μιντιακός → media, of the media

eirini · 109 · 29565

eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Έφτιαξα το νεολογισμό όταν είδα το αγγλικό media σε θέση επιθέτου. Το γκούγκλαρα για πλάκα και είδα 83 αποτελέσματα! Στον Μπαμπινιώτη είδα το λήμμα «μιντιοκρατία». Πέρα από τη μετάφρασή μου, όπου μπορώ να μετασχηματίσω τη φράση, μου γεννήθηκε ο προβληματισμός: έχει περάσει η αγγλική λέξη τόσο πολύ στα ελληνικά, ώστε να μπορούμε να τη χρησιμοποιούμε και σε συνθετικά και να είναι δόκιμο το αποτέλεσμα; Πιστεύετε πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς να ρίχνει το register του κειμένου στα τάρταρα;
« Last Edit: 03 Oct, 2022, 23:16:06 by spiros »
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male


eirini

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 766
    • Gender:Female
Ευχαριστώ και καλημέρααααααααααααααα!!! (ακούστηκα μέχρι εκεί κάτω;)
If you cant appreciate what youve got, youd better get what you can appreciate. - Bernard Shaw


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Διαδεδομένος φαίνεται ο "μιντιακός", αλλά εμείς στο Πάντειο το λέμε σταθερά χρόνια πολλά "μεντιακός", μάλλον επειδή και τα media τα λέμε πάντα "μέντια". Ναι, είμαστε λατινόφιλοι τύποι. Επίσης, στη βιβλιογραφία, ντόπια και μεταφρασμένη, έτσι το βλέπω.

Καλή συνέχεια, Ειρήνη!
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3



stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Quote
Διαδεδομένος φαίνεται ο "μιντιακός", αλλά εμείς στο Πάντειο το λέμε σταθερά χρόνια πολλά "μεντιακός", μάλλον επειδή και τα media τα λέμε πάντα "μέντια".
Κελ ορέρ!!
Από τον κυρ-Μέντιο θα βγαίνει.
(φτηνό χιουμοράκι, μη βαράτε...)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Το ίδιο χιουμοράκι ετοιμαζόμουν κι εγώ να κάνω. Υπάρχει το μέντιουμ για τους λατινολάτρες. Αλλά μια σύγκριση του πόσοι λένε «τα μίντια» με το πόσοι λένε «τα μέντια» θα σε πείσει προς τα πού πάει (ή, μάλλον, έχει πάει) το πράγμα.

Α, ναι. Και τα μίντια τα μάθαμε από τους Αγγλοσάξονες, όχι από τους Ρωμαίους.
« Last Edit: 15 Apr, 2007, 03:24:59 by nickel »


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Το ίδιο χιουμοράκι ετοιμαζόμουν κι εγώ να κάνω. Υπάρχει το μέντιουμ για τους λατινολάτρεις. Αλλά μια σύγκριση του πόσοι λένε «τα μίντια» με το πόσοι λένε «τα μέντια» θα σε πείσει προς τα πού πάει (ή, μάλλον, έχει πάει) το πράγμα.

Α, ναι. Και τα μίντια τα μάθαμε από τους Αγγλοσάξονες, όχι από τους Ρωμαίους.

Καλά, καλά, αυτά να τα πείτε στον Δημήτρη Ψυχογιό, του οποίου τα "μίντια" και τα παράγωγά τους ήταν η προσωπική αλλεργία! (Πάντως μη μου πείτε ότι δεν ακούγεται πολύ κομψότερο το "μεντιακό"... Εκτός πια κι αν εγώ το έχω συνηθίσει τόσο πολύ, που το άλλο μου χτυπάει άσχημα.)
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Quote
(Πάντως μη μου πείτε ότι δεν ακούγεται πολύ κομψότερο το "μεντιακό"... Εκτός πια κι αν εγώ το έχω συνηθίσει τόσο πολύ, που το άλλο μου χτυπάει άσχημα.)
Σου ακούγεται κομψότερο γιατί είναι σπανιότερο και κρυφο-ελιτίστικο. Κατά το ελλειμματικός αντί του ελλειπτικός.
;)


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Πάντως μη μου πείτε ότι δεν ακούγεται πολύ κομψότερο το "μεντιακό"...

Κι ακόμα κομψότερο, βέβαια, το «μεδιακό» (κατά το Μεδιόλανο).


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Σου ακούγεται κομψότερο γιατί είναι σπανιότερο και κρυφο-ελιτίστικο. Κατά το ελλειμματικός αντί του ελλειπτικός.
;)
Εσύ να μη μου κολλάς, νταξ'; Το ότι είναι σπανιότερο και κρυφο-ελιτίστικο είναι ντεφό. Και τα μεντιακός και μιντιακός είναι δυο λέξεις με ταυτόσημη σημασία, ενώ τα ελλειμματικός και ελλειπτικός δεν είναι καν συνώνυμα! :Ρ

Κι ακόμα κομψότερο, βέβαια, το «μεδιακό» (κατά το Μεδιόλανο).
Μη με κοροδεύετεεεεεεεεε!
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


stathis

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3372
    • Gender:Male
Quote
Εσύ να μη μου κολλάς, νταξ'; Το ότι είναι σπανιότερο και κρυφο-ελιτίστικο είναι ντεφό. Και τα μεντιακός και μιντιακός είναι δυο λέξεις με ταυτόσημη σημασία, ενώ τα ελλειμματικός και ελλειπτικός δεν είναι καν συνώνυμα! :Ρ
Για μένα, ο μηχανισμός είναι ο ίδιος. Για τον ίδιο λόγο που κάποιοι λένε "ελλειμματικός λόγος" αντί για το δόκιμο/καθιερωμένο/φυσικό "ελλειπτικός λόγος" (φυσικά και δεν είναι συνώνυμα), κάποιοι άλλοι επιλέγουν να πουν "μεντιακός" αντί για "μιντιακός".

Quote
Μη με κοροδεύετεεεεεεεεε!
Νια-νιανια-νια-νια!!


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Μην κοροϊδεύετε τη Βαλεντίνη! Μα χάθηκε η «γκεντελμανοσύνη» στις μέρες μας, θαρρώ.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


Αλ.

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2232
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Εγώ προτιμώ το μειδιακός, ίσως και το μηδειακός...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||


Σουρπουίτσα

  • Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1171
    • Gender:Female
  • Whatevah...
Για μένα, ο μηχανισμός είναι ο ίδιος. Για τον ίδιο λόγο που κάποιοι λένε "ελλειμματικός λόγος" αντί για το δόκιμο/καθιερωμένο/φυσικό και, κυρίως, σωστό "ελλειπτικός λόγος" (φυσικά και δεν είναι συνώνυμα), κάποιοι άλλοι επιλέγουν να πουν "μεντιακός" αντί για "μιντιακός".
Μα καλά τώρα, αυτό δεν είναι προφανές σε όλους; Τα ελλειματικός-ελλειπτικός είναι δύο διαφορετικές λέξεις με διαφορετικές σημασίες και διαφορετικές χρήσεις. Όποιος λέει ελλειματικός λόγος και ελλειπτικό ταμείο προφανώς μόνο καλή εντύπωση δεν κάνει, γιατί το λάθος στη χρήση των επιθέτων είναι, πιστεύω, εξόφθαλμο.

Στην περίπτωση των μεντιακός-μιντιακός, επιχειρούμε να νεολογίσουμε για να αποδώσουμε το αγλικό media σε θέση επιθέτου. Και οι δύο όροι είναι νεογέννητοι και οι δύο έχουν απολύτως την ίδια σημασία (αφού δημιουργήθηκαν για να αποδώσουν τον ίδιο όρο), αλλά ο δεύτερος είναι πολύ πιο συνηθισμένος. Αυτό το τελευταίο το δέχομαι ως έγκυρο επιχείρημα, πέρασε ο μιντιακός, τη χάσαμε τη μάχη κυρ-Ψυχογιέ, που κατά τα άλλα εδώ μου κάθεστε. Αλλά θεωρώ τη σύγκριση με ντεμέκ ελιτίστικες χρήσεις άλλων αντί άλλων επιθέτων εντελώς άκυρη. :)

Μην κοροϊδεύετε τη Βαλεντίνη! Μα χάθηκε η «γκεντελμανοσύνη» στις μέρες μας, θαρρώ.
Πες τα, Βίκυ μου! Που πέσανε να με φάνε πέσανε! :)))
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854559
    • Gender:Male
  • point d’amour

 

Search Tools