Υπάρχει περίπτωση να γραφτεί κανείς στο ταμείο ανεργίας αν απολυθεί από την υπαλληλική του εργασία ενώ έχει δελτίο παροχής υπηρεσιών;

spiros · 21 · 21974

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Υπάρχει περίπτωση να γραφτεί κανείς στο ταμείο ανεργίας αν απολυθεί από την υπαλληλική του εργασία ενώ έχει δελτίο παροχής υπηρεσιών;

[Ξεκίνησε από εδώ: https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=185.0]

woowoo

• Newbie
  • *
Απ' ό,τι μου έχουν πει από ΟΑΕΔ όχι, αλλά επειδή δεν τους πολυεμπιστεύομαι, σύντομα (σε κάνα 6μηνο) που θα λήξει η σύμβασή μου και θα διακόψω από ΙΚΑ, ενώ θα συνεχίζω να έχω το μπλοκάκι, θα μπω να σας πω τι έκανα. Θα τους πρήξω στον ΟΑΕΔ μέχρι να μου δώσουν μια έγκυρη απάντηση, γιατί ως τώρα ο καθένας λέει ό,τι θέλει.

Αν ξέρει και κανείς άλλος, ας μας βοηθήσει.

xerola

• Sr. Member
Έχω ακούσει ότι γίνεται αλλά σου σφραγίζουν το μπλοκ για όσο διάστημα εισαι στο ταμείο ανεργείας, ώστε να μην κόβεις αποδείξεις, και επίσης υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις για τις οποίες δεν είμαι σίγουρη πχ να μην έχεις κόψει αποδείξεις κάποιο διάστημα πριν την εγγραφή σου ως άνεργος κλπ.... Στην περίπτωση αυτή δεν ξέρω τι γίνεται με το ΤΕΒΕ, αν συνεχίζεις να το πληρώνεις κλπ....
Όσο το έχω ψάξει το θέμα κατάλαβα ότι κανείς δεν ξέρει και σε στέλνουν από τον έναν στον άλλο, δεν έχω βρει κανέναν που να μπορεί να δώσει μια σίγουρη απάντηση βάσει νόμων κλπ.... Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να βρει κανείς τον σχετικό νόμο και να τον έχει μαζί του, αλλά πως γίνεται αυτό;

user10

• Hero Member
Η βεβαίωση απαλλαγής που πήρα πρόσφατα από τον ΟΑΕΕ γράφει ότι σε περίπτωση διακοπής της υπαλληλικής σχέσης είμαι υποχρεωμένη να αρχίσω να καταβάλλω και πάλι τα τέλη του ΟΑΕΕ, επομένως η ερώτηση στην απάντηση μάλλον είναι όχι.

argyro_z

• Semi-Newbie
  • *
Καταρχάς, ισχύει αυτό που λέει η palavra: πράγματι, όταν τελειώσει η υπαλληλική σχέση πρέπει να ειδοποιήσεις τον ΟΑΕΕ και να αρχίσεις να πληρώνεις. Αν δεν το κάνεις, απλώς θα μαζευτούν μαζί με το πρόστιμο.

Παρ' όλ' αυτά υπάρχει τρόπος, εξακριβωμένα: εφόσον δε θέλεις να κόψεις αποδείξεις από δουλειές και θέλεις μόνο το ταμείο ανεργίας, πηγαίνεις στην εφορία και δηλώνεις αδράνεια - οπότε και δεν μπορείς να κόψεις απόδειξη. Η διάρκεια είναι για 1 έτος, το συνηθισμένο δηλαδή.

Θέλει ψάξιμο κι επιμονή όμως, κάθε τμήμα, ανάλογα με την περιοχή, λειτουργεί διαφορετικά. Δεν εννοώ ότι αλλού ισχύει το ένα κι αλλού το άλλο, αλλά το πόσο θα ταλαιπωρηθείς εξαρτάται από τον υπάλληλο - δυστυχώς.

Α! Μετά το πέρας του 1 έτους, συνεχίζουν κανονικά οι χρεώσεις του ΟΑΕΕ.

woowoo

• Newbie
  • *
Προς Αργυρώ: μιας και το χεις ψάξει, να σε ρωτήσω, αν θελήσεις να διακόψεις την αδράνεια πριν τη συμπλήρωση του 1 έτους, γίνεται; Δηλαδή να κρατήσεις την αδράνεια μόνο για όσο χρόνο θα παίρνεις το επίδομα, π.χ.4 μήνες και μετά να άρεις την αδράνεια και ν' αρχίσεις πάλι να κόβεις αποδείξεις;

argyro_z

• Semi-Newbie
  • *
Φυσικά, οποιαδήποτε στιγμή. Δεν ξέρω ακριβώς τη διαδικασία, αν πηγαίνεις πρώτα στην εφορία ή πρώτα στο ΤΕΒΕ, αλλά εννοείται πως μπορείς. Διακόπτεις την αδράνεια και αρχίζεις ξανά να κόβεις αποδείξεις (και να πληρώνεις φυσικά).

Προσοχή μόνο χρειάζεται όταν λήγει η αδράνεια, γιατί υπογράφεις κάποια υπεύθυνη δήλωση κι αν περάσει αυτό το διάστημα έχει κάτι περίεργες κυρώσεις (διαγράφεσαι ή κάτι τέτοιο).
Ψάξιμο θέλει βασικά και προσοχή με τις ημερομηνίες.

woowoo

• Newbie
  • *
Σ' ευχαριστώ πολύ, Αργυρώ! Πολύ χρήσιμες πληροφορίες, μιας και όλοι νομίζουν ότι είναι παράνομο ή απλώς δεν προβλέπεται να λαμβάνει κανείς το επίδομα ανεργίας ως μεταφραστής.

Αφού Εφορία και ΤΕΒΕ προβλέπουν τη διαδικασία, μένει να δούμε αν και ο ΟΑΕΔ εγκρίνει επίδομα ανεργίας για Ειδικότητα μεταφραστή. Αλλά πιστεύω ότι δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα και ότι η ειδικότητα δεν παίζει ρόλο απ' τη στιγμή που δηλώνει κανείς αδράνεια ως ελ. επαγγελματίας.

DIM247

• Semi-Newbie
  • *
Επίδομα ανεργίας παίρνει κάποιος που έχει καταγγελθεί η σύμβασή του από τον εργοδότη. Εφόσον, όμως, ο μισθωτός έχει και εισοδήματα από εμπορική δραστηριότητα ή από ελευθέρια επαγγέλματα, δεν παίρνει επίδομα ανεργίας. Το οποίο βρίσκω λογικό γιατί δεν είναι άνεργος. Γι' αυτό λέγεται επίδομα ανεργίας. Επίσης, δεν παίρνει επίδομα και αυτός που είναι μέτοχος σε οποιαδήποτε μορφή εταιρείας, ασχέτως αν εργάζεται ή όχι σε αυτήν.
« Last Edit: 27 Aug, 2008, 12:30:06 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
DIM247, σε παρακαλώ να διαβάσεις με προσοχή τους κανόνες του φόρουμ (https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=35.0) και κυρίως τον κανόνα 1.8 και αμέσως μετά να κάνεις τροποποίηση στο προηγούμενο μήνυμά σου χρησιμοποιώντας πεζά κι όχι κεφαλαία γράμματα.

Edit: Έκανα εγώ την τροποποίηση.
« Last Edit: 27 Aug, 2008, 12:30:43 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

woowoo

• Newbie
  • *
Επίδομα ανεργίας παίρνει κάποιος που έχει καταγγελθεί η σύμβασή του από τον εργοδότη. Εφόσον, όμως, ο μισθωτός έχει και εισοδήματα από εμπορική δραστηριότητα ή από ελευθέρια επαγγέλματα, δεν παίρνει επίδομα ανεργίας. Το οποίο βρίσκω λογικό γιατί δεν είναι άνεργος. Γι' αυτό λέγεται επίδομα ανεργίας. Επίσης, δεν παίρνει επίδομα και αυτός που είναι μέτοχος σε οποιαδήποτε μορφή εταιρείας, ασχέτως αν εργάζεται ή όχι σε αυτήν.

Ακριβώς γι' αυτό δηλώνει αδράνεια στην Εφορία και παύει να κόβει αποδείξεις για το διάστημα που λαμβάνει το επίδομα ανεργίας.
« Last Edit: 27 Aug, 2008, 12:31:02 by wings »

argyro_z

• Semi-Newbie
  • *
Το ξέρω ότι φαίνεται περίεργο, αλλά ισχύει αυτό που λέω για την αδράνεια. Από τη στιγμή που είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ -παρότι έχεις μπλοκάκι- κι έχεις επιλέξει αυτό ως ασφαλιστικό σου φορέα, όταν απολύεσαι, λήγει η σύμβαση σου και όλα τα άλλα που δικαιολογούν ότι μπορείς να παίρνεις επίδομα, μπορείς και να το πάρεις.

Με την αδράνεια δηλώνεις ότι δεν έχεις άλλα εισοδήματα από ελευθέρια επαγγέλματα και άρα οφείλει ο ΟΑΕΔ να σου παράσχει το επίδομα.
Αυτό που δε γίνεται είναι να έχεις ανοιχτά βιβλία και επίδομα.

Καλό είναι να μαθαίνουμε αυτή την εναλλακτική, δεδομένου ότι μπορεί να βοηθήσει αρκετό κόσμο, έστω και για μικρό διάστημα.

xerola

• Sr. Member
Οι πληροφορίες όλων είναι πολύ χρήσιμες τη στιγμή που τα πρώτα χρόνια τουλάχιστον πολλοί μεταφραστές αναγκάζονται να εργάζονται παράλληλα και ως υπάλληλοι προκειμένου να έχουν κάποιο μικρό σταθερό εισόδημα...
Άρα καταλήγουμε στο ότι: παίρνω απαλλαγή από το ΤΕΒΕ και τον Ιούνιο που απολύομαι από καθηγητής , πάω στην εφορία, δηλώνω αδράνεια για κάποιους μήνες και δικαιούμαι επίδομα ανεργίας. Στην περίπτωσή μου βολεύει πολύ αυτό γιατί συνεργάζομαι με πελάτες που πολύ θα χαρούν να με πληρώσουν μαζεμένα το Φθινόπωρο για τις δουλειές του καλοκαιριού και γενικότερα νομίζω ότι αν είναι να μη χάσει κανείς τα 400Ε του ταμείου ανεργίας μπορεί να ρυθμίσει τα οικονομικά τους θέματα με τους πελάτες του προκειμένου να πληρωθεί όταν λήξει η αδράνεια....
Άντε τώρα να βρεθεί λογιστής να τα αναλάβει όλα αυτά (δημόσιο & ανεργία & ελεύθερο επάγγελμα...)

woowoo

• Newbie
  • *
Ξερόλα, άμα τον βρεις αυτόν το λογιστή, πες μου και μένα πού έχει γραφείο (ειδικά αν είναι προς τα Βόρεια της Αθήνας). Ο δικός μου ήδη στραβομουτσούνιασε με την περιπλοκότητα της υπόθεσης.

Search Tools