μανικιουρίστρα ή μανικιουρίστα; → μανικιουρίστα ή μανικιουρίστρια

Natassa · 17 · 5522

Natassa

• Hero Member
Καλησπέρα!

Μέχρι τώρα γνώριζα την ύπαρξη της λέξης μανικιουρίστρα μέχρι που ήρθε και με διόρθωσε ένας φίλος(!) λέγοντάς μου ότι το σωστό είναι μανικουρίστα. Πότε άλλαξε βρε παιδιά;

Αφού έχουν την ίδια κατάληξη (manucuriste, modiste) γιατί το πρώτο το θέλουν με νέα κατάληξη -ίστα και το δεύτερο μας αρέσει με την παλιά -ίστρα; Ακόμη και οι Τριανταφυλλίδης και Μπαμπινιώτης με τον ίδιο τρόπο παρουσιάζουν τα λήμματα.
« Last Edit: 11 Feb, 2017, 17:35:06 by wings »
Οπωσδήποτε παράθυρο
Να βλέπω έξω, να χαμογελώ

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Θα σε πικράνω πολύ αν σου πω ότι κι εγώ «μανικουρίστα» το ήξερα;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

F_idάνι

• Hero Member
Νομίζω είναι θέμα ...διττής φύσεως: Η κατάληξη -ίστρα, αφ' ενός παραπέμπει σε παλαιότερες εποχές (βλ. λ. μοδίστρα) και αφ' ετέρου εμπεριέχει έναν βαθμό σεξισμού. Δηλαδή, τι; Ο άντρας λέγεται μανικιουρίστας και η γυναίκα μανικιουρίστρα; Τα χρόνια είναι δύσκολα!

Natassa

• Hero Member
Εγώ δε λέω ότι δε χρησιμοποιείται αλλά γιατί ξαφνικά η κατάληξη -ίστρα μας φαίνεται μπασκλάς κι ακόμη και οι δύο καλοί μας καθηγητές την έχουν περασμένη στα λεξικά τους μόνο με τη μία μορφή της;
Άνοιξα το λεξικό και, πραγματικά, ένιωσα... παλιά!
Οπωσδήποτε παράθυρο

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Θα σε πικράνω πολύ αν σου πω ότι κι εγώ «μανικουρίστα» το ήξερα;

Moi aussi. Το «μανικιουρίστρα» μου φέρνει λίγο προς «κουβαρίστρα».

F_idάνι

• Hero Member
Εγώ δε λέω ότι δε χρησιμοποιείται αλλά γιατί ξαφνικά η κατάληξη -ίστρα μας φαίνεται μπασκλάς κι ακόμη και οι δύο καλοί μας καθηγητές την έχουν περασμένη στα λεξικά τους μόνο με τη μία μορφή της;
Άνοιξα το λεξικό και, πραγματικά, ένιωσα... παλιά!

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά μπορώ να υποθέσω ότι αν στην ίδια ομάδα με τους πολύ καλούς καθηγητές υπήρχαν ισάριθμες πολύ καλές καθηγήτριες, πολλά λήμματα (αλλά και πολλά άλλα πράγματα) θα ήταν πολύ διαφορετικά στις μέρες μας.

Natassa

• Hero Member
Moi aussi. Το «μανικιουρίστρα» μου φέρνει λίγο προς «κουβαρίστρα».

Και τι κακό έχει κάνει η κουβαρίστρα...; Εγώ αναρωτιέμαι γιατί να αλλάξει η κατάληξη. Όσο για τον άντρα επαγγελματία, εδώ έχω διαφωνία. Αυτός θα έπρεπε να είναι μανικιουρίστ κατά το μοντελίστ (και όχι μοντελίστας).
Εγώ, πάντως, -παρότι η απορία μου μάλλον δε θα λυθεί :)- μανικιουρίστρα την ήξερα και έτσι θα συνεχίσω να τη λέω.
« Last Edit: 03 Jul, 2008, 23:07:10 by Natassa »
Οπωσδήποτε παράθυρο

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Αμ, εμένα που μου φέρνει κάτι σε σφουγγαρίστρα;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά μπορώ να υποθέσω ότι αν στην ίδια ομάδα με τους πολύ καλούς καθηγητές υπήρχαν ισάριθμες πολύ καλές καθηγήτριες, πολλά λήμματα (αλλά και πολλά άλλα πράγματα) θα ήταν πολύ διαφορετικά στις μέρες μας.

Αυτό τώρα το πρόσεξα. Γιατί, βρε Έφη μου, ποιος τις κράταγε από το μανίκι να μη σπουδάσουν γλωσσολογία;

F_idάνι

• Hero Member
Αυτό τώρα το πρόσεξα. Γιατί, βρε Έφη μου, ποιος τις κράταγε από το μανίκι να μη σπουδάσουν γλωσσολογία;

Α, δεν ξέρω... Δε μιλούσα για τον εαυτό μου! Ας μας πουν οι γλωσσολόγες επ' αυτού.

Και τι κακό έχει κάνει η κουβαρίστρα...; Εγώ αναρωτιέμαι γιατί να αλλάξει η κατάληξη. Όσο για τον άντρα επαγγελματία, εδώ έχω διαφωνία. Αυτός θα έπρεπε να είναι μανικιουρίστ κατά το μοντελίστ (και όχι μοντελίστας).
Εγώ, πάντως, -παρότι η απορία μου μάλλον δε θα λυθεί :)- μανικιουρίστρα την ήξερα και έτσι θα συνεχίσω να τη λέω.

Τι; Δεν υπάρχουν γυναίκες μοντελίστ;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Τι; Δεν υπάρχουν γυναίκες μοντελίστ;

Υπάρχουν. Οι μοντελ-ίστρες. :-)

Dr Moshe

• Moderator
  • Full Member
  • Shir HaShirim 8:6,7
Καλημέρα στους αγαπητούς φίλους.

Οι τύποι μανικιουρίστα και μανικιουρίστρα είναι αμφότεροι υπαρκτοί στο λεξιλόγιο και έχουν σαφή αφετηρία. Η διπλοτυπία που εύστοχα επισημάνθηκε είναι συνήθης κατά την ένταξη ορισμένων δανείων στην αποδέκτρια γλώσσα. Ο τύπος μανικιουρίστα συνήθως επιλέγεται από όσες ασκούν το επάγγελμα, επειδή πλησιάζει περισσότερο προς λέξεις γαλλικής προελεύσεως (π.χ. μοντελίστ) και θεωρείται τύπος υψηλότερου κύρους από τα θηλυκά σε -σ-τρα (π.χ. μανταρίστρα, μοιρολογίστρα, πλύστρα). Επιπλέον, διαχωρίζει τη λέξη από το κοινό μοδίστρα, το οποίο είναι παλαιότερο δάνειο, πλήρως αφομοιωμένο στο λεξιλόγιο.

Όπως δείχνουν οι μελέτες, υπάρχει σαφής προτίμηση στο ληκτικό τέρμα -(σ)τρια αντί -(σ)τρα (επειδή το τελευταίο συνδέθηκε με επαγγέλματα ή ασχολίες χαμηλότερου κύρους). Εντούτοις, το τέρμα -(σ)τρια επιλέγει κατά κανόνα θέματα ελληνικής προελεύσεως (κανόνας περιορισμού επιλογής, π.χ. λογίστρια, τραγουδίστρια, καθηγήτρια, ομιλήτρια), με αποτέλεσμα η manucure να μεταφερθεί στην Ελληνική σχηματισμένη με το επίθημα -ίστα (κατά το αρτίστα).

Για παρόμοιους λόγους προτιμάται, όπου είναι εφικτό, το ληκτικό τέρμα -ιστής αντί -ίστας, αλλά αυτό δεν ανήκει στο παρόν νήμα.

Ευχαριστώ.
« Last Edit: 04 Jul, 2008, 09:44:45 by Dr Moshe »
A Reina, mi tesoro

אשׁת־חיל מי ימצא ורחק מפנינים מכרה :Mishle משׁלי  31:10
A woman of valour who can find? For her price is far above rubies (JPS)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Ευχαριστούμε Dr Moshe για τη σαφή εξήγηση σε αυτό το ακανθώδες ζήτημα. Ομολογώ είχα μπερδευτεί.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Γι' αυτό δεν πήγες για μανικιούρ σήμερα; :P

mariapar

• Hero Member
Σχετικά off-topic, αλλά έχετε παρατηρήσει τη διαφορά status ανάμεσα στη μοδίστρα και το μόδιστρο;
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

Search Tools