Ιδιωτική ή Δημόσια ασφάλεια υγείας / ασφάλιση υγείας;

ragnaroc · 54 · 27859

xerola

• Sr. Member
Ωχ Λευτέρη! Έπεσες στην περίπτωση ακριβώς...
Πριν 4 χρόνια ασφαλισμένη στην Εθνική τράκαρα χωρίς να φταίω, ήρθε η βοήθεια που αναφέρειις, είχα μικτή και έκανα και φιλικό διακανονισμό με το άλλο αυτοκίνητο (ασφαλισμένο ΙΝG).
Πέρασα έναν ολόκληρο Γολγοθά στην Εθνική Χαλανδρίου με τον κ. Ζούβελο να επιμένει ότι επειδή επρόκειτο για ολική καταστροφή σε αυτοκίνητο κάποιας παλαιότητας έπρεπε να εισπράξω ένα πολύ μικρό ποσό σε σχέση με τη δηλωμένη στο συμβόλαιο αξία του αυτοκινήτου μου που δεν είχε και μεγάλη απόκλιση από εκείνη της αγοράς μεταχειρισμένων και μάλιστα με καθυστέρησαν μήνες μέχρι να μου πουν τα ευχάριστα νέα με τη δικαιολογία ότι η άλλη εταιρεία δεν αποδέχεται την ευθύνη για τη ζημιά και την υπαιτιότητα του πελάτη της.
Στο μεταξύ ήμουν χωρίς αυτοκίνητο και άρχισα στην απελπισία μου να απευθύνομαι στην ING απειλώντας ότι είμαι αποφασισμένη να πάω δικαστικά  από την οποία με πληροφόρησαν ότι είχαν εγκρίνει όλο το ποσό που αναγραφόταν στο συμβόλαιό μου ως αξία του αυτοκινήτου μου (για επισκευή ή αποζημίωση ολικής καταστροφής) αμέσως μετά τη δήλωση του ατυχήματος ακριβώς επειδή ήταν περίπτωση από χέρι χαμένη γι αυτούς αν πήγαινε δικαστικά (παραβίαση stop) και μάλιστα το είχαν πληρώσει στην Εθνική κλείνοντας τη ζημιά.
Μετά από αυτό απευθύνθυκα σε δικηγόρο, απείλησα την Εθνική με αγωγή ζητώντας ένα σωρό λεφτά για ψυχική οδύνη, έξοδα κλπ και τελικά με φώναξε ο κ. Ζούβελος (διακανονιστής ζημιών στο Χαλάνδρι ) για να μου προσφέρει το σύνολο του ποσού διότι όπως καταλαβαίνεις αν πήγαινα δικαστικά θα έπερνα τα χρήματα αυτά με 10% τόκο (αυτό κι αν λέγεται επένδυση) και οι δικηγόροι κάνουν "κρα" να αγοράσουν κάποιες τέτοιες σίγουρες υποθέσεις δίνοντάς σου οι ίδιοι τα χρήματα και κερδίζοντας τη διαφορά από την αποζημίωση.
Θεωρώ σαφώς υπεύθυνη την Εθνική και τους υπαλλήλους της που πιθανότατα ακολουθώντας κατευθυντήριες γραμμές της εταιρείας τους παρακρατούσαν το ποσό πιθανότατα για επενδυτικούς λόγους και διαπραγματεύονταν μαζί μου για να βγάλει η εταιρεία κέρδος από το φιλικό διακανονισμό του δικού της πελάτη.
Το λάθος μου είναι ότι η ασφαλίστριά μου δεν ήταν αρκετά πελατοκεντρική επαγγλεματίας ή παρα ήταν επιτυχημένη (με βραβεία μεγάλης παραγωγής κλπ) για να ασχοληθεί με το απλό αυτοκινητάκι του πελάτη της...
Τέλος πάντων, περασμένα ξεχασμένα και πιθανότατα να αποτελεί μεμονωμένο περιστατικό αλλά το ανέφερα ως περίπτωση για να καταλήξω στο συμπερασμα ότι παίζει ρόλο πάντα ο ασφαλιστής και το ενδιαφέρον του για τον πελάτη και όχι το μέγεθος της εταιρείας τελικά.
« Last Edit: 03 Jul, 2010, 19:27:52 by xerola »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Τέλος πάντων, περασμένα ξεχασμένα και πιθανότατα να αποτελεί μεμονωμένο περιστατικό αλλά το ανέφερα ως περίπτωση για να καταλήξω στο συμπερασμα ότι παίζει ρόλο πάντα ο ασφαλιστής και το ενδιαφέρον του για τον πελάτη και όχι το μέγεθος της εταιρείας τελικά.

Αυτό είπα κι εγώ πιο πριν.

Falcon

• Dimitra Tsakiroglou
  • Full Member
"Η Ελλάδα πεθαίνει στο ράντζο:
Τριτοκοσμικές είναι οι εικόνες και στα Νοσοκομεία Παίδων: οι πόρτες είναι πάντα ανοιχτές με αποτέλεσμα οι κοινόχρηστες τουαλέτες να έχουν μετατραπεί σε δημόσια αποχωρητήρια. Οπως μάλιστα καταγγέλλουν οι εργαζόμενοι, εξωτερικοί επισκέπτες λούζονται στους νιπτήρες και πλένουν τα ρούχα τους, τα οποία έπειτα στεγνώνουν στα καλοριφέρ.....
"
http://www.madata.gr/diafora/health/68590.html

evdoxia

• Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
Εαν κάποιος πιστεύει ότι τα γράφω όλα αυτά μόνο για το συμφέρων μου κάνει λάθος. Σε 3 μήνες μπαίνω στα 28. Δόξα το Θεό έχω ήδη εξασφαλίσει εισόδημα για το υπόλοιπο της ζωής μου.

Γειά χαρά Λευτέρη, είμαι μεταφράστρια/ασφαλίστρια,
Απ' ότι διάβασα πιο πάνω, όχι μόνο έχεις εξασφαλίσει τα προς το ζειν αλλά και κάτι περισσότερο. Οπότε φαντάζομαι ότι δεν θα σε ενδέφερε να αναλάβεις όλα τα ορφανά μου τώρα που φεύγω από το χώρο της ασφάλισης; Έχεις κάποιον συνεργάτη σου ο οποίος ίσως ενδιαφέρεται?

:ο)
Translation is the art of failure – Umberto Eco

Λευτέρης

• Semi-Newbie
  • *
Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον ο οποίος δε θα ενδιαφερόταν, από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο. Ίσως με εξαίρεση τους αρχι-επιθεωριτές! :)

Μήπως έδωσα την εντύπωση ότι έχω σταματήσει να εργάζομαι; Γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει και ούτε πρόκειται να σταματήσω.

Εάν μου επιτρέπεις εσύ γιατί αποχωρείς από τον κλάδο;

xerola

• Sr. Member
Λευτέρη, αποχωρεί γιατί θέλει να κόψει το κάπνισμα οριστικά... χαχαχα!
Evdoxia το πήρες απόφαση τελικά;
« Last Edit: 07 Jul, 2010, 18:24:51 by xerola »

evdoxia

• Translator | Reviewer | Merenda |
  • Hero Member
Αποχωρώ επειδή διαπίστωσα ότι είναι πολύ πιο προσοδοφόρες οι μεταφράσεις από τις ασφάλειες εν τέλει.
Λευτέρη εσύ είσαι καινούργιος στη λίστα, θα προτιμήσω σύσταση από τους παλιούς επειδή είμαι κι εγώ παλιά καραβάνα.

Παιδιά κανένας συγγενής;
Άσε που είναι και το κάπνισμα. Αυτό που το πας. Πολύ κάπνισμα με τις ασφάλειες ρε παιδάκι μου!
Translation is the art of failure – Umberto Eco

Λευτέρης

• Semi-Newbie
  • *
Vouala!

Πάρε τσιχλίτσες και μην αφήσεις τα παιδιά σου ορφανά. :)
« Last Edit: 07 Jul, 2010, 21:41:55 by Λευτέρης »

Search Tools