Συνεργασία με εταιρεία στο εξωτερικό και έναρξη επαγγέλματος.

Katerina97

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
    • Gender:Female
Καλημέρα σε όλους!!

Έχω τελειώσει το τμήμα μετάφρασης του Ιονίου Πανεπιστημίου και αυτή τη στιγμή εργάζομαι σαν μισθωτή υπάλληλος σε τηλεφωνικό κέντρο.

Πρόσφατα μου πρότειναν συνεργασία από μια εταιρεία στο εξωτερικό κυρίως για post editing. Δεν θα "κόβω" εγώ κάποια απόδειξη αλλά αντίθετα θα εκδίδουν αυτοί κάποιο τιμολόγιο στο τέλος του μήνα το οποίο θα αποδέχομαι και θα γίνεται η πληρωμή.  Θα πρέπει να έχω κάποια άδεια για να το κάνω αυτό/ να κάνω έναρξη επαγγέλματος; Υπάρχει πρόβλημα επειδή εργάζομαι και αλλού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καλημέρα και καλώς μας ήρθες.

Επειδή τα τελευταία χρόνια η σχετική φορολογική νομοθεσία έχει αλλάξει πολλές φορές, θα ήταν προτιμότερο να συμβουλευτείς έναν λογιστή που θα ξέρει να σε ενημερώσει σωστά.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854547
    • Gender:Male
  • point d’amour
Κατερίνα, το καλύτερο είναι να βρεις έναν καλό λογιστή. Επίσης, καλό είναι αν σου παρέχεται η δυνατότητα να αποφύγεις την έναρξη επαγγέλματος —ιδίως αν δεν το βλέπεις μακροπρόθεσμα— καθώς θα μπεις σε ένα σωρό μπελάδες και έξοδα — εκτός αν σε συμβουλεύσει ο λογιστής ότι μπορείς, ίσως π.χ. να εξαιρείσαι από ΟΑΕΕ λόγω της άλλης εργασίας.




 

Search Tools