Πεζά ή μικρά, κεφαλαία ή μεγάλα;

Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Όταν πήγαινα στο σχολείο τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ τα λέγαμε κεφαλαία ή "μόνιμα κεφαλαία" και όχι μεγάλα!
Τα πεζά δεν τα λέγαμε μικρά
Και όλα μαζί τα λέγαμε 'πεζοκεφαλαία' [και όχι μικρομέγαλα]
Τι ισχύει τελικά;
Ευχαριστώ

Αρχικά κεφαλαία και αρχικά μικρά (με κεφαλαίο ή μικρό;)
« Last Edit: 04 Dec, 2021, 13:03:13 by spiros »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
ΛΚΝ

πεζός
2 -ή -ό : 1α. ~ λόγος, το ένα από τα δύο είδη λόγου (ιδ. του γραπτού και του έντεχνου), αυτό που συγγενεύει με την καθημερινή φυσική ομιλία και που, από την άποψη του περιεχομένου, επιδιώκει μια κανονική και ομαλή έκφραση των σκέψεων (και ως προς αυτό αντιδιαστέλλεται κυρίως προς τον ποιητικό λόγο και την ποίηση), ενώ, από την άποψη της μορφής, δεν έχει μέτρο και ρυθμό (και ως προς αυτό αντιδιαστέλλεται κυρίως προς τον όρο έμμετρος λόγος)· (πρβ. πρόζα): Έγραψε σε πεζό λόγο. Kαλλιέργησε τον πεζό λόγο. Kάτω από τις τρεις κατηγορίες της παλιάς διαίρεσης του πεζού λόγου, την ιστοριογραφία, τη ρητορική και τη φιλοσοφία, μπορούν να υπαχθούν νεότερα είδη όπως είναι το διήγημα, η προκήρυξη, το δοκίμιο κτλ. β. για κείμενο που είναι γραμμένο σε πεζό λόγο, δηλαδή χωρίς μέτρο, ρυθμό: Πεζό κείμενο / έργο. Πεζή αφήγηση / μετάφραση. Tου χρονικού σώζονται δύο παραλλαγές, μια πεζή και μια έμμετρη. || (ως ουσ.) το πεζό, για κείμενο (συνήθ. λογοτεχνικό) γραμμένο σε πεζό λόγο· (πρβ. πεζογράφημα). 2. (με κάποια αξιολογική σημασία, για λόγο, κείμενο, τρόπο έκφρασης κτλ.) συνηθισμένος, τετριμμένος, κοινοτοπικός: Eικόνες πεζές και άχρωμες. Σκέψεις πεζές κι ανούσιες. || Πεζή υπόθεση, συνηθισμένη και χωρίς ενδιαφέρον. Πεζή πραγματικότητα. || ~ άνθρωπος / χαρακτήρας. 3. (τυπ.) τα μικρά γράμματα του αλφαβήτου σε αντίθεση με τα κεφαλαία: Tίτλος γραμμένος σε πεζά γράμματα. || (ως ουσ.) τα πεζά: Kείμενο στοιχειοθετημένο σε πεζά των 10 στιγμών.  πεζά EΠIPP στη σημ. 2: Σκέφτεται / εκφράζεται πολύ ~, χωρίς κάποια έξαρ ση, με τρόπο πολύ συνηθισμένο, τετριμμένο.  [λόγ. < ελνστ. πεζός, αρχ. σημ.: `πεζός 1΄]


Νομίζω ότι το «μικρά και μεγάλα γράμματα» συνήθως το χρησιμοποιούμε στην καθημερινή μας κουβέντα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)



Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Ευχαριστώ. Αυτό φαντάστηκα και γω. Συνεπώς στο γραπτό λόγο λέγονται πεζά & κεφαλαία.

Στο ΛΚΝ γράφει «τα μικρά γράμματα του αλφαβήτου σε αντίθεση με τα κεφαλαία» [η αλφάβητος δεν είναι; Ή άλλαξε και αυτό;]
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Ευχαριστώ. Αυτό φαντάστηκα και γω. Συνεπώς στο γραπτό λόγο λέγονται πεζά & κεφαλαία.

Στο ΛΚΝ γράφει «τα μικρά γράμματα του αλφαβήτου σε αντίθεση με τα κεφαλαία» [η αλφάβητος δεν είναι; Ή άλλαξε και αυτό;]

Αχ, Frederique, μάλλον την ίδια εποχή πήγαμε σχολείο....
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi



Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Αχ, Frederique, μάλλον την ίδια εποχή πήγαμε σχολείο....
Έτσι φαίνεται...πιτσιρίκα ήμουνα στη Γκίζα.. το 1960 ήρθα στην Ελλάδα..
[Τα προφίλ είναι ακόμα υπό κατασκευήν και συντήρηση και δε μπορούμε να γνωριστούμε από κοντά].

[Ας μην αρχίσουμε να πυροβολούμε τον Σπύρο τώρα όλες μαζί!]
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Quote
Νομίζω ότι το «μικρά και μεγάλα γράμματα» συνήθως το χρησιμοποιούμε στην καθημερινή μας κουβέντα.

Συμφωνώ!

Αυτό που ξέρω ότι ισχύει είναι ότι οι όροι "κεφαλαία" και "πεζά" χρησιμοποιούνται πρώτα απ' όλα στη Γραμματική, οπότε είναι σωστοί. Τα "μεγάλα" και τα "μικρά", όπως είπε και η Βίκυ, τα χρησιμοποιούμε στην καθομιλουμένη για περισσότερη συντομία.
Laughter translates into any language.


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Συμφωνώ!

Αυτό που ξέρω ότι ισχύει είναι ότι οι όροι "κεφαλαία" και "πεζά" χρησιμοποιούνται πρώτα απ' όλα στη Γραμματική, οπότε είναι σωστοί. Τα "μεγάλα" και τα "μικρά", όπως είπε και η Βίκυ, τα χρησιμοποιούμε στην καθομιλουμένη για περισσότερη συντομία.

Χαίρομαι που συμφωνούμε.
Το "συντομία" με διασκέδασε. Πόσες συλλαβές έχει το μικρά και πόσες το πεζά;
Για μία παραπάνω συλλαβή του κεφαλαία σε σχέση με το μεγάλα;
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Έτσι φαίνεται...πιτσιρίκα ήμουνα στη Γκίζα.. το 1960 ήρθα στην Ελλάδα..
[Τα προφίλ είναι ακόμα υπό κατασκευήν και συντήρηση και δε μπορούμε να γνωριστούμε από κοντά].

[Ας μην αρχίσουμε να πυροβολούμε τον Σπύρο τώρα όλες μαζί!]

Εγώ στην Ηλιούπολη, οπότε και οι δύο Καϊριανές, έφυγα το 1960 για Λιβύη και το 1967 ήρθα Ελλάδα... που θα πάει θα έρθει και η στιγμή να γνωριστούμε από κοντά. Μόνο βουνό με βουνό δεν σμίγει :-))

Ειδικά τον Σπύρο εγώ δεν θα μπορούσα ποτέ να τον πυροβολήσω :-x


Αυτό που ξέρω ότι ισχύει είναι ότι οι όροι "κεφαλαία" και "πεζά" χρησιμοποιούνται πρώτα απ' όλα στη Γραμματική, οπότε είναι σωστοί. Τα "μεγάλα" και τα "μικρά", όπως είπε και η Βίκυ, τα χρησιμοποιούμε στην καθομιλουμένη για περισσότερη συντομία.

Λύσε μου μια απορία, γιατί είναι πιο σύντομο το "μικρά-μεγάλα" από το "πεζά-κεφαλαία" ή/και "πεζοκεφαλαία", γιατί εγώ βλέπε μια δισύλλαβη και μια τρισύλλαβη ή τετρασύλλαβη (αν την κάνει ο Θεός) λέξη και στις δύο περιπτώσεις ;-))

Το "συντομία" με διασκέδασε. Πόσες συλλαβές έχει το μικρά και πόσες το πεζά;
Για μία παραπάνω συλλαβή του κεφαλαία σε σχέση με το μεγάλα;


LOL, τα μεγάλα πνεύματα...
« Last Edit: 07 Apr, 2008, 19:17:21 by NadiaF »
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Ευχαριστώ όλες και όλους..
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Quote
Νάντια, δεν χρησιμοποιούμε το «μικρά και μεγάλα» για λόγους συντομίας στον προφορικό λόγο. Απλώς είναι πιο ζωηρή ή ζωντανή η περιγραφή μας έτσι. Εξάλλου έχει επικρατήσει η φράση «τα μεγάλα γράμματα των εφημερίδων». Και εξάλλου είναι μεγάλα, δεν είναι;


Sorry! Δικό μου λάθος. Εννοούσα ότι το "μικρά-μεγάλα" είναι πιο εύκολο και πιο καθημερινό στην εκφορά του λόγου...
Laughter translates into any language.


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Νάντια, δεν χρησιμοποιούμε το «μικρά και μεγάλα» για λόγους συντομίας στον προφορικό λόγο. Απλώς είναι πιο ζωηρή ή ζωντανή η περιγραφή μας έτσι. Εξάλλου έχει επικρατήσει η φράση «τα μεγάλα γράμματα των εφημερίδων». Και εξάλλου είναι μεγάλα, δεν είναι;

«τα μεγάλα γράμματα των εφημερίδων» είναι ιδιωματισμός και εννοεί τους τίτλους, και είναι όντως μεγάλα. Αλλά, εμένα μου επιτρέπετε να λέω «πεζά και κεφαλαία» αντί για «μικρά και μεγάλα» (γιατί εγώ έτσι περιγράφω το μέγεθος της γραμματοσειράς);
« Last Edit: 07 Apr, 2008, 20:16:55 by spiros »
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


Pit

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1020
    • Gender:Male
  • Panagiotis Stamatelos
Quote
Αλλά, εμένα μου επιτρέπετε να λέω «πεζά και κεφαλαία» αντί για «μικρά και μεγάλα» (γιατί εγώ έτσι περιγράφω το μέγεθος της γραμματοσειράς);

Όλοι μας έτσι το περιγράφουμε..
Laughter translates into any language.


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Όλοι μας έτσι το περιγράφουμε..

Ούφ, :-) Ευτυχώς, γιατί προς στιγμή νόμισα ότι πρέπει να λέω "μικρά-μεγάλα"
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


socratisv

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 721
    • Gender:Male
Λύσε μου μια απορία, γιατί είναι πιο σύντομο το "μικρά-μεγάλα" από το "πεζά-κεφαλαία" ή/και "πεζοκεφαλαία", γιατί εγώ βλέπε μια δισύλλαβη και μια τρισύλλαβη ή τετρασύλλαβη (αν την κάνει ο Θεός) λέξη και στις δύο περιπτώσεις ;-))
Όλοι μας έτσι το περιγράφουμε..
Καλά " εμείς", μήπως όμως ο πολύς ο κόσμος γνωρίζει μόνο τα μικρά και τα μεγάλα γιατί το καθημερινό λεξιλόγιό του (μέσου) Έλληνα γίνεται ολοένα και φτωχότερο;
Και με τα τόσα που βλέπουν τα ματάκια μας καθημερινά στα (κακογραμμένα) κείμενα που καλούμαστε να μεταφράσουμε και στις ιστοσελίδες που επισκεπτόμαστε, κοντεύουμε να ξεχάσουμε τη σωστή τους χρήση!
Oculi plus vident quam oculus


Frederique

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 80202
    • Gender:Female
  • Creative, Hardworking and Able!
Καλά " εμείς", μήπως όμως ο πολύς ο κόσμος γνωρίζει μόνο τα μικρά και τα μεγάλα γιατί το καθημερινό λεξιλόγιό του (μέσου) Έλληνα γίνεται ολοένα και φτωχότερο;
Και με τα τόσα που βλέπουν τα ματάκια μας καθημερινά στα (κακογραμμένα) κείμενα που καλούμαστε να μεταφράσουμε και στις ιστοσελίδες που επισκεπτόμαστε, κοντεύουμε να ξεχάσουμε τη σωστή τους χρήση!

Συμφωνώ για τα κακογραμμένα κείμενα! Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο τα συζητάμε στο Τρανσλάτουμ. Για να μην ξεχάσουμε αυτά που ξέρουμε και να βελτιωθούμε.
Mαθαίνω ελληνικά και ορθογραφία πάλι από την αρχή προσπαθώντας να προσαρμοστώ στο σήμερα..[μερικές όμως αλλαγές μου είναι δύσκολο να τις συνηθίσω και να τις χωνέψω]
Ευτυχώς που υπάρχει το εγκόλπιο της σωστής γραφής.
Communicate. Explore potentials. Find solutions.


 

Search Tools