Αθησαύριστοι νεολογισμοί

banned8 · 21 · 7027

Oblitron

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 564
    • Gender:Male
Τι είναι ο τζάγκος; Δυσλεξικό γαϊδούρι (γκάτζος);


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Τι είναι ο τζάγκος; Δυσλεξικό γαϊδούρι (γκάτζος);

Έχω βαρεθεί να κάνω λινκ για τους νέωπες το σχετικό νήμα.
Nick Roussos



user3

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 663

Η λεξιπενία δεν πιάνεται (είναι παράλειψη ενός λεξικού, αλλά όχι αθησαύριστη).

Η λεξιπενία συμφωνώ ότι δεν πιάνεται, ανμητιάλλο επειδή την έχει το άλλο λεξικό, του Μπαμπινιώτη.
Ομως, με προβληματίζει το "είναι παράλειψη, όχι αθησαυριστη λέξη", όχι μόνο επειδή αν την
καλοεξετάσεις είναι αντιφά, αλλά επειδή πού ξέρουμε γιατί μια λέξη δεν είναι στα λεξικά; Αυτό
που ξέρουμε είναι ότι δεν είναι.

Για μένα, άσφαλτος έλεγχος (κόσκινο) θα ήταν: δεν την έχει ο Μπαμπι-Τριαντ-Κριαράς (εννοώ τον
συγχρονο, όχι τον Μεσαιωνικό). Και για τις παλιές, δεν την έχει ο Δημητράκος.

Και μερικές ρητορικές ερωτήσεις μεθοδολογικής χροιάς.
Πιάνεται το κασαβέτι; Όχι διότι είναι λέξη παλιά, λέω εγώ.
Πιάνεται ο μ*λακοκαύλης και όλες οι ανθηροστομίες; Πάλι όχι, λέω εγώ, αλλά εδώ χρειάζεται κρίση.
Πιάνεται ο πίλαφος/το πιλάφι; Ίσως λέω εγώ, είναι λέξη ειδικής αργκό (όχι της στρατιωτικής, αλλά ειδικά της του ναυτικού)
Πιάνεται το κομοδέσιο;
Πιάνεται το αρκουδίσιο;



Oblitron

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 564
    • Gender:Male
Έχω βαρεθεί να κάνω λινκ για τους νέωπες το σχετικό νήμα.
Καλά ρε Αριάδνη, μη μας το δώσεις το νήμα. Τον βρήκα μόνος μου το δρόμο. Δεν ξέρω πόσοι την έλεγαν αυτή τη λέξη πριν 25 χρόνια, πάντως αν δεν έχει καταγραφεί ως ατάκα από Μιχαλόπουλο, Γαρδέλη, Ψάλτη ή Ντούζο, για μένα δεν υπήρξε ποτέ. Τέλος.



auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Δεν ξέρω πόσοι την έλεγαν αυτή τη λέξη πριν 25 χρόνια, πάντως αν δεν έχει καταγραφεί ως ατάκα από Μιχαλόπουλο, Γαρδέλη, Ψάλτη ή Ντούζο, για μένα δεν υπήρξε ποτέ. Τέλος.

Ορθός ο νέος! Ε, όχι και 25 χρόνια! Μόνο 24.
Nick Roussos


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Σε σχέση με τα ερωτήματα του συνονόματου:

«Παράλειψη ενός λεξικού» εννοούσα. Δεν είναι αθησαύριστη η «λεξιπενία» αφού την έχουν το ΛΝΕΓ και τα μικρά του αδελφάκια.

«Αθησαύριστη» θεωρείται (εδώ) αν δεν την έχουν τα πιο πρόσφατα και πιο μεγάλα, δηλ. το ΛΝΕΓ και το ΛΚΝ. Αν την έχει μόνο ο Κριαράς ή μόνο το Μείζον, προβληματιζόμαστε.

Συμφωνώ για το «κασαβέτι» (όχι, δεν πιάνεται) και γενικότερα για τις παλιές, που δεν είναι σε πιο πρόσφατη χρήση. Αλίμονο αν αρχίσουμε να σκάβουμε και σ' όλο το ρεμπέτικο, ας πούμε, ή στα πιο απόκρυφα του Πετρόπουλου.

Όχι ειδική αργκό (πίλαφος) ή ειδική ορολογία (κομοδέσιο).

Οπωσδήποτε διαδεδομένες παραφθορές όπως το «αρκουδίσιο» και η «ανθηροστομία».

Τεράστια συζήτηση το θέμα των αθυροστομιών. Δεν έχω πρόχειρη απάντηση (δηλ. κάποια δεν θα ήθελα να τα χάσω, αλλά πάρα πολλά θα προτιμούσα να μη τα δω).

« Last Edit: 02 Aug, 2007, 18:40:51 by nickel »


 

Search Tools