διευρυμένος ή διευρυσμένος; → διευρυμένος

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
διευρυμένος ή διευρυσμένος; → διευρυμένος

http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/corpora/corpora/search.html?lq=%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%85%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82

διευρύνω [δievríno] -ομαι Ρ8.1 : κάνω κτ. ευρύ ή ευρύτερο. 1. (λόγ.) διαπλατύνω. || (επιστ.): Διευρύνονται οι αρτηρίες / τα αγγεία. 2. (μτφ.) επεκτείνω κτ., το κάνω ευρύτερο, έτσι ώστε να περιλάβει περισσότερα πρόσωπα ή πράγματα: ~ τον κύκλο των γνωριμιών μου / των ενδιαφερόντων μου / των εργασιών μου. Διευρύνονται οι εξουσίες του Προέδρου της Δημοκρατίας. H επιτροπή θα συνεδριάσει με διευρυμένη σύνθεση. [λόγ. ενεργ. < αρχ. διευρύνομαι `διαστέλλομαι΄ σημδ. γαλλ. élargir]
http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8D%CE%BD%CF%89&dq=

Διευρυσμένη είπε ο Σωτήρης Τσιόδρας στη σημερινή ενημέρωση.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Ίσως να επηρεάστηκε από το ανεύρυσμα, γιατί κάτι είπε και για εγκεφαλικά -:)

Ως αποτέλεσμα, έχουμε ρήματα σε -ύνω, τα οποία σχηματίζουν ένσιγμη μετοχή (π.χ. μολύνω - μολυσμένος, πλατύνω - πεπλατυσμένος, απομακρύνω - απομακρυσμένος), ενώ άλλα σχηματίζουν άσιγμη μετοχή (π.χ. διευρύνω - διευρυμένος, οξύνω - οξυμμένος, αμβλύνω - αμβλυμμένος, πβ. κ. τα μεταπλασμένα λύνω - λυμένος, ντύνω - ντυμένος).
μεγένθυνση, μεγενθύνω, μεγεθυμένος/μεγενθυμένος, μεγεθυμένη/μεγενθυμένη, μεγεθυμένο/μεγενθυμένο → μεγέθυνση, μεγεθύνω, μεγεθυσμένος, μεγεθυσμένη, μεγεθυσμένο
« Last Edit: 11 Apr, 2020, 18:36:31 by spiros »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Γιατί, υπάρχει ανευρυσμένος; :-)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Εντάξει τότε. Αθώος. :-)

Search Tools