Κάπνισμα και Ελλάδα

spiros · 715 · 121522

lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Που επιβαρύνει τη χρόνια αλλεργία μου


Και... εκείνοι πού να το ξέρουν;

Σπύρο, αν ψάξεις τους λόγους για τους οποίους γίνονται όλα αυτά σίγουρα θα βρεις κάτι κοινό. Δεν υπεκφεύγουμε τίποτα και ουδέποτε ήμουν άνθρωπος που έψαχνε να βρει δικαιολογίες. Λέω τα πράγματα όπως νιώθω πως είναι! Κι εσύ απ'την πλευρά σου το ίδιο κάνεις.


Oblitron

  • Full Member
  • ***
    • Posts: 564
    • Gender:Male
To άρθρο του in.gr που αναφέρει ο Σπύρος στο αρχικό μήνυμα γράφει: "Ο υπουργός αναφέρθηκε μάλιστα σε έρευνα που έδειξε ότι το 84% των πολιτών συμφωνεί με την απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους, όπως μπαρ, καφέ, εστιατόρια και εργασιακούς χώρους."

Το ενδιαφέρον γεγονός, που ο υπουργός φαίνεται να "προσπερνά", είναι ότι υπάρχει υπουργική απόφαση που εδώ και χρόνια απαγορεύει το κάπνισμα στους χώρους εργασίας. Όπως είχε αναφέρει και τότε το in.gr,

"...το κάπνισμα απαγορεύεται:
1. Σε όλα τα κτίρια όπου στεγάζονται γραφεία δημοσίων υπηρεσιών που εποπτεύονται και επιχορηγούνται από το κράτος, σε οργανισμούς και σε άλλα ιδρύματα (ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΕΛΤΑ κ.λπ,), καθώς επίσης και σε χώρους εργασίας ιδιωτικών φορέων, αλλά και στους χώρους μακράς αναμονής του κοινού (αίθουσες αναμονής αεροδρομίων κ.λπ.)."

Φυσικά, το Υπουργείο ουδέποτε επέβαλε σε εργοδότες τα "τσουχτερά" πρόστιμα που προβλέπονται για τη μη εφαρμογή.

https://www.youtube.com/watch?v=MW1isN5fN08
« Last Edit: 08 Apr, 2008, 18:08:42 by Oblitron »



user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Μα εκεί είναι το θέμα βρε Lionpsyche μου, ότι δεν το ξέρουν. Τους καπνιστές εγώ τους ενοχλώ επειδή τους τη σπάω και επειδή δεν μπορούν να ικανοποιήσουν εκείνη την ώρα την ανάγκη τους. Εκείνοι με ενοχλούν γιατί μου προκαλούν δύσπνοια. Το ίδιο είναι;

Και αυτό που λέει ο Σπύρος είναι σωστό. Αν, για παράδειγμα, πετάω σκουπίδια στο δρόμο, δεν μπορώ να πω «οι μεγάλες βιομηχανίες ρυπαίνουν τα ποτάμια και επομένως εγώ γιατί να μη ρυπάνω το δρόμο μου;» Λέμε το εξής: αν κάποιος θέλει να καπνίσει να καπνίσει. Στα μαγαζιά, αλλά όχι σε όλο το μαγαζί. Σε ειδικούς χώρους. Στο σπίτι του. Στο δρόμο. Όχι στη στάση, ούτε στις υπηρεσίες, ούτε στο μετρό, ούτε στο καράβι, ούτε σε μέρη  που υπάρχουν άνθρωποι που τυχόν ενοχλούνται.


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854559
    • Gender:Male
  • point d’amour
Γιατί καπνίζουν οι άνθρωποι;

Μας δίδαξαν. Για σκεφτείτε το. Μια μικρή ομάδα ανθρώπων συγκεντρώθηκαν κάποια μέρα και είπαν:
—Λοιπόν, ξέρετε κάτι; Έχουμε ένα προϊόν. Είναι φθηνό και είναι απόλυτα εθιστικό. Αν το πουλήσουμε και καταφέρουμε αρκετούς ανθρώπους να εθιστούν σ' αυτό θα βγάλουμε δισεκατομμύρια.
Κάποιος τότε απ' την ομάδα είπε:
—Έχουμε ένα πρόβλημα όμως παιδιά. Το προϊόν μας βρωμάει και σκοτώνει τους ανθρώπους.
Και κάποιος άλλος είπε:
—Μην ανησυχείς! Οι άνθρωποι είναι χαζοί. Μπορούμε να τους εκπαιδεύσουμε. Θα τους φέρουμε σε μια κατάσταση που να συνδέουν το κάπνισμα με τα πράγματα που επιθυμούν περισσότερο. Πράγματα που δεν έχουν σε τίποτα να κάνουν με τα τσιγάρα...

http://www.nosmoke.gr/giati.htm

Παράκληση σε όλους. Και το λέω με αγάπη: αποδείξτε τους ότι δεν είστε χαζοί. Μην τους κάνετε τη χάρη. Μη γίνεστε θύματα. Η ζωή είναι πολύ πιο όμορφη χωρίς εξαρτήσεις που σε σκοτώνουν για να θησαυρίζουν οι βιομήχανοι του θανάτου και οι μεγαλογιατροί. Σκεφτείτε τα παιδιά σας, τους συντρόφους σας, μα πάνω απ' όλα, τον εαυτό σας.

https://www.youtube.com/watch?v=srt2Li0eMcc
« Last Edit: 08 Apr, 2008, 17:28:07 by spiros »



Natassa

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1313
Μα πότε θα καταλάβουμε ότι το πρόβλημα δεν είναι το κάπνισμα αυτό καθαυτό αλλά ο σεβασμός γενικότερα σε ότι έχει να κάνει με τους γύρω μας. Εμένα, πέρα από τον καπνό, με ενοχλούν και τα επίμονα κορναρίσματα των οδηγών, οι διάφοροι που φωνάζουν μιλώντας στο κινητό τους, εκείνοι που πετούν τα σκουπίδια τους γύρω-τριγύρω, οι άλλοι που βγάζουν βόλτα το κατοικίδιό τους και δε μαζεύουν τα "προϊόντα" του κ.λπ. Πρόσφατα με ενόχλησε ένας τύπος, ο οποίος βγήκε φουλ μεθυσμένος από ουζερί και ήρθε δίπλα μου στη στάση και έζεχνε οινόπνευμα. Μάλιστα παραπατούσε και κόντεψε να πέσει επάνω μου. Το τσιγάρο με ενοχλεί εξίσου με το αλκοόλ όταν οι χρήστες δεν το καταναλώνουν με μέτρο.

Ε, τέλος πάντων, γιατί να πρέπει εγώ να ανέχομαι τον απελπισμένο που καπνίζει σα φουγάρο δίπλα μου, τον πονεμένο που μεθοκοπάει και -εκτός του ότι βρωμάει-  είναι και επικίνδυνος, τον ζοχαδιασμένο που τα σούρνει στη σύζυγο ωρυόμενος στο κινητό, τον "γύφτο" που πετάει όπου βρει σκουπίδια, τον στρεσαρισμένο που έχει κολλήσει το χέρι του με λόγκο στο τιμόνι και κορνάρει ασυστόλως και άλλα πολλά ωραία και μοιραία. Νισάφι, ας μαζέψουν όλοι τα πάθη τους, τα βίτσια τους, τα νεύρα τους ή ό,τι άλλο είναι αυτά και ας τα ξεσπάσουν εκεί όπου δεν ενοχλούν τους συνανθρώπους τους.

Σπύρο είναι δύσκολο να ξεκολλήσεις το τσιγάρο από τον εγκέφαλο των καπνιστών. Πρόσφατα μου είπε γνωστή ότι "καπνίζει για να έχει παρέα" και για "να απασχολεί τα χέρια της" και μου πέσαν τα μαλλιά!
« Last Edit: 08 Apr, 2008, 17:10:50 by spiros »
Οπωσδήποτε παράθυρο
Να βλέπω έξω, να χαμογελώ


spiros

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 854559
    • Gender:Male
  • point d’amour
Τον παππού μου δεν τον γνώρισα ποτέ.
Πέθανε στα 60 του από καρκίνο του πνεύμονα. Κάπνιζε από τα 12.

Ξέρετε κάτι; Με πονάει που δεν τον γνώρισα ποτέ.


banned8

  • Jr. Member
  • **
    • Posts: 131
    • Gender:Male
Η εκστρατεία ενάντια στο κάπνισμα δεν μπορεί να περιορίζεται σε απαγορεύσεις. Πρέπει να την αναλάβουν κοινωνικοί ψυχολόγοι (που οι ίδιοι θα είναι ένα καλό μίγμα από σκεπτόμενους καπνιστές, μη καπνιστές και ανανήψαντες πρώην καπνιστές — όχι σκέτους αντικαπνιστές) ώστε να φτιάξουν το σωστό μίγμα μηνυμάτων για τα δεινά που προκαλεί στην υγεία (τη δική μας, πρώτα απ’ όλα, αν δεν ψάχνουν για αλτρουιστές), την αντιαισθητική διάσταση (στόμα, μαλλιά, ρούχα που ζέχνουν), την κοινωνική διάσταση του σεβασμού προς τρίτους (ναι, γιατί όχι και μέσα σε ένα ευρύτερο πλαίσιο σεβασμού σε σχέση με όλα αυτά που αναφέρατε), την απομυθοποίηση ότι το κάπνισμα είναι μαγκιά κ.ά. Να γίνει περισσότερη δουλειά στις ηλικίες όπου ξεκινάει το κακό. Και να δοθούν ακόμα και υποκατάστατα: αν το τσιγάρο χαλαρώνει, να φτιάξουμε, ξερωγώ, τσίχλες που να χαλαρώνουν. Αν το κάπνισμα δείχνει ότι είσαι πιο μπροστά από τους συνομηλίκους σου, να χτίσουμε άλλα πρότυπα για τους νέους. Κοντολογίς, το κάπνισμα είναι πολύ σοβαρή υπόθεση ώστε να λυθεί με απαγορεύσεις ή ακόμα και επικλήσεις αρχών. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και πιο σοβαρά πάθη. Δηλαδή, να μην αφήσουμε το τσιγάρο και το ρίξουμε στο φαΐ, το ποτό και τα ναρκωτικά, εντάξει;

(Καπνιστής που δεν γνωρίζει αν θα προλάβουν να τον γνωρίσουν τα εγγόνια του.)


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Καλημέρα σε όλους!
Εγώ θα διαφωνήσω, mariapar.

Σήμερα το πρωί έφαγα στη μάπα το τσιγάρο του διπλανού μου την ώρα που περίμενα το τραμ. Για περίπου ένα τέταρτο. Γιατί δεν απαγορεύεται το κάπνισμα στην αποβάθρα. Επομένως δε νομίζω ότι πρόκειται για υπερβολή αν (που δεν το βλέπω) απαγορευτεί το κάπνισμα και σε ανοιχτούς δημόσιους χώρους.

Eδώ θα διαφωνήσω εγώ, καλή μου. Οι αποβάθρες του τραμ ειδικά είναι στα πεζοδρόμια, οπότε γιατί να μην καπνίζει ο άλλος; Ας πήγαινες παραπέρα. Αν μου έλεγες στην αποβάθρα του μετρό ή/και του ηλεκτρικού, τότε θα συμφωνούσα μαζί σου.
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Φαινομενικά άσχετο, αλλά σχετικό:

Έχετε δει την αγγλική σειρά "Life on Mars" (Χρονοπαγίδα, ελληνιστί); Στο πρώτο επεισόδιο ο ήρωας τρώει ένα αυτοκίνητο κατακέφαλα το 200(κάτι) και συνέρχεται στο 1973 (δεν κάνω σπόιλερ -- αυτά συμβαίνουν στα πέντε πρώτα λεπτά). Ε, πέρα από τους αεροπλανικούς γιακάδες, τις καμπάνες και άλλα ωραία, το τρομερότερο πολιτισμικό σοκ που παθαίνει είναι ότι ΠΑΝΤΟΥ επικρατεί ένα απίστευτο ντουμάνι. Όλοι καπνίζουν παντού και παντού πλανάται μια τσιγαρομίχλη.
Nick Roussos


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Παιδιά, εμένα από παιδί (γιατί άρχισα σχετικά μεγάλη να καπνίζω) ποτέ δεν με ενόχλησαν οι καπνιστές - αν και κανένας από τους γονείς μου δεν κάπνιζε - αλλά προβλήματα μού δημιουργούσαν άλλα κι άλλα. Π.χ. ανήκω σ' αυτούς που τους επηρεάζει πολύ η ακτινοβολία των κινητών, για κάποιον λόγο που δεν γνωρίζω, αλλά όπου κάτσω να πιω καφέ πιο πολλά είναι τα κινητά στα τραπέζια παρά τα ποτήρια. Κανείς δεν μου δίνει βάση και όλοι επιμένουν να τα έχουν ανοιχτά και να τα σκαλίζουν ανοήτως δίπλα μου.

Για το τεράστιο ντουμάνι ακτινοβολίας από τα κινητά που πλανάται γύρω μου και σας ανέφερα νωρίτερα ότι με ενοχλεί πραγματικά (μου φέρνει ναυτία και πονοκέφαλο αμέσως), δεν άκουσα να λέει κανείς τίποτα. Κι αν σας πω να τα έχετε συνεχώς κλειστά σε μια παρέα που πίνουμε καφέ όλοι μαζί, θα το κάνετε; Γιατί σας το λέω ειλικρινά, δεν μου έχει κάνει κανείς τη χάρη μέχρι τώρα όποτε το ζήτησα. Και αποδεδειγμένα βλάπτει η ακτινοβολία των κινητών.

Και μιλάω για την ασυδοσία της χρήσης των κινητών σε κλειστούς και ανοιχτούς χώρους.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


auditor

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2469
    • Gender:Male
Κι αν σας πω να τα έχετε συνεχώς κλειστά σε μια παρέα που πίνουμε καφέ όλοι μαζί, θα το κάνετε;

Χαλαρά.
Nick Roussos


lionpsyche

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1848
    • Gender:Female
Μα πότε θα καταλάβουμε ότι το πρόβλημα δεν είναι το κάπνισμα αυτό καθαυτό αλλά ο σεβασμός γενικότερα σε ότι έχει να κάνει με τους γύρω μας

Μπράβο, Natassa! Ας καταλάβουμε, λοιπόν, ότι το πρόβλημα δεν είναι το κάπνισμα αλλά οι άνθρωποι που δε συμβιβάζονται με τίποτα και δεν κάνουν υποχωρήσεις για το συνάνθρωπό τους! Μια μέρα αρρώστησα, γιατί είχα πάει σε ένα σπίτι με παιδάκια και βγήκα στο μπαλκόνι να καπνίσω. Πρωτοχρονιά, ε; Που όλοι ευχαριστιούνται κι εγώ προτίμησα να κρυώσω σε μια περιοχή με φοβερό κρύο, φορώντας λίγα ρούχα - λόγω ημέρας -  για χάρη αυτών των πλασμάτων και από σεβασμό προς το σπίτι που είχα πάει. Αυτό ζητώ κι εγώ: λίγο σεβασμό!

Σπύρο, λυπάμαι πραγματικά για τον παππού σου. Μέσα απ'τα βάθη της ψυχής μου! Σε καταλαβαίνω, παρόλο που οι δικοί μου γιαγιάδες και παππούδες ζουν...


user10

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 1244
    • Gender:Female
Eδώ θα διαφωνήσω εγώ, καλή μου. Οι αποβάθρες του τραμ ειδικά είναι στα πεζοδρόμια, οπότε γιατί να μην καπνίζει ο άλλος; Ας πήγαινες παραπέρα. Αν μου έλεγες στην αποβάθρα του μετρό ή/και του ηλεκτρικού, τότε θα συμφωνούσα μαζί σου.

Όχι στα πεζοδρόμια. Στη μέση του δρόμου σε νησίδα. Και τί δηλαδή, ήρθαν τ' άγρια να διώξουν τα ήμερα;
Και σήμερα κάπνιζαν πέντε άτομα. Πέντε. Δίπλα σε μια μαμά με καροτσάκι με μωρό περίπου 6 μηνών. Να φύγει κι αυτή; Ε, να φύγουμε όλοι τότε επειδή πέντε άνθρωποι δεν ξέρουν ότι αυτό που κάνουν ενοχλεί.

Και ναι, θα το έκλεινα κι εγώ το κινητό. Χαλαρά.


banned

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 1094
    • Gender:Male
Σεβασμό από τους καπνιστές στους άλλους, ναι, συμφωνώ απόλυτα. Αλλά και λίγη κατανόηση, ρε παιδιά. Λίγη κατανόηση για τους εξαρτημένους από όλους εσάς που είχατε την τύχη, το προνόμιο, έστω τη δύναμη, να μην το αγγίξετε ποτέ ή να απαλλαγείτε. Λίγη κατανόηση από όλους εσάς με το ισχυρό νευρικό σύστημα για μας που βγάζουμε τη μέρα μας τσιγάρο το τσιγάρο, που πολεμάμε τους εφιάλτες και τους δαίμονές μας με το τσιγάρο και αντέχουμε την ύπαρξή μας.



λinaπ

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
    • Gender:Female
  • Love my dog, love me
Όμως, ορισμένοι από μας, Τόλη, πολεμάμε τους δαίμονές μας και βγάζουμε τη μέρα μας με βρογχοδιασταλτικά και κορτιζόνη...
Λίνα Παπαδοπούλου


 

Search Tools