Έναρξη επαγγέλματος ως μεταφραστής

Alejana · 12 · 9921

Alejana

  • Newbie
  • *
    • Posts: 11
Σπύρο και λοιποί συνάδελφοι,
Θα ήθελα βοήθεια για να καταλάβω τι πρέπει να κάνει κανείς για να ξεκινήσει να εργάζεται ως freelance μεταφραστής.
Δε βγάζω καμία άκρη! ΟΑΕΕ, επαγγελματικό επιμελητήριο, εφορία, που πρέπει να απευθυνθώ; Ποιος θα μου δώσει κατευθυντήριες;
Έχω δει κάποια ποστ εδώ που είναι παλαιότερα (2005).
Υπάρχει κάποιος μπούσουλας;
Αν μπορείτε να με βοηθήσετε, θα είστε άγγελοι!




Alejana

  • Newbie
  • *
    • Posts: 11
Σ'ευχαριστώ Σπύρο για την ταχύτητα!!
Είχα δει αυτά ποστ και νόμιζα ότι είναι του 2005 αλλά βλέπω κάποιο του 2010 από lefty.
Θα το ψάξω ενδελεχώς!
:)


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour


lefty

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 987
    • Gender:Female
Alejana, αν θυμάμαι καλά, πας πρώτα στον ΟΑΕΕ (με τα χαρτιά που αναφέρουμε στα ποστ που σε παραπέμπει ο Σπύρος) για προεγγραφή. Μετά, στην εφορία για έναρξη. Μετά, ξανά στον ΟΑΕΕ για εγγραφή και τέλος ξανά στην εφορία με μπλοκ και βιβλίο για τρύπημα. Πέρσι καλοκαίρι/φθινόπωρο έκαναν αρκετά μέλη τη διαδικασία, θα βρεις τις αναρτήσεις.

Καλή επιτυχία!


zozo

  • Newbie
  • *
    • Posts: 21
Έκανα πέρυσι την έναρξη.΄Είσαι με το ΙΚΑ, ή θα πληρώνεις ΤΕΒΕ; Έχω καταγράψει όλη τη διαδικασία αλλα΄είναι για την περίπτωση που έχει εξαίρεση λόγω ΙΚΑ...


zozo

  • Newbie
  • *
    • Posts: 21

1ο ΒΗΜΑ - ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΕΡΓΑΣΙΑ

1.1 Παραγγέλνεις σφραγίδα διαστάσεων μέχρι 2,3 Χ 6 cm, με: Ονοματεπώνυμο. Τίτλο επαγγέλματος ή  παρεχόμενων υπηρεσιών. Διεύθυνση. Τηλέφωνο. ΑΦΜ και  ΔΟΥ.

1.2. Προμηθεύεσαι από βιβλιοπωλείο: Ένα βιβλίο Εσόδων - Εξόδων Ελεύθερου Επαγγελματία. Ένα τριπλότυπο μπλόκ αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών.  Το βιβλίο το αριθμείς. Το μπλόκ το αριθμείς και το σφραγίζεις.

1.3. Δημιουργείς “Φάκελο – Δεξαμενή” με τα παρακάτω δικαιολογητικά:
1.3.1 Πέντε απλά φωτοαντίγραφα Ταυτότητας (Διαβατηρίου και Άδειας Παραμονής (για αλλοδαπούς)).
1.3.2 Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/1986, στην οποία: προσδιορίζεται η έδρα της επιχείρησης και μνημονεύεται ο τίτλος ιδιοκτησίας, εφόσον πρόκειται για ιδιόκτητο ακίνητο:
"Χρησιμοποιώ σαν επαγγελματική μου έδρα την κατοικία μου, η οποία είναι ιδιόκτητη (θα γίνεται αναφορά στον τίτλο κυριότητος, π.χ. α/α συμβολαίου, ονοματεπώνυμο συμβολαιογράφου, ημερομηνία σύνταξης συμβολαίου) και επιτρέπω φορολογικό έλεγχο τις εργάσιμες ώρες και ημέρες".

Ή εφόσον πρόκειται για παραχώρηση από γονέα (σύζυγο)
http://www.cretaforce.gr/cretaforce/enarksi/upeuthini_dilosi_gonea.pdf

εις διπλούν, επικυρωμένες από ΚΕΠ ή Αστυνομικό Τμήμα, και δύο  απλά φωτοαντίγραφα του  Ε 9 όπου  έχει  δηλωθεί η κατοικία.

1.3.3 Υπεύθυνες δηλώσεις  του Ν.1599/86, επικυρωμένες από ΚΕΠ ή Αστυνομικό Τμήμα. Συγκεκριμένα:
•   
•   Δύο για την επαγγελματική σου έδρα  (βλ.3.2). http://www.cretaforce.gr/cretaforce/enarksi/upeuthini_dilosi_1.pdf
•   
•   Μία ότι δεν έχεις θεωρήσει σε άλλη ΔΟΥ Βιβλία και Στοιχεία
•   http://www.cretaforce.gr/cretaforce/enarksi/upeuthini_dilosi_2.pdf
•   
•   Μία ότι δεν απασχολείς στην επιχείρησή σου προσωπικό.
•   http://www.cretaforce.gr/cretaforce/enarksi/upeuthini_dilosi_3.pdf
•   
•   Δυο ότι δεν έχω ασφαλιστεί πριν 01-01-1993 και επιλέγω το ΙΚΑ ως ασφαλιστικό μου φορέα  (για την έκδοση της βεβαίωσης 2084 σε περίπτωση εξαίρεσης από τις εισφορές ΤΕΒΕ)
 
2o BHMA – ΙΚΑ (για όσους κρατούν την ασφάλιση ΙΚΑ) 
Καταθέτεις: μια βεβαίωση από τον εργοδότη ότι συνεχίζεις να εργάζεσαι και υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχω ασφαλιστεί πριν 01-01-1993 και επιλέγω το ΙΚΑ ως ασφαλιστικό μου φορέα.
Παίρνεις: Βεβαίωση 2084/92, την οποία στο 3ο Βήμα θα υποβάλεις στον ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ. 
 
3ο ΒΗΜΑ - ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟΝ Ο.Α.Ε.Ε. - ΤΕΒΕ (Μεσογείων 332, 8-12 εκτός Παρασκευής)
1. Καταθέτεις, στον Ο.Α.Ε.Ε. – ΤΕΒΕ από το  “Φάκελο – Δεξαμενή”  που έφτιαξες, τα δικαιολογητικά που θα σου ζητήσουν: Φωτοτυπία  Αστυνομικής Ταυτότητας, Υπεύθυνη Δήλωση για επαγγελματική στέγη κ.λ.π.)

2. Συμπληρώνεις   τα δικαιολογητικά που σου δίνουν: Αίτηση εγγραφής  και υπεύθυνη δήλωση, ότι ο  Ο.Α.Ε.Ε. είναι ή όχι  πρώτος ασφαλιστικός σου φορέας. Υπεύθυνη Δήλωση του Ν. 1599/86 με περιεχόμενο: "Επιθυμώ να εγγραφώ στον Ο.Α.Ε.Ε. - Τ.Ε.Β.Ε. για πρώτη φορά με επάγγελμα ..........., στην οδό .......... και ήμουν ή δεν ήμουν εγγεγραμμένος σε άλλο ασφαλιστικό ταμείο πριν το 1993. Δεν είμαι συνταξιούχος από κάποιον φορέα ή αν είμαι από ποιον."

3. Φωτοτυπία του βιβλιαρίου ασθενείας σε περίπτωση που υπάρχει κάλυψη απ' αυτό για ασθένεια .

5. Ποσό εγγραφής νέου ασφαλισμένου: 105,81 ή 164,28 € (???).  Αν έχουμε ΙΚΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.
6. Παίρνεις: Την Προσωρινή  Βεβαίωση απογραφικής δήλωσης στον Ο.Α.Ε.Ε,  που στο 4ο Βήμα θα υποβάλεις στη Δ.Ο.Υ.
 
4Ο ΒΗΜΑ -   ΔΗΛΩΣΗ ΕΝΑΡΞΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΣΤΗ  Δ.Ο.Υ

1. Καταθέτεις στο Τμήμα Μητρώου:
1.1  Απαλλαγή από υποχρέωση εγγραφής σε επαγγελματικό επιμελητήριο.
Νόμος περί απαλλαγής από εγγραφή σε επαγγελματικό επιμελητήριο https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=38439.0
1.2  Την Προσωρινή  Βεβαίωση απογραφικής δήλωσης  στον Ο.Α.Ε.Ε.
1.3  Από το  “Φάκελο – Δεξαμενή”, τα δικαιολογητικά  που θα σου ζητήσουν: Φωτοτυπία  Αστυνομικής Ταυτότητας, Υπεύθυνη Δήλωση για επαγγελματική στέγη κ.λ.π.)

2. Συμπληρώνεις τη Δήλωση Έναρξης Εργασιών Μ2/TAXIS, που σου δίνουν.

Πίνακας των Κωδικών της κύριας και των άλλων δευτερευουσών δραστηριοτήτων σου.
74.30.11.00 Υπηρεσίες μετάφρασης
74.30.12 Υπηρεσίες διερμηνείας
74.30.11.01 Υπηρεσίες μετάφρασης κινηματογραφικών ταινιών
82.19.13.02 Υπηρεσίες διόρθωσης τυπογραφικών δοκιμίων
82.19.13.01. Υπηρεσίες δακτυλογράφησης

Παίρνεις: Τη “Βεβαίωση Έναρξης Εργασιών” και τη “Βεβαίωση Μεταβολής Α.Σ.”, για το αρχείο σου, των οποίων απλά φωτοαντίγραφα στο 5ο Βήμα θα υποβάλεις στον Ο.Α.Ε.Ε.
 
5Ο ΒΗΜΑ - ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟΝ Ο.Α.Ε.Ε. - ΤΕΒΕ

1. Καταθέτεις, όπου η πινακίδα “ΕΓΓΡΑΦΕΣ”: Τη Βεβαίωση Έναρξης Εργασιών και τη Βεβαίωση Μεταβολής Α. Σ.
2. Αν παραμένεις με το ΙΚΑ, θα ζητήσουν τα ένσημα των τελευταίων 12 μηνών πριν από την εγγραφή – δηλαδή, εκτύπωση των ενσήμων από το ΙΚΑ όσα έχουν καταβληθεί, και βεβαίωση του εργοδότη για τα ένσημα των τελευταίων 2 μηνών. 
2. Παίρνεις: Την Πράξη Εγγραφής στον Ο.Ε.Ε.Ε, για το αρχείο σου,  και τη Βεβαίωση  της Εξαίρεσης από τις Εισφορές,  που στο 6ο Βήμα θα υποβάλεις στην Δ.Ο.Υ.
 
6Ο ΒΗΜΑ - ΘΕΩΡΗΣΗ ΑΠΟ Δ.Ο.Υ  ΒΙΒΛΙΟΥ  ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ
1. Καταθέτεις στο Τμήμα Μητρώου τη Βεβαίωση Ν. 2084/92.
2. Ακολούθως στο Τμήμα Κ.Β.Σ.:
2.1 Καταθέτεις:
•   Τη Βεβαίωση Εξαίρεσης από τις Εισφορές και τις δύο παρακάτω Υπεύθυνες Δηλώσεις σου, από το “Φάκελο – Δεξαμενή” :
          1) ότι δεν  έχεις  θεωρήσει  σε άλλη ΔΟΥ  Βιβλία και Στοιχεία.
          2) ότι  δεν απασχολείς  προσωπικό  στην επιχείρησή σου.

2.2 Συμπληρώνεις το  B1/TAXIS  Σημείωμα Κ.Β.Σ,  που θα σου δώσουν.
2.3 Δίνεις για θεώρηση/τρύπημα το Βιβλίο Εσ.– Εξ. και το μπλόκ  Αποδείξεων.

2.4  Παίρνεις το Αποδεικτικό Θεώρησης και θεωρημένα το Βιβλίο και το μπλόκ.


zozo

  • Newbie
  • *
    • Posts: 21
Διεύθυνση ΟΑΕΕ που αναφέρεται αφορά τη δική μου περίπτωση, μην μπερδευτεί κανείς.


Christina88

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
Καλησπέρα σε όλους
Ήθελα να ρωτήσω εχω βγάλει πτυχίο γερμανικής γλώσσας εχω κάνει έναρξη επαγγέλματος ΤΕΒΕ κτλ όπως διάβασα και σε αλλα ποστ ... πλέον είμαι ελεύθερος επαγγελματίας ... το ερώτημα μου ειναι ομως πρέπει υποχρεωτικά να εγγράφω και σε σύλλογο ; και φτάνει που εχω μια απλή σφραγίδα με ΑΦΜ, ΔΟΥ,Όνομα κτλ; η πρέπει να εχω και άλλη; γιατί δεν μπορούσε κανεις να με βοηθήσει


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
« Last Edit: 06 Oct, 2016, 00:41:04 by wings »


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854577
    • Gender:Male
  • point d’amour

Christina88

  • Semi-Newbie
  • *
    • Posts: 2
Ευχαριστώ Σπύρο για την γρήγορη απάντηση !!!



 

Search Tools