισκόντι).

(Η κριτική σύνοψη από το www.athinorama.gr)


Αυτά για απόψε. Ελπίζω να μην σας κούρασα και να απολαύσετε κάποια από τις ταινίες που προβάλονται απόψε. Αν υπάρχει διάθεση για συζήτηση, θα επανέλθω με περισσότερα σχόλια μετά τις προβολές. Enjoy :)
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Μμμ, με ποιον θα "συνεργαστούμε" για να την γράψουμε;
Εγώ θα γράφω το 'Θέλω και τη μαμά σου', σχεδόν ταυτόχρονα δηλαδή. Αλλά και η αμαρτία έχει τη γοητεία της.
(Φυσικά αν κάποιος το θέλει, έχουμε δυνατότητα διανομής σε DVD, με κομμένες διαφημίσεις και όλα τα σχετικά, στο χώρο σας, με εχεμύθεια :-))
Κάποιος άλλος με συσκευή DVD-R ;



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Κι έλεγα κι εγώ ότι άργησες να αναφέρεις αυτή την ταινία. Θεωρείται ένα από τα αριστουργήματα του Βισκόντι. Άσε που λατρεύω τον Μπαρτ Λάνκαστερ.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Είναι ένα από τα έργα του Βισκόντι που δεν έχω δει, άσε που κι εγώ λατρεύω (ή μάλλον λάτρευα)τον Μπαρτ Λάνκαστερ. Γκρρρρ!
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
nickelόμαγκα, συντονίσου με τους άλλους μόρτες εκεί και γράψτε τον Βισκόντι για να τον στείλετε στον Κώστα. Άντε, κάντε και καμιά καλή πράξη στη ζωή σας.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Αν τους πείσεις, θα σου κάνω ένα δωράκι.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Αν δεν έχει βρεθεί άλλη λύση / συνδυασμός μέσα στις επόμενες δύο ώρες, θα τη γράψω εγώ αφού είναι για καλό σκοπό!



Προσθήκη:
Βλέπω ότι κυκλοφορεί στα χωράφια του eMule, αλλά δεν είσαι σίγουρος αν όντως έχει εγγλέζικους υπότιτλους παρά μόνο αφού την κατεβάσεις
« Last Edit: 08 Feb, 2007, 23:33:57 by yiannismark »


inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Έχω κι εγώ dvd-r! Τώρα τελευταία κάνει ό,τι θέλει βέβαια, αλλά μπορώ να προσπαθήσω!

edit: οκ, έχει ωριμάσει το αίτημα να το πάω για σέρβις (υπέστη χτύπημα). Θα επανορθώσω μόλις το φτιάξω!

(πάντως το amores perros το βρίσκεις, άνετα, τον Βισκόντι όμως...;)
« Last Edit: 09 Feb, 2007, 00:20:10 by inertia »
Nobody puts Baby in a corner!


σα(ρε)μαλι

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1293
    • Gender:Male
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Αν ψάχνετε για Βισκόντι, κάποιες ταινίες του μπορώ να σας τις βρω, όπως τους Καταραμένους και το Ρόκο και τ'αδέρφια του για παράδειγμα.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
(πάντως το amores perros το βρίσκεις, άνετα, τον Βισκόντι όμως...;)
Αυτές τις αγάπες, που ακόμα ψάχνουμε αν είναι χαμένες ή σκυλίσιες, τις έγραψα οψάργας.
Να δω πότε θα τις δω αυτές τις, πάνω από 10, ταινίες που κρατά εδώ και ένα μήνα ο πιστός μου ο pioneerος...


inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Εγώ θα δω Big Chill τώρα και πολύ γουστάρω! (Ο Οκτώβρης μπορεί να περιμένει...)
Nobody puts Baby in a corner!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Αν τους πείσεις, θα σου κάνω ένα δωράκι.

Κωστή μου, δεν θέλω δωράκι. Πολύ το χάρηκα που σου αρέσει κι εσένα ο Μπαρτ Λάνκαστερ. Πάντως τους βλέπω όλους πολύ πρόθυμους. Μα τι πειθώ κι αυτή η δικιά μου. :-))))
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
@ Νατάσα:  είσαι να κάνουμε το εξής:

να κάνεις εσύ την προσπάθεια να γράψεις το θελωτημαμασου (για την αφεντμουτσουνάρα μου δηλαδή)  και
να γράψω εγώ την αμαρτογοητεία για να τη στείλουμε στον Κώστα (για να μην απορεμαλέψει τελείως).

Ε, τι λες;


inertia

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 822
    • Gender:Female
Αγαπητέ σύντεκνε Γιάννη,

Το εργαλείο είναι άουτ οφ όρντερ, αλλά έχω το "θέλω και τη μαμά σου" σε dvd already! (κι έλεγα πώς θα σου ξεπληρώσω τη χάρη!)
Nobody puts Baby in a corner!


user2

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1283
Τέλεια! Υπέροχα! Μέικ μάι νάιτ!
Κώστα, περάσαμε ένα αρχιπέλαγος μα βρήκαμε τη λύση τελικά :-)
Νατάσα, ευχαριστώ και περαστικά για το μηχανάκι!



 

Search Tools